Wednesday's Section 4 playoff results and schedule

Wednesday's Section 4 playoff results and schedule

News

Wednesday's Section 4 playoff results and schedule

By

Union-Endicott 56, Binghamton 45

Binghamton 5 15 15 10 45
Union-Endicott 11 11 17 17 56

Binghamton

Ana Farahane 2 5-10 9, Aalyiah Fernandez 0 0-0 0, Sarah Keller 0 0-0 0, Monica McManus 1 1-2 3, Lauren McPeek 1 1-4 3, Lexi Pourby 0 0-0 0, Hannah Spencer 4 3-4 13, Jessica Spencer 0 1-2 1, Mone Vaughn 6 3-5 16. Totals 14 14-27 45.

Union-Endicott

Alexis Eastman 5 2-2 12, Nicole Kaczmarczyk 5 4-9 14, Mikayla Krause 2 0-0 6, Victoria Mattarell 4 2-2 12, Courtney Petticoffer 3 1-3 7, Kayla Prosinski 1 0-0 3, Lacey Rezucha 1 0-0 2, Briana Stockdale 0 0-0 0, Morgan Talley 0 0-0 0, Alexis Wooden 0 0-4 0. Totals 21 9-20 56.

3-Point Goals – Binghamton 3 (Hannah Spencer 2, Mone Vaughn 1), Union-Endicott 5 (Mikayla Krause 2, Victoria Mattarell 2, Kayla Prosinski 1).

Vestal 53, Owego 37

Owego 9 11 11 6 37
Vestal 6 11 13 23 53

Owego

Coco Heitmann 0, Kim Lavender -2 , Emily Merrill 4 2-3 10, Rachel Merrill 2 1-4 5, Kaylee Miner 1 2-2 5, Jill Silvanic 3 2-2 10, Caitlin Watson 1 4-5 7. Totals 11 11-18 37.

Vestal

Baylee Burghardt 1 0-1 2, Alex Evans 2 4-5 8, Molly Liss 3 0-0 8, Alyssa Mullins 4 0-0 8, Noelle Patterson 4 0-0 11, Jen Shelp 3 2-2 8, Meghan Taylor 2 0-0 6, Annie Ulrich 1 0-0 2. Totals 20 6-7 53.

3-Point Goals – Owego 4 (Kaylee Miner 1, Jill Silvanic 2, Caitlin Watson 1), Vestal 7 (Molly Liss 2, Noelle Patterson 3, Meghan Taylor 2).

Norwich 58, Dryden 29

Dryden 8 6 6 9 29
Norwich 12 17 19 10 58

Dryden

Maggie Cole 0 0-0 0, Erin Daley 1 3-4 5, Emily DeLucia 1 0-0 2, Kate Holland 3 0-4 6, Vicky Leyburn 1 0-0 3, Lily Lynch 1 1-2 3, Ashley Palmer 0 0-0 0, Vanessa Scott 4 1-2 10, Kalee Waldon 0 0-0 0. Totals 11 5-12 29.

Norwich

Shelby Benjamin 2 4-4 8, Jenny Borfitz 5 5-6 18, Katelyn Brown 1 0-0 2, Breanna Cashman 3 1-4 7, Megan Komendarek 1 0-0 2, Carin Kuhn 4 0-0 9, Makenzie Maynard 0 0-0 0, Ashley Murphy 0 0-0 0, Lexi Race 0 0-0 0, Courtney Scheer 0 0-0 0, Kassidy Seary 1 4-4 6. Totals 19 16-20 58.

3-Point Goals – Dryden 2 (Vicky Leyburn 1, Vanessa Scott 1), Norwich 4 (Jenny Borfitz 3, Carin Kuhn 1).

Susquehanna Valley 57, Seton Catholic Central 54

Seton Catholic Central 11 14 12 8 9 54
Susquehanna Valley 11 9 10 15 12 57

Seton Catholic Central

Rachel Gallagher 0 0-0 0, Emily Gibson 3 7-8 14, Lexus Levy 0 5-8 5, Molly Martin 0 0-0 0, Ava McCann 2 0-2 5, Lauren Miller 6 4-8 18, Christy O’Neil 1 4-5 6, Hanna Strawn 1 2-4 4, Elena Tiderencil 1 0-0 2. Totals 14 22-33 54.

