WIAA boys swimming roundup: Lincoln 5th at sectional

WIAA boys swimming roundup: Lincoln 5th at sectional

News

WIAA boys swimming roundup: Lincoln 5th at sectional

By

The Manitowoc Lincoln boys swimming team took part in the WIAA Division 1 Neenah Sectional on Saturday, taking fifth as a team with 201 points.

While the Ships failed to automatically qualify anyone for Saturday’s WIAA State Boys Swimming Tournament held at the University of Wisconsin Natatorium in Madison, there’s a still chance a strong contingent of Lincoln swimmers will qualify.

The next 18 fastest swimmers in each event, not including sectional winners, will advance to State.

The Ships were led individually by Riley Neuser who took second in the 200 freestyle with a time of 1:47.75.

Team results: Appleton North/East 375.5, Oshkosh West 335, Bay Port 243, Neenah 210, Manitowoc Lincoln 201, Oshkosh North/Lourdes 188, Fond du Lac 165.5, Sheboygan North 159, Green Bay United 131, Appleton West/Kimberly 99, Pulaski 77, Sheboygan South 55

200 medley relay — 1. Appleton North/East (Kohrell, Deitrich, Vandenberg, Resch), 1:39.59; 3. Manitowoc Lincoln (D. Neuser, Klemish, R. Neuser, Cress), 1:42.54; 200 freestyle — 1. Manny Hernandez, ANE, 1:45.73; 2. Riley Neuser, ML, 1:47.75; 200 individual medley — 1. Ryan Revolinski, ONL, 1:58.55; 4. Damian Klemish, ML, 2:03.97; 50 freestyle — 1. Adam Tuchscherer, OW, 21.88; 16. JJ Klatt, ML, 24.21; 100 butterfly — 1. Garner Kohrell, ONE, 52.79; 8. Dylan Neuser, ML, 58.37; 100 freestyle — 1. Adam Tuscherer, OW, 48.04; 3. Riley Neuser, ML, 49.53; 500 freestyle — 1. Manny Hernandez, ANE, 4:40.50; 7. Colten Schroeder, ML, 5:15.01; 200 freestyle relay — 1. Oshkosh West (D. Neuser, Schroeder, Klemish, Cress), 1:33.49; 100 backstroke — 1. Garner Kohrell, ANE, 54.22; 11. Brent Budnik, ML, 1:06.96; 100 breaststroke — 1. Connor Deitrich, ANE, 1:01.32; 16. Michael Henry, ML, 1:12.17; 400 freestyle relay — 1. Appleton North/East (Hernandez, Langenhahn, Vandenderg, Kohrell), 3:16.99; 3. Manitowoc Lincoln (D. Neuser, Klemish, Cress, R. Neuser), 3:19.29

Division 2 Plymouth Sectional

Brillion/Valders/Chilton took second as both the 200- and 400-yard freestyle relay teams advanced to State on Friday at the University of Wisconsin Natatorium in Madison. All individuals and relay teams who win their events automatically qualify for State as do the next 12 highest finishers in each event outside of sectional winners in D2.

The 200 freestyle team finished with a time of 1:32.47 and consisted of Jared Taylor, Zachary Siikarla, Jordan Appel and Riley Friederichs while the 400 freestyle team of Isaak Riesterer, Siikarla, Appel and Friederichs won in 3:23.85.

Friederichs also took second individually in both the 50 (22.85) and 100 (49.09) freestyles to pace the co-op.

Also from the area was Kiel which was led by Noah Draxler’s second-place finish in the 100 backstroke (58.36) and Josh Tuesburg’s 14th-place finish in the 200 freestyle (2:12.54) paced Two Rivers.

Team results: Plymouth 355, Brillion/Valders/Chilton 337, Grafton 277, Port Washington 203, Berlin/Green Lake 190, Brown Deer/University School of Milwaukee 177, Beaver Dam 167, Brookfield Academy 145, Kiel 134, St. John’s Northwestern/University Lake 109, Wayland Academy 45, Two Rivers 40

200 medley relay — 1. Berlin/Green Lake (Arndt, Aton, Collins, Laudolff), 1:45.23; 4. Brillion/Valders/Chilton (Cleven, Taylor, Appel, Siikarla), 1:46.77; 200 freestyle — 1. Lucas Collar, P, 1:56.55; 6. Kipp Dietrich, K, 1:59.55; 200 individual medley — 1. Kevin Van Cleave, BA, 1:56.63; 7. Louis Warrens, BVC, 2:23.11; 50 freestyle — 1. Bailey Bodart, G, 21.77; 2. Riley Friederichs, BVC, 22.85; 100 butterfly — 1. Josh Thompson, BDUS, 57.46; 3. Jordan Appel, BVC, 59.95; 100 freestyle — 1. Jan Hansen, BD, 47.84; 2. Riley Friederichs, BVC, 49.09; 500 freestyle — 1. Kevin Van Cleave, BA, 4:50.16; 8. Kipp Dietrich, K, 5:32.09; 200 freestyle relay — 1. Brillion/Valders/Chilton (Taylor, Siikarla, Appel, Friederichs), 1:32.47; 100 backstroke — 1. Jan Jansen, BD, 53.65; 2. Noah Draxler, K, 58.36; 100 breaststroke — 1. Jack Senczyszyn, G, 1:03.41; 3. Jared Taylor, BVC, 1:08.26; 400 freestyle relay — 1. Brillion/Valders/Chilton (Riesterer, Siikarla, Appel, Friederichs), 3:23.85

Latest

More USA TODAY High School Sports