Updated with wrestling: High school state rankings

Updated with wrestling: High school state rankings

News

Updated with wrestling: High school state rankings

By

State Rankings

High school rankings according to the New York State Sportswriters Association.

BOYS BASKETBALL

Through Jan. 12

CLASS AA

1. Cardinal Hayes-CHSAA 10-0

2. Christ the King-CHSAA 9-1

3. Cardozo-PSAL 12-0

4. Mount Vernon-1 7-1

5. Abraham Lincoln-PSAL 12-3

6. Bishop Loughlin-CHSAA 9-3

7. Wings Academy-PSAL 11-3

8. Archbishop Molloy-CHSAA 8-2

9. Newburgh Free-9 8-1

10. Long Island Lutheran-AIS 10-2

11. St. Peter-CHSAA 12-2

12. Kingston-9 6-1

13. Rochester Aquinas-5 6-1

14. Green Tech-2 6-2

15. Greece Athena-5 9-1

16. Iona Prep-CHSAA 8-4

17. Baldwin-8 7-1

18. Guilderland-2 9-0

19. Troy Catholic-2 8-0

20. Half Hollow Hills East-11 10-0

21. Spring Valley-1 7-2

22. Clarkstown South-1 9-1

23. Deer Park-11 7-1

24. Thurgood Marshall-PSAL 12-3

25. White Plains-1 7-1

Honorable Mention: Union-Endicott 7-0.

CLASS A

1. Bishop Ludden-3 8-0

2. Amityville-11 8-1

3. Scotia-Glenville-2 10-0

4. Buffalo Canisius-MMA 9-1

5. Geneva-5 9-1

6. Troy-2 8-1

7. Bedford Academy-PSAL 10-2

8. Rochester East-5 8-2

9. Springfield Gardens-PSAL 11-0

10. Albany Academy-AIS 7-2

11. Washington Heights-PSAL 9-1

12. Holy Trinity-CHSAA 11-3

13. Xavier-CHSAA 11-1

14. Carthage-3 7-0

15. Lawrence-8 8-1

16. Buffalo McKinley-6 5-1

17. Harborfields-11 8-1

18. West Hempstead-8 7-1

19. Tottenville-PSAL 12-3

20. DeWitt Clinton-PSAL 9-1

21. Amherst-6 6-1

22. Msgr. Scanlan-CHSAA 8-3

23. McKee Tech-PSAL 11-3

24. Bishop Kellenberg-CHSAA 8-3

25. John Bowne-PSAL 11-3

Honorable Mention: Maine-Endwell 6-3.

CLASS B

1. Buffalo East-6 6-0

2. Westhill-3 9-0

3. Putnam Valley-1 9-1

4. Ogdensburg Free-10 11-1

5. Medgar Evers-PSAL 11-0

6. Olean-6 7-2

7. Babylon-11 7-2

8. Norwich-4 8-0

9. Fannie Lou Hamer-PSAL 12-1

10. Livonia-5 8-0

11. Collegiate-AIS 6-0

12. Rye Neck-1 8-1

13. Cohoes-2 8-1

14. Utica Notre Dame-3 9-2

15. Irvington-1 9-1

16. Holcombe-Rucker-PSAL 11-1

17. Rochester Charlotte-5 6-2

18. Southampton-11 7-2

19. Berkeley-Carroll-AIS 8-2

20. Ellenville-9 4-1

Honorable mention: Oneonta 9-1, Whitney Point 8-1, Chenango Valley 6-3.

CLASS C

1. Lake George-2 8-0

2. Moravia-4 9-0

3. Clyde-Savannah-5 10-0

4. Buffalo Middle College-6 5-2

5. Elmira Notre Dame-4 9-1

6. Perry-5 7-0

7. Hoosic Valley-2 9-2

8. Caledonia-Mumford-5 9-1

9. Stony Brook-11 6-1

10. Lyons-5 8-1

11. Waterville-3 9-1

12. S.S. Seward-9 6-1

13. Friends Academy-8 6-1

14. Weedsport-3 9-1

15. Watertown Immaculate Heart-3 8-1

16. Bloomfield-5 8-2

17. Dundee-5 9-1

18. Newfield-4 9-1

19. Fabius-Pompey-3 9-1

20. Silver Creek-6 6-3

Honorable mention: Lansing 6-3, Unadilla Valley 7-3, Watkins Glen 8-2.