Susquehanna Valley

Maddie Blackman 1 8-11 10, Tori Diffendorf 0 0-0 0, Morgan Finch 3 1-2 7, Paige Finch 0 0-0 0, Rose Green 0 0-0 0, Mallory Gregory 0 0-0 0, Hannah Haskell 3 4-6 10, Caitlyn Knapp 4 4-8 12, Courtney Knapp 1 0-0 3, Shayna Lee 1 7-12 9, Holly Manchester 0 0-2 0, Caitlin Mizerak 0 0-0 0, Erin Nolan 0 4-4 4, Jordyn Williams 1 0-0 2. Totals 14 28-45 57.

3-Point Goals – Seton Catholic Central 4 (Emily Gibson 1, Ava McCann 1, Lauren Miller 2), Susquehanna Valley 1 (Courtney Knapp 1).

Waverly 55, Chenango Valley 50

Chenango Valley 15 9 14 12 50
Waverly 16 8 21 10 55

Chenango Valley

Hannah Elliott 6 8-10 20, Dani Forbidussi 2 0-0 5, Maggie Gross 3 2-4 8, Chelsea Henige 1 2-7 4, Jenniffer Kipp 0 2-2 2, Ashleigh Weir 2 7-10 11. Totals 14 21-33 50.

Waverly

Kiana Manuel 5 0-1 10, McKhenna Mattison 1 0-0 2, Emiley Myers 3 5-6 11, Kylie Newman 2 0-0 4, Jordan Raupers 4 0-0 8, Reylyn Schwartzhoff 8 4-7 20, Megan Wilbur 0 0-1 0. Totals 23 9-15 55.

3-Point Goals – Chenango Valley 1 (Dani Forbidussi 1).

Bainbridge-Guilford 34, Greene 19

Greene 2 8 2 7 19
Bainbridge-Guilford 7 9 14 4 34

Greene

Tiffany Borst 2 0-0 4, Madeline Brink 0 0-0 0, Lindsey Brown 0 0-0 0, Katie Carey 4 0-3 8, Jessica David 1 1-3 3, Kristy Haskell 0 0-0 0, Margo McDermott 0 2-2 2, Laura Montelione 0 0-0 0, Audrey Platta 1 0-0 2, Sierra Stoppkotte 0 0-0 0. Totals 8 3-8 19.

Bainbridge-Guilford

Caoli Barber 0 0-0 0, Morgan Bullis 2 2-4 6, Casey Daris 0 0-0 0, Megan Ferrara 3 0-0 6, Megan Palmatier 0 0-4 0, Taylor Palmatier 3 3-3 9, Rebecca Reyes 3 0-0 8, Alyssa Rivera 0 0-2 0, Abbey Smith 2 0-0 5, Marissa Thornton 0 0-0 0. Totals 13 5-13 34.

3-Point Goals – Bainbridge-Guilford 3 (Rebecca Reyes 2, Abbey Smith 1).

Newfield 56, Unadilla Valley 49

Unadilla Valley 13 11 8 17 49
Newfield 14 13 17 12 56

Unadilla Valley

Sierra Badger 0 0-0 0, Breanna Christian 3 0-0 6, Emily Converse 5 3-4 13, Taylor Davis 6 0-1 12, Corrine Izard 4 0-0 8, Hunter Lakin 0 0-0 0, Hannah Lazarus 5 0-2 10, Shannon McIntyer 0 0-0 0. Totals 23 3-4 49.

Newfield

Mariyah Byrd 3 4-8 10, Mariah Crawford 5 2-2 14, Angelina Ferrara 2 3-4 7, Kayla Goodwin 2 0-0 6, Sierra Henry 6 1-2 13, Asja Moynihan 1 0-0 2, Ashley Tyskewicz 2 0-1 4. Totals 21 10-17 56.

3-Point Goals – Newfield 4 (Mariah Crawford 2, Kayla Goodwin 2).

