WNY Alumni Playing Division II & III College Football

WNY Alumni Playing Division II & III College Football

News

WNY Alumni Playing Division II & III College Football

WNY Alumni Playing Division II & III College Football

By

WNY Alumni Playing Division II & III College Football

Anthony Zogaria, Grand Island – Allegheny
Dominic Tripi, Grand Island – Washington & Jefferson
Tom Dzielski, Grand Island – Alfred
Eddie Weiser, Grand Island – Buffalo State
Eddie Krecisz, Grand Island – Brockport State
Cody Reimers, Wilson – St. Francis
Jake Luck, East Aurora – Buffalo State
Tom DiFilipo, East Aurora – Denison
Chris Bourne, East Aurora – Allegheny
Cody Kelso, East Aurora – Wagner
Jason Watts, East Aurora – Edinboro
Chris SanFilippo, Orchard Park – MIT
Raph Pagliei, Orchard Park – Mount Union
Okoya Anderson, Orchard Park – ECC
Oliver Simpson, MGCL – Thiel
Dan Lictus, Clymer – Cortland
Jon Scroxton, MGCL – Thiel
Timmy Heiser, Clymer – Gannon
Jake Swan, MGCL – Thiel
Lee Wascher, MGCL – Alfred
Andrew Wascher, MGCL – Alfred
Davonte Davis, Cleveland Hill – Cortland
Jonathan Thomas, Cleveland Hill – Cortland
Ryan Mullen, Cleveland Hill – Buffalo State
Andrew Krajewski, Cleveland Hill – St. John Fischer
Khalil Summerville, Bennett – ECC
Davon Fogan, Bennett – ECC
Tanner John, Salamanca – Hobart
Joe Armeli, Falconer – Ithaca
Steve Warthing, Tonawanda – Alfred
Cody Blackley, Barker/Roy-Hart – St. John Fisher
Austin Blackley, Barker/Roy-Hart – Ithaca
Josh Haight, Barker/Roy-Hart – Ithaca
Connor Johnson, Pioneer – Edinboro
Kyle Hoffman, Pioneer – St. John Fisher
James Hannors, Cheektowaga – Buffalo State
Anthony Emmanuel, Depew – Wagner
Josh Weirhelt, Depew – Gannon
Anthony Chairmonte, Depew – St. John Fisher
Aaron Ertel, Depew – Mercyhurst
Matt Kozlowski, Depew – Brockport State
Joe Miller, Depew – Buffalo State
Jordan Tyson, Nichols – Buffalo State
Matt Benedict, Nichols – Middlebury College
Erik Jacobs, Williamsville South – Edinboro
T.J. Scamurra, Williamsville South – Hobart
Cody Stumpf, Williamsville South – Washington & Jefferson
Sam Cohen, Williamsville South – Mercyhurst
Sammy Hassan, Williamsville South – St. John Fisher
Sherm Nelson, Cardinal O’Hara – Buffalo State
Derick Isler, Williamsville North – Buffalo State
Ryan Majewski, Williamsville North – Morrisville
Kolbe Hughes, Williamsville North – Edinboro
Edwin Young, Williamsville North – Buffalo State
Andrew Berg, Williamsville North – Buffalo State
Kyle Stover, Allegany-Limestone – Thiel
Dakota Woodgie, Allegany-Limestone – Navy College
MacKenzie Zemak, Allegany-Limestone – Buffalo State
Dominic Hitchcock, Dunkirk – Edinboro
Kyle Powell, Frewsburg – Norwich
Chance Anzivine, Olean – Washington & Jefferson
Maleke Fuentes, Olean – Alfred
Devento Campbell, St. Francis – Niagara Academy Prep
Brendan Misterman, St. Francis – Andover Prep
Alex Misterman, St. Francis – Mercyhurst
Zak Wells, St. Francis – St. Lawrence
Delong Fabor, St. Francis – Edinboro
Desmond Howard, St. Francis – Buffalo State
Pat Sullivan, St. Francis – Union
Zakk Packard, St. Francis – Hartwick
Jeff Besty, St. Francis – John Carroll
Dana Call, St. Francis – Assumption
Jalen Inge, St. Francis – John Carroll
Jordan Zakrogemeski, St. Francis – Mercyhurst
Josh Fisher, St. Francis – Bethany
Jarrett Dolegala, St. Francis – Mercyhurst
Mike Chucla, St. Francis – Alfred
Adam Pasnik, St. Francis – Albany
Brian Melisz, St. Francis – Cortland
Jim Cushman, St. Francis – Brockport
Derek Freitas, St. Francis – John Fisher
Brendan Fitzpatrick, St. Francis – Bethany
Don Mangino, St. Francis – Rochester
Mike Neville, St. Francis – Allegheny
Tap Tasker, St. Francis – Case Western
John Deneke, St. Francis – John Carroll
Mitch Wagner, Williamsville East – Hobart
Mike Torrillo, Sweet Home – Brockport
J.J. Marin, Sweet Home – Brockport
Austin Mietz, Akron – Edinboro
Austin Lauricella, Akron – St. Lawrence
Dale Stewart, Niagara Falls – Pace
Tony Paretto, Niagara Falls – Edinboro
Imani Davis, Niagara Falls – ECC
Jeff Goldsmith, Niagara Falls – Lackawanna
Tikere Rolands, Niagara Falls – Monroe CC
Jake Currie, Southwestern – Hobart
Peter Trathen, Southwestern – Ithaca
Ryan Schutte, Southwestern – Dickinson