Soccer: OSSCA releases boys and girls all-state teams

Soccer: OSSCA releases boys and girls all-state teams

News

Soccer: OSSCA releases boys and girls all-state teams

By

The Ohio Scholastic Soccer Coaches Association announced its all-state teams at the conclusion of the high school boys and girls high school soccer seasons in November.

Boys Division I First Team

Twinsburg senior forward Chase Betenson

Copley sophomore forward Christopher Brennan

Toledo St. John’s Jesuit junior midfielder Camden Buescher

Mason senior forward Jack Clark

Olentangy Liberty junior midfielder Donny Deep

Ashland senior forward Tyson Dishman

Beavercreek senior defender Shayne Gossell

Gahanna Lincoln senior goalkeeper Christian Grimme

Cincinnati St. Xavier senior midfielder Austin Harrell

Dublin Coffman junior forward Ben Kinney

Mentor senior forward Jake Lombardo

Brunswick senior midfielder Jesse Marinaro

Medina senior goalkeeper Dean McNeil

Warren Howland senior midfielder Kyle Watson

Zanesville junior midfielder Doug Welker

Solon senior defender Scotty Welker

West Chester Lakota West senior defender Gabe Welp

Sylvania Northview John Wendt

Boys Division I Second Team

Brecksville-Broadview Heights senior midfielder Craig Bair

West Chester Lakota West senior defender Hall Banks

Willoughby South senior midfielder Chad Bencina

Xenia senior forward Jeremy Brown

Hilliard Davidson senior defender Spencer Bumpus

Hilliard Bradley senior forward Robert Castillo

Worthington Kilbourne goalkeeper Joey Cipicchio

Canal Winchester senior defender Daltyn Colley

Whitehouse senior forward Ben Conkin

Copley senior defender Michael Dichlian

Cincinnati Elder senior midfielder Josh Enginger

New Albany senior goalkeeper Anthony Flowers

Thomas Worthington senior midfielder Ben Frazier

Mason senior defender Josh Grant

North Royalton junior midfielder Dominic Grida

Columbus St. Charles senior defender Drew Hicks

Lebanon senior forward Emmett Kresslein

Westerville South senior forward Josh McErlean

Midview senior forward Silvester Messiah

Milford senior midfielder Thomas Moore

Centerville senior goalkeeper Justin Niswonger

Vandalia Butler senior forward Nate Norris

Aurora junior forward Nick Perez

Westerville Central senior midfielder Hunter Robertson

Westlake junior midfielder Omar Salem

Avon junior midfielder Will Sharer

St. Ignatius junior defender David Sisson

Massillon Jackson senior defender Grant Slovan

Hudson junior midfielder Jack Sullivan

Clayton Northmont senior defender Brock Szelesty

Mansfield Madison senior forward Bryan Taylor

Cincinnati Turpin senior defender Trevor Thompson

Eastlake North senior midfielder Mate Turkalj

Avon Lake senior defender Alex Voloshen

Chillicothe senior defender Jacob Weber

New Carlisle Tecumseh junior forward Alberto Zaragoza

Player of the Year: Mason’s Jack Clark

Coach of the Year: Mentor’s Chris Payne

Assistant Coach of the Year: Findlay’s Mark Laux

Girls Division I First Team

Pickerington North senior forward Morgan Bittengle

Dublin Jerome junior forward Madison Costner

Dresden Tri-Valley junior defender Monica Crossley

Warren Howland junior midfielder Jenna Dorchock

Loveland senior midfielder Sydney Dudley

Dublin Coffman senior forward Sam Edwards

Fairborn senior forward Jordan Foster

Fairfield senior forward Macy Hamblin

Copley senior midfielder Anna Haverchak

Oregon Clay senior goalkeeper Alyssa Heintschel

Cincinnati St. Ursula Academy senior midfielder Maddie Huster

Toledo Notre Dame Academy senior midfielder Dani Johnson