Harpursville 69, Unatego 48

Unatego 14 11 14 9 48
Harpursville 22 10 19 18 69

Unatego

Courtney Bullis 0 0-0 0, Megan Faulkner 1 0-0 2, Kayla Klamenda 1 0-0 2, Cassidy Newman 7 3-9 17, Samantha Pikaard 5 0-0 13, Emily Slawson 1 0-0 2, Marissa Woodard 5 2-2 12. Totals 20 5-11 48.

Harpursville

Rachel Ballard 1 0-0 2, Abby Bird 2 0-0 4, Miranda Drummond 13 11-15 41, Holly Henry 1 1-2 3, Shelby Medovich 6 1-3 13, Sarah Miller 0 0-0 0, Tatiana Sosnowsky 1 4-5 6, Carissa Warren 0 0-0 0. Totals 24 17-25 69.

3-Point Goals – Unatego 3 (Samantha Pikaard 3), Harpursville 4 (Miranda Drummond 4).

Elmira Notre Dame 52, Union Springs 23

Union Springs 2 2 4 15 23
Elmira Notre Dame 27 7 6 12 52

Union Springs

Amanda Albino 1 0-0 2, Amanda Cabal 0 0-0 0, Nicole Marquart 2 0-0 4, Taylre Perkins 0 0-2 0, Michaela Tanner 3 0-1 6, Jamison Valentino 3 0-0 6, Sam Walawender 2 1-6 5, Taylor Wiler 0 0-0 0, Emily Woodman 0 0-0 0. Totals 11 1-9 23.

Elmira Notre Dame

Ariana Bulkley 1 0-0 2, Emily Carson 4 0-1 8, Kaylyn Curran 1 0-0 2, Mary Foster 0 0-0 0, Brook Harvey 0 0-2 0, Sheridan Heine 8 2-3 20, Mia Herlan 1 0-0 3, Megan Herrick 3 0-0 9, Dillan Leonard 1 0-0 2, Mackenzie Maloney 0 0-0 0, Megan O’Dell 2 0-0 4, Ramona Sonner-Myers 1 0-0 2, Sarah Watts 0 0-0 0. Totals 22 2-6 52.

3-Point Goals – Elmira Notre Dame 6 (Sheridan Heine 2, Mia Herlan 1, Megan Herrick 3).

Watkins Glen 39, Moravia 38

Moravia 11 8 13 6 38
Watkins Glen 10 11 8 10 39

Moravia

Hannah Bennink 5 1-3 13, Maddie Genson 2 0-0 6, Ciara Hingston 2 0-2 6, Marissa Hingston 4 3-6 11, Casey Michas 1 0-0 2. Totals 14 4-11 38.

Watkins Glen

Amanda Cherock 1 1-2 3, Madison Gates 6 1-2 13, Victoria Goehner 2 4-4 8, Alexis Gonzalez 0 2-2 2, Madison Myers 1 1-2 3, Halle Phillips 1 0-0 2, Amanda Pike 4 0-1 8. Totals 15 9-13 39.

3-Point Goals – Moravia 6 (Hannah Bennink 2, Maddie Genson 2, Ciara Hingston 2).

Morris Central 47, Charlotte Valley 37

Morris Central 13 10 10 14 47
Charlotte Valley 14 11 6 6 37

Morris Central

Lexi Bookhout 5 0-3 10, Alexis Forgit 5 0-0 10, McKenna Hungerford 4 3-5 11, Alexis Richards 0 0-0 0, Haley Wist 6 4-6 14. Totals 20 7-14 47.

Charlotte Valley

Sarah Haight 3 0-0 6, Bailey Hymers 0 1-2 1, Megan Keil 2 0-2 4, Jenna Lutz 6 3-4 15, Ally More 3 0-0 6, Emily Whittle 2 1-2 5. Totals 16 5-10 37.

Afton 29, Roxbury Central 26

Afton 8 2 4 15 29
Roxbury Central 8 2 6 10 26

Afton

Alex Alford 0 1-2 1, Shakari Coss 1 0-1 2, Payton Cutting 2 3-5 7, Tanya Hatton 1 0-2 2, Sierra Palmetier 2 0-1 4, Paige Pollizzi 0 0-0 0, Ashley Rogalski 2 4-6 8, Bailey Sherman 2 1-2 5, Keegan Winans 0 0-0 0. Totals 10 8-19 29.