CLASS D

1. Sherman-6 8-0

2. Argyle-2 8-1

3. New York Mills-3 10-1

4. Jasper-Troupsburg-5 11-0

5. St. Regis Falls-10 11-0

6. Batavia Notre Dame-5 6-2

7. Poland-3 9-1

8. Germantown-2 8-0

9. Genesee Valley-5 9-2

10. Edmeston-4 11-0

11. Sackets Harbor-3 7-2

12. Coleman Catholic-9 7-2

13. Moriah-7 7-1

14. Lisbon-10 9-1

15. Fillmore-5 6-2

Honorable mention: Gilboa-Conesville 5-2, Margaretville 6-2, Milford 10-0, South Kortright 6-3.

GIRLS BASKETBALL

Through Jan. 12

CLASS AA

1. Christ the King-CHSAA 9-3

2. Manhasset St. Mary’s-CHSAA 5-1

3. Long Island Lutheran-AIS 8-1

4. Nazareth-CHSAA 9-3

5. Murry Bergtraum-PSAL 10-2

6. St. Anthony’s-CHSAA 9-2

7. Ossining-1 10-2

8. Shenendehowa-2 8-0

9. Albany-2 9-1

10. Francis Lewis-PSAL 7-1

11. North Babylon-11 9-0

12. Cicero-North Syracuse-3 6-2

13. Clarkstown South-1 11-0

14. Baldwin-8 6-1

15. South Shore-PSAL 6-5

16. Jamestown-6 8-1

17. Horseheads-4 8-1

18. Penfield-5 5-2

19. Massapequa-8 8-2

20. Archbishop Molloy-CHSAA 5-6

21. Kellenberg-CHSAA 8-2

22. Monroe-Woodbury-9 7-0

23. Tottenville-PSAL 8-1

24. Rush-Henrietta-5 10-0

25. Our Lady of Lourdes-1 7-4

26. Huntington-11 10-0

27. Staten Island Curtis-PSAL 7-3

28. Gates Chili-5 8-3

29. Moore Catholic-CHSAA 9-1

30. Shaker-2 8-0

30. West Genesee-3 7-1

CLASS A

1. Wallkill-9 8-0

2. Averill Park-2 10-0

3. Cardinal O’Hara-CHSAA 9-0

4. Pittsford Sutherland-5 9-0

5. Troy-2 8-3

6. Cardinal Spellman-CHSAA 10-0

7. John Glenn-11 10-1

8. Harborfields-11 10-0

9. North Shore-8 7-1

10. Vestal-4 6-1

11. Malone-10 7-0

12. Maine-Endwell-4 8-1

13. Wantagh-8 8-1

14. Beacon-1 10-1

15. Peekskill-1 5-2

16. Holy Names-2 9-0

17. Floral Park-8 8-1

18. Cornwall-9 3-2

19. Jamesville-DeWitt-3 5-2

20. Albertus Magnus-1 8-3

21. Goshen-9 6-1

22. Garden City-8 8-1

23. Queensbury-2 7-1

24. Owego-4 7-2

25. Rochester Mercy-5 6-2

CLASS B

1. Irvington-1 11-0

2. Utica Notre Dame-3 9-2

3. Oneonta-4 8-1

4. South Jefferson-3 6-0

5. Bishop Kearney-5 5-2

6. Watervliet-2 9-0

7. Coleman Catholic-9 4-0

8. Onteora-9 4-1

9. Tamarac-2 9-1

10. Queens Scholars Academy-PSAL 8-0

11. Bishop Ludden-3 8-2

12. Oyster Bay-8 4-2

13. Westhill-3 6-1

14. Batavia Notre Dame-5 9-0

15. Sherburne-Earlville-3 10-0

16. Palmyra-Madedon-5 8-0

17.Carle Place-8 8-2

18. Beekmantown-7 8-0

19. Saranac-7 7-1

20. Hampton Bays-11 9-2

21. Immaculata-CHSAA 5-3

22. Fredonia-6 6-1

23. Waverly-4 10-0

24. Wilson-6 5-2

25. Canton-10 7-2

25. Waterloo-5 7-2

CLASS C

1. Harpursville-4 9-0

2. Keshequa-5 8-0

3. Little Falls-3 10-0

4. Tri-Valley-9 8-0

5. Chautaqua Lake-6 5-1

6. Northern Adirondack-7 6-1

7. Staten Island Academy-AIS 5-1

8. Lansing-4 10-1

9. Hoosic Valley-2 8-2

10. Fabius Pompey-3 7-1

11.Chester-9 6-2

12. Greenwich-2 8-2

13. Harley Allendale-Columbia-5 6-3

14. Thousand Islands-3 7-0