Twinsburg senior midfielder Nicki Krejci

Strongsville senior midfielder Kelly Novak

Massillon Jackson senior midfielder Caitlyn Patton

Centerville senior midfielder Katie Scarpino

Solon sophomore defender Sam Slagle

Hudson senior midfielder Kate Waters

Girls Division I Second Team

Whitehouse Anthony Wayne junior forward Abby Allen

Grove City senior forward Ashley Artrip

Cincinnati Turpin junior defender Payton Adkins

Sylvania Northview senior forward Erin Bishop

Hilliard Davidson senior forward Ashley Blake

Magnificat senior midfielder Jaycie Brown

Westlake senior goalkeeper Alexis Carpenter

Wooster sophomore defender Natalie Cicolani

North Olmsted senior defender Nicole Dembie

Olentangy Liberty junior forward Natalie Flahive

Cincinnati Seton senior forward Jessica Frey

Worthington Kilbourne senior defender Celeste Fushimi-Karns

Columbus Bishop Watterson senior midfielder Ellis Ganz

Madison senior forward Julie Gavorski

Clayton Northmont senior defender Brittney Huff

Cincinnati Walnut Hills senior forward Alexis Kiehl

Mason senior forward Chloe Knue

Cincinnati Mount Nore Dame junior goalkeeper Samantha Leshnak

Mentor senior midfielder Payton Lewis

Huber Heights Wayne goalkeeper Emily Lindsey

Westerville Central senior forward Alex MacLeod

Beavercreek senior defender Madison McKinney

Brecksville-Broadview Heights senior forward Annie Morgan

Cincinnati Oak Hills junior midfielder Katie Murray

Springboro sophomore defender Livi Raflik

Cincinnati Ursuline junior forward Academy Sara Robertson

Walsh Jesuit senior defender Emily Rogers

Wadsworth senior forward Leah Ruukl

Medina junior midfielder Bri Shingary

Mayfield senior defender Madison Snider

North Royalton senior forward Briana Steward

Dublin Coffman senior defender Amanda Stratton

Thomas Worthington junior forward Jenna Szabo

Sylvania Southview senior midfielder Bethany Thomas

Berlin Hiland senior midfielder Anna Rose Wieneck

Player of the Year: Dublin Coffman’s Sam Edwards

Coach of the Year: Twinsburg’s Chris Lee Gentile

Assistant Coach of the Year: Lebanon’s Kristen Bowman

Boys Division II First Team

Cuyahoga Valley Christian Academy senior defender Tim Andrassy

University School junior forward Ryder Bell

Columbus Bexley senior defender Alex Elkenberry

Perry junior forward Miguel Espinoza

Columbus Bishop Watterson senior goalkeeper Trevor Funk

Cincinnati Archbishop Nicholas junior defender Trevor Hogue

Tipp City Tippecanoe senior midfielder Ryan Kagy

Dayton Carroll junior goalkeeper Noah Kummer

New Concord John Glenn senior midfielder Ross Matthews

Vincent Warren senior forward Alex Miller

Akron Archbishop Hoban senior defender Ben Naragon

Cortland Lakeview junior midfielder Matt Pasternak

Cincinnati Indian Hill senior midfielder David Robinett

Columbus St. Francis de Sales sophomore midfielder Antonio Romanelli

West Branch junior midfielder Alec Schopper

Port Clinton senior forward Simon Schultz

Revere senior defender Brandon Taylor

Maumee senior forward Alexander Wagener

Boys Division II Second Team

Rossford junior midfielder Hector Aguirre

Middletown Bishop Fenwick senior defender Cobi Clark

Akron St. Vincent-St. Mary senior forward Steven Dages

Lewistown Indian Lake sophomore forward Connor Davis

The Plains Athens sophomore midfielder Victor Davis

Notre Dame-Cathedral Latin junior forward Gianluca DiFranco

Steubenville senior goalkeeper John Paul Duff

Oakwood senior midfielder Dan Gardner

Revere senior goalkeeper Joel Gerberich