Roxbury Central

Lisa Boyke 0 0-0 0, Elizabeth Davis 0 0-0 0, Devin Fox 1 5-8 7, Michaela Jorden 0 0-0 0, Jade Meehan 0 1-4 1, Hailey Mosely 1 0-1 2, Shannon Strague 3 0-3 6, Stacey Strague 2 6-12 10. Totals 7 12-27 26.

3-Point Goals – Afton 1 (Payton Cutting 1).

Southern Cayuga 57, Laurens Central 36

Laurens Central 8 8 10 10 36
Southern Cayuga 17 17 11 12 57

Laurens Central

Claire Fraser 1 0-0 2, Jessica Hadlock 1 0-0 2, Kayla Johnson 2 0-2 4, Taylor Kessler 2 0-0 4, Lindsey Laing 3 0-0 7, Marion Pollock 0 0-0 0, Courtney Sherry 5 3-6 13, Shalyn Tilley 2 0-0 4. Totals 16 3-8 36.

Southern Cayuga

Maddie Burns 2 0-0 4, Sydney Cullen 3 2-4 9, Alex Hetherington 3 0-0 8, Jessica Holden 2 2-2 6, Emily Kopp 6 0-1 12, Jessie Kopp 3 2-2 8, Adrianne Torea 5 0-0 10. Totals 24 6-9 57.

3-Point Goals – Laurens Central 1 (Lindsey Laing 1), Southern Cayuga 3 (Sydney Cullen 1, Alex Hetherington 2).

Class AA

Feb. 18 Semifinals

1-Union-Endicott 76, 4-Horseheads 53

2-Elmira 64, 3-Binghamton 41

Feb. 27 Final

2-Elmira (12-5) vs. 1-Union-Endicott (15-3), 7:45 at Arena

Class A

Feb. 28 Final

1-Maine-Endwell (12-4) vs. 2-Owego (11-7), 7:45 at Arena

Class B

Feb. 18 Quarterfinals

4-Whitney Point 59, 5-Chenango Valley 56

6-Dryden 65, 3-Susquehanna Valley 64

2-Oneonta 54, 7-Waverly 52

Feb. 21 Semifinals

4-Whitney Point (14-4) at 1-Norwich (17-0), 7 p.m.

3-Susquehanna Valley (12-7) at 2-Oneonta (16-2), 7 p.m.

March 1 Final

Semifinal winners, at Arena

Class C

Feb. 18 First round

9-Marathon 74, 8-Unatego 60

5-Lansing 63, 12-Harpursville 44

6-Unadilla Valley 59, 11-Candor 31

10-Spencer-Van Etten 56, 7-Greene 52

Feb. 21 Quarterfinals

9-Marathon (11-7) at 1-Elmira Notre Dame (16-1), 7 p.m.

5-Lansing (13-4) at 4-Watkins Glen (13-4), 7 p.m.

6-Unadilla Valley (14-4) at 3-Newfield (15-1), 7 p.m.

10-Spencer-Van Etten (9-8) at 2-Moravia (16-1), 7 p.m.

Feb. 25 Semifinals

9-Marathon/1-Elmira Notre Dame vs. 5-Lansing/4-Watkins Glen, at higher seed, 7 p.m.

6-Unadilla Valley/3-Newfield vs. 10-Spencer-Van Etten/2-Moravia, at higher seed, 7 p.m.

March 1 Final

Semifinal winners, at Arena

Class D

Feb. 18 First round

8-Stamford 65, 9-Margaretville 45

5-Southern Cayuga 70, 12-Cherry Valley-Springfield 32

4-Gilboa-Conesville 63, 13-Worcester 25

3-Milford 65, 14-Deposit 52

6-South Kortright 78, 11-Afton 46

10-Laurens 62, 7-Delhi 46

2-Charlotte Valley 64, 15-Franklin 39

Feb 21 Quarterfinals

8-Stamford (13-5) at 1-Edmeston (17-0), 7 p.m.

5-Southern Cayuga (8-8) at 4-Gilboa-Conesville (15-3), 7 p.m.

6-South Kortright (14-4) at 3-Milford (17-1), 7 p.m.

10-Laurens (12-6) at 2-Charlotte Valley (17-1), 7 p.m.

Feb. 27 Semifinals

8-Stamford/1-Edmeston vs. 5-Southern Cayuga/4-Gilboa-Conesville, at SUCO, TBA

6-South Kortright/3-Milford vs. 10-Laurens/2-Charlotte Valley, at SUCO, TBA

March 1 Final

Semifinal winners, at SUCO, TBA

Class AA

Feb. 19 Semifinals

2-Union-Endicott 56, 3-Binghamton 45

Feb. 27 Final

2-Union-Endicott (10-9) vs. 1-Horseheads (13-3), 6 p.m. at Arena

Class A

Feb. 19 Semifinals

2-Vestal 53, 3-Owego 37

Feb. 28 Final

2-Vestal (12-3) vs. 1-Maine-Endwell (15-1), 6 p.m. at Arena

Class B

Feb. 19 Quarterfinals

1-Oneonta 52, 8-Whitney Point 27

4-Susquehanna Valley 57, 5-Seton Catholic Central 54 OT

3-Waverly 55, 6-Chenango Valley 50

2-Norwich 58, 7-Dryden 29

Feb. 22 Semifinals

4-Susquehanna Valley at 1-Oneonta, 7 p.m.

3-Waverly at 2-Norwich, 7 p.m.

March 1 Final

Semifinal winners, at Arena

Class C

Feb. 19 First round

8-Watkins Glen 39, 9-Moravia 38

5-Bainbridge Guilford 34, 12-Greene 19

4-Elmira Notre Dame 52, 13-Union-Springs 23

3-Harpursville 69, 14-Unatego 48

6-Newfield 56, 11-Unadilla Valley 49

7-Sidney 45, 10-Marathon 41

Feb. 22 Quarterfinals

9-Moravia at 1-Lansing, 7 p.m.

5-Bainbridge-Guilford vs. at 4-Elmira Notre Dame, 7 p.m.

6-Newfield at 3-Harpursville, 7 p.m.

7-Sidney at 2-Candor, 7 p.m.

Feb. 26 Semifinals

9-Moravia/1-Lansing vs. 5-Bainbridge-Guilford/4-Elmira Notre Dame, at higher seed, 7 p.m.

3-Harpursville/6-Newfield vs. 7-Sidney/2-Candor, at higher seed, 7 p.m.

March 1 Final

Semifinal winners, at Arena

Class D

Feb. 17 First round

16-Laurens 52, 17-Stamford 35

Feb. 19 Second round

1-Southern Cayuga 57, 16-Laurens 36

9-Afton 29, 8-Roxbury 26

5-Milford 49, 12-Gilboa-Conesville 35

4-Schenevus 54, 13-Hunter-Tannersville 31

3-Franklin 50, 14-Delhi 14

11-Morris 47, 6-Charlotte Valley 37

7-Cherry Valley-Springfield 57, 10-Hancock 37

Feb 20. Second Round

15-Downsville (9-8) at 2-South Kortright (17-0), 6 p.m.

Feb. 22 Quarterfinals

9-Afton at 1-Southern Cayuga, 7 p.m.

5-Milford at 4-Schenevus, 7 p.m.

11-Morris at 3-Franklin, 7 p.m.

7-Cherry Valley-Springfield vs. 15-Downsville/2-South Kortright, at higher seed, 7 p.m.

Feb. 26 Semifinals

17-Stamford/16-Laurens/1-Southern Cayuga/9-Afton/8-Roxbury vs. 12-Gilboa-Conesville/5-Milford/13-Hunter-Tannersville/4-Schenevus, at SUCO TBA

14-Delhi/3-Franklin/11-Morris/6-Charlotte Valley vs. 10-Hancock/7-Cherry Valley-Springfield/15-Downsville/2-South Kortright, at SUCO TBA

March 1 Final

Semifinal winners, at SUCO TBA

Latest

More USA TODAY High School Sports