15. South Seneca-5 9-1

16. Maple Hill-2 9-1

17. Keio Academy-1 4-2

18. Avon-5 8-1

19. Unadilla Valley-4 4-2

20. S.S. Seward-9 5-2

CLASS D

1. South Kortright-4 10-0

2. Romulus-5 10-0

3. Fort Ann-2 9-0

4. Franklin-4 8-0

5. Hamilton-3 7-1

6. Pine Valley-6 6-1

7. Hermon-Dekalb-10 6-1

8. Chateaugay-10 6-1

9. Jasper-Troupsburg-5 9-1

10. Heuvelton-10 7-1

11. Elba-5 6-1

12. Fort Edward-2 6-1

12. Poland-3 10-1

13. Madrid-Waddington-10 7-1

14. Morris-4 9-1

15. Sherman-6 7-2

16. Schenevus-4 9-1

17. Friends Academy-8 8-2

18. Keene-7 6-1

19. Fort Edward-2 6-3

20. Oriskany-3 7-3

20. New York Mills-3 6-3

HOCKEY

Through Jan. 12

Division I

1. West Genesee-3 13-0-0

2. Suffern-1 9-1-0

3. Canisius-CHSAA 10-2-2

4. Niagara-Wheatfield-6 7-2-2

5. McQuaid-5 10-1-1

6. Shenendehowa-2 6-3-1

7. Bishop Timon/St. Jude-CHSAA 8-5-1

8. Williamsville North-6 6-4-1

9. Rome Free Academy-3 9-3-1

10. Greece Athena/Odyssey-5 10-2-0

11. Pittsford-5 8-4-0

12. Frontier-6 6-4-0

13. Fairport-5 6-4-0

14. Syracuse-3 8-2-1

15. Saratoga-2 6-2-3

Division II

1. Irondequoit-5 10-1-0

2. Aquinas-5 9-0-2

3. West Seneca East-6 7-0-2

4. Kenmore East-6 11-2-1

5. Pelham-1 7-2-1

6. John Jay Cross River-1 10-2-0

7. Beekmantown-7 7-1-0

8. Victor-5 9-3-0

9. Lake Placid-7 8-2-0

10. Norwood-Norfolk-10 6-1-0

11. Hilton-5 9-2-0

12. Auburn-3 8-5-0

13. New Hartford-3 12-3-0

14. Skaneateles-3 8-2-2

15. Hamburg-6 6-4-3

15. Webster Thomas-5 4-5-2

WRESTLING

Through Jan. 13

LARGE SCHOOLS

1. Monroe-Woodbury-9 15-0

2. Sachem East-11 14-0

3. Hauppauge-11 11-0

4. Shenendahowa-2 11-1

5. Hilton-5 12-1

6. Rocky Point-11 11-3

7. Minisink Valley-9 21-2

8. Islip-11 10-1

9. Columbia-2 17-0

10. Shoreham-Wading River-11 12-0

11. Connetquot-11 4-0

12. MacArthur-8 9-5

13. Clarence-6 9-2

14. Spencerport-5 9-3

15. Burnt Hills-Ballston Lake-2 18-5

16. Lockport-6 12-2

17. Fulton-3 18-2

18. Colonie-2 12-2

19. Patchogue-Medford-11 9-1

20. East Islip-11 17-2

21. Wantagh-8 6-1

22. Webster Schroeder-5 13-2

23. North Rockland-1 15-4

24. Newark Valley-4 9-0

25. Union-Endicott-4 10-1

25. Queensbury-2 7-3

SMALL SCHOOLS

1. Warsaw-5 16-0

2. Midlakes-5 23-1

3. Mattituck-11 7-1

4. General Brown-3 16-0

5. South Jefferson-3 13-2

6. Locust Valley-8 13-3

7. Falconer-6 14-0

8. Lewiston-Porter-6 23-3

9. Port Jefferson-11 8-3

10. Saranac-7 9-3

11. Bainbridge/GAH-4 6-3

12. Deposit/Hancock-4 8-1

13. Hudson Falls-2 11-4

14. Central Valley-3 12-3

15. Oyster Bay-8 3-1

16. Gouveneur-10 6-1

17. Newfane-6 9-0

18. Tioga-4 8-2

19. Duanesburg-2 14-7

20. Adirondack-3 7-3

21. Canastota-3 10-4

22. Hadley-Luzurne/Lakes George-2 7-2

23. Palmyra-Macedon-5 18-5

24. South Seneca-5 15-3

25. Beekmantown-7 9-7

25. Peru-7 11-6

Honorable Mention: Johnson City, Vestal, Norwich,Susquehana Valley.

Latest

More USA TODAY High School Sports