Cuyahoga Valley Christian Academy senior midfielder Ben Gradert

Cardinal Mooney junior midfielder Myles Harrris

Warsaw Riverview senior midfielder Sam Hart

Granville senior midfielder Scott Herb

Marietta senior midfielder Jacob Holdren

Lancaster Fairfield Union senior midfielder Benjamin Hultz

Coshocton senior midfielder Colton Jordan

Bay Village Bay junior forward Dan Linhart

Urbana junior forward Jaymen Neff-Strickland

Rocky River senior midfielder Trent Newby

Bellbrook senior goalkeeper Jacob Niemeier

Dover senior goalkeeper Matt Pleshinger

Waverrly junior forward Jacob Purpero

Cincinnati Indian Hill senior midfielder Drew Rice

Carroll Bloom-Carroll senior midfielder Thomas Robinson

Poland Seminary senior forward Jacob Roemer

Minerva junior forward Tyler Stewart

Alliance senior goalkeeper Nick Strata

Lexington senior forward Dillon Thomas

Kettering Archbishop Alter senior defender Daniel Von Der Vellen

Belleville Clear Fork senior forward Karsten Vuillemont

Cincinnati Wyoming senior defender Drew Wayman

St Marys senior midfielder Zack Wilker

St. Clairsville senior midfielder Taylor Wissman

Oberlin Firelands senior midfielder Nate Yorks

Napoleon senior forward Tyler Zachrich

Sunbury Big Walnut senior midfielder Dominic Zumpone

Player of the Year: Revere’s Brandon Taylor

Coach of the Year: Cincinnati Indian Hill’s Bill Mees

Assistant Coach of the Year: Bellbrook’s Bob Parks

Girls Division II First Team

Chillicothe Zane Trace senior midfielder Rachel Barnitz

Rocky River senior forward Grace Bennet

Canfield senior midfielder Paige Bidinotto

Hillsboro senior midfielder Madison Colliver

Granville sophomore forward Nikki Cox

New Concord John Glenn junior forward Kerrie Dolick

Rocky River senior forward Sydney Olinsky

Revere senior forward Amanda Gallo

Cincinnati Indian Hill senior midfielder Paige Gloster

Kettering Archbishop Alter senior forward Avalee Haggerty

Hamilton Ross senior goalkeeper Anna Hall

Tipp City Tippecanoe senior forward Sarah Harmer

Clear Fork sophomore forward Jordyne Helinski

Cortland Lakeview senior forward Alli Pavlik

Clear Fork junior forward Deijah Swihart

Hathaway Brown senior forward Mellisa Vajskop

Columbus Bishop Hartley junior forward McKenna Welsh

Maumee senior midfielder Maddy Woolford

Archbishop Hoban senior forward Mykaela Zingale

Girls Division II Second Team

Hamilton Ross senior defender Rachel Ahrens

Ontario junior midfielder Allie Atkinson

Medina Buckeye junior midfielder Norah Barnes

Vincent Warren sophomore midfielder Raeli Barnes

St. Vincent-St. Mary junior midfielder Julia Bowen

Circleville junior goalkeeper Darbi Brewer

Celina junior midfielder Bekah Carr

Niles McKinley sophomore defender Mackenzie Cowell

Fairview senior midfielder Megan Coyne

Springfield Northwestern senior forward Crystal Cruz

St. Marys Memorial senior forward Kristen Dammeyer

Oakwood senior forward Josie Dayspring

Holy Name junior midfielder Caroline Dreher

Archbishop Hoban senior midfielder Katie Easton

Circleville Logan Elm senior midfielder Mandy Grambo

Lima Shawnee senior forward Kaitlynn Gronas

Minerva senior forward Lauren Haynam

Bellbrook junior midfielder Monica Hennen

Bay Village Bay senior midfielder Jordan Holmes

Granville senior midfielder Chloe Kent

Springfield Northwestern senior midfielder Jensen Kleis

Cincinnati Wyoming senior midfielder Emma Klug

Cuyahoga Valley Christian Academy senior midfielder Katherine Kouzelos

Holy Name sophomore forward Sarah Krause

