Updated southern Indiana HS sectional results, pairings

Updated southern Indiana HS sectional results, pairings

News

Updated southern Indiana HS sectional results, pairings

By

HIGH SCHOOL

SPORTS

Baseball

CLASS 4-A

At New Albany

Wednesday – Jennings County vs. Jeffersonville, 5:30; Floyd Central vs. Seymour, 8.

Saturday – Wednesday’s winners, 3; New Albany vs. Bedford North Lawrence, 5:30.

Monday, June 2 – Championship, 7.

CLASS 3-A

At Madison

Wednesday – Salem vs. Silver Creek, 5; Madison vs. Brownstown, 7.

Thursday – Scottsburg vs. North Harrison, 5; Corydon vs. Charlestown, 7.

Saturday – Wednesday’s winners, 5:30; Thursday’s winners, 7.

Monday, June 2 – Championship, 6.

CLASS 2-A

At Providence

Wednesday – Crawford County vs. Eastern Pekin, 5; Henryville vs. Providence, 7.

Saturday – Clarksville vs. Paoli, 9 a.m.; Wednesday’s winners, 11 a.m.; Championship, 7.

At Austin

Wednesday – Milan vs. Switzerland County, 5; South Ripley vs. Austin, 7.

Thursday – Wednesday’s winners, 5; North Decatur vs. Southwestern, 7.

Monday, June 2 – Championship, 7.

CLASS 1-A

At South Central

Thursday – Borden vs. South Central, 6.

Saturday – New Washington vs. Christian Academy, 10 a.m.; Lanesville vs. Borden-South Central winner, 12:30.

Monday, June 2 – Championship, 6.

At Springs Valley

Wednesday – Springs Valley vs. Medora, 5:30; Crothersville vs. Trinity Lutheran, 7:30.

Saturday – Wednesday’s winners, 11 a.m.; Orleans vs. West Washington, 1; Championship, 7.

At Shawe Memorial

Wednesday – Rising Sun vs. Jac-Cen-Del, 5; South Decatur vs. Oldenburg Academy, 7.

Thursday – Wednesday’s winners, 5; Hauser vs. Shawe Memorial, 7.

Monday, June 2 – Championship, 7.

Softball

CLASS 4-A

At Jennings County

Tuesday – Jennings County vs. New Albany, 5:30; Floyd Central vs. Jeffersonville, 7:30.

Wednesday – Tuesday’s winners, 5:30; Bedford North Lawrence vs. Seymour, 7:30.

Saturday – Championship, 5.

CLASS 3-A

At Silver Creek

Monday – Charlestown 2, Madison 0; Salem 6, Brownstown 0; Silver Creek 8, Corydon 0; North Harrison 3, Scottsburg 0.

Wednesday – Charlestown vs. Salem, 5:30; Silver Creek vs. North Harrison, 7.

Thursday – Championship, 6:30.

CLASS 2-A

At Paoli

Tuesday – Clarksville vs. Providence, 5; Crawford County vs. Paoli, 7.

Thursday – Tuesday’s winner, 5; Eastern Pekin vs. Henryville, 7.

Friday – Championship, 6.

At Switzerland Co.

Monday – Southwestern 5, South Ripley 2; Switzerland County 13, Austin 2.

Tuesday – Southwestern vs. Switzerland County, 5; Milan vs. North Decatur, 6:30.

Wednesday – Championship, 7.

CLASS 1-A

At Lanesville

Monday – Borden 1, Lanesville 0; South Central 5, New Washington 1.

Wednesday – Championship, Borden vs. South Central, 6.

At Springs Valley

Monday – Orleans 14, Crothersville 3.

Tuesday – Springs Valley vs. West Washington, 5:30; Trinity Lutheran vs. Orleans, 7.

Thursday – Championship, 7.

At Rising Sun

Monday – Oldenburg Academy 14, Shawe Memorial 9.

Tuesday – South Decatur vs. Rising Sun, 5; Jac-Cen-Del vs. Oldenburg Academy, 7.

Thursday – Championship, 7:30.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2014/updated-southern-indiana-hs-sectional-results-pairings-3
Updated southern Indiana HS sectional results, pairings
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.