Carroll Bloom-Carroll senior defender Maggie Loeffler

Lima Bath junior forward Alyssa Manley

Dayton Carroll freshman forward Abby McNamara

New Philadelphia sophomore forward Lauren Ramey

Columbus St. Francis de Sales senior midfielder Maria Riley

Elida senior defender Cassidy Slusher

Springfield Northwestern senior midfielder Jordan Smith

Lexington senior forward Emily Stevens

Salem junior forward Marissa Swindell

Philo senior goalkeeper Mallary Trout

Steubenville senior midfielder Alexandra Zimish

Player of the Year: Rocky River’s Sydney Elinsky

Coach of the Year: Rocky River’s Patrick Hopkins

Assistant Coach of the Year: Canfield’s Aleesha Denmeade

Boys Division III First Team

Columbiana Crestview senior forward Greg Bable

Springfield Catholic Central senior defender Casey Burns

Doylestown Chippewa senior Djordje Cancaravich

Mansfield Christian senior midfielder Josh Cochran

Worthington Christian senior forward Sam Condon

Cincinnati Summit Country senior defender Christian Hay

Steubenville Catholic Central senior forward Leo Herrrmann

Chilicothe Zane Trace junior midfielder Jordan Eric Hutton

Kirtland junior forward Jordan Ianiro

Lordstown senior forward Jacob Jones

Gahanna Columbus Academy senior midfielder Jack Lint

Hudson Western Reserve Academy senior midfielder David Ma

Archbold senior midfielder Brodie Nofziger

Pitsburg Franklin Monroe junior forward Brodie Nofziger

Yellow Springs junior midfielder Jared Scarfpin

Bluffton senior forward Stephen Tatarkov

Cincinnati Mariemont senior defender Jonathan White

Boys Division III Second Team

Dayton Christian senior forward Josh Alexander

Tipp City Bethel senior defender Tyler Banks

Leesburg Fairland senior midfielder Ryan Bates

Delaware Christian senior midfielder Brock Bishop

Mansfield St. Peter’s junior midfielder Adam Blunk

Milford Center Fairbanks senior forward Hudson Caden

Beachwood senior defender Julian Caputo

Canfield South Range junior midfielder Kevin Cole Durina

Gahanna Christian Academy sophomore midfielder Emmanuel Dappa

Cincinnati Summit Country Day senior midfielder Matt DeJesus

Peebles senior forward John Denzik

Columbus International senior forward Hakim Diaw

Elyria Open Door Christian Academy junior midfielder Solomon Dutton

Findlay Liberty Benton senior midfielder Zach Garver

Cincinnati Country Day junior forward Nate Gibson

Hawken senior goalkeeper Grant Gilchrist

Jamestown Greeneview senior defender Blaze Haines

Sardinia Eastern Brown senior midfielder Kevin Hauke

Apple Creek Waynedale senior goalkeeper Brandon Hawkins

East Palestine senior defender Ryan Henderson

Leesburg Fairfield senior forward Blake Hildebrant

Pitsburg Franklin Munroe junior midfielder Marcus Horner

Cincinnati Country Day senior midfielder Dominic Isadore

Ottawa Hills senior defender Max Isenberg

Kinsman Badger senior midfielder Colton Kellogg

Chillicothe Southeastern junior midfielder Dylan Miles

Berlin Hiland senior defender Braxton Miler

Elyria Catholic junior forward Liam O’Halloran

Ironton St. Joseph Central Catholic senior forward Joseph Payton

Oregon Clay senior forward Mason Pelphrey

Cincinnati Seven Hills junior midfielder Max Pochobradsky

Kidron Central Christian senior midfielder Etienne Pouly

Kalida senior midfielder Ian Richey

Van Buren senior midfielder Daniel Roberts

Columbus Tree of Life senior midfielder Aaron Russel

Wheelersburg junior forward Keith Thurmer

Toledo Maumee Valley Country Day senior defender Thad Woodard

Player of the Year: Cincinnati Summit Country Day’s Christian Hay

Coach of the Year: Kirtland’s John Valentic

Assistant Coach of the Year: JamestownGreeneview’s Shawn Jenkins

Girls Division III First Team

Sidney Lehman Catholic senior defender Karly Baird

Hamilton Badin sophomore midfielder Malia Berkely

Milford Center Fairbanks junior forward Gabby Burchett

Lynchburg-Clay junior midfielder Sydney Cromer

Mansfield Christian senior midfielder Lydia Eichorn

Akron Manchester senior forward Kaylee Ferguson

Middletown Bishop Fenwick senior defender Amy Gilmore

Coshocton junior forward Emily Hartley

Cincinnati Summit Country Day senior midfielder Bryce Hueber

Smithville senior defender Natalie Indermuhle

Gilmour Academy senior midfielder Michelle Krebs

Zanesville West Muskingum senior defender Lynsey Lynch

Cincinnati Madeira senior midfielder Cass Niemen

Continental senior forward Paige Ordway

Warren Champion senior defender Jenna Parry

Youngstown Cardinal Mooney junior forward Juliana Vazquez

Gahanna Columbus Academy senior midfielder Katerina Weikart

Hawken senior forward Katherine Zalar

Girls Division II Second Team

Oak Harbor freshman midfielder Emma Barney

Cincinnati Mariemont junior defender Hanna Beck

Casstown Miami East senior midfielder Kendra Beckman

Waynesville junior defender Marissa Caldwell

Leesburg Fairfield junior forward Kaitlin Evans

Springfield Catholic Central junior forward Emma Felty

Archbold senior midfielder Jesse Fidler

Seamen North Adams senior forward Taylor Gast

Hanoverton United senior midfielder Mackenzie Gatchel

Findlay Liberty Benton senior midfielder Samantha Johnson

Worthington Christian junior forward Devon Jones

Kalida sophomore midfielder Brittany Kahle

West Salem Northwestern freshman forward Carley Kandel

Kirtland senior midfielder Ashleigh Kmentt

Brookville senior forward Mackenzie Ligenfelter

Ottawa-Glandorf senior forward Michelle Maag

Pitsburg Franklin Monroe senior forward Allyson Manning

Hudson Western Reserve Academy junior midfielder Zoe McCormick

Hawken junior forward Bianca Medancic

Rootstown senior midfielder Jacqueline Moss

Ironton St. Joseph Central Catholic junior forward Sidney Payne

Troy Christian junior forward Lauren Peters

Wellington senior defender Janelle Pitts

Jamestown Greeneview senior midfielder Alexandra Rice

Warren John F. Kennedy senior forward Nicole Rodomsky

Elyria Catholic senior defender Mckenzie Rozanc

Columbus School for Girls senior defender Mo Ruff

Lima Central Catholic junior forward Sydney Santaguida

Cincinnati Summit Country Day senior defender Meredith Schertzinger

Jeromesville Hillsdale sophomore midfielder Brittany Sparacio

Holland Springfield senior defender Jillian Tabaka

Findlay Liberty Benton senior forward Kayla Trevino

Loudonville freshman forward Emily Weber

Camden Preble senior forward Shawnee Maddie Woodward

Mount Blanchard senior forward Jordyn Wright

Cincinnati Country Day senior forward Kelsey Zimmers

Player of the Year: Cincinnati Summit Country Day’s Bryce Hueber

Coach of the Year: Kirtland’s Edward Bradac

Assistant Coach of the Year: Sidney Lehman Catholic’s Jeremy Lorenzo

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit USATodayhss.com/Cleveland.

“Like” USATODAYhss.com/Cleveland on Facebook

Follow USATODAYhss.com/Cleveland on Twitter (@Cle_HSSports)

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/soccer-ossca-releases-boys-and-girls-all-state-teams
Soccer: OSSCA releases boys and girls all-state teams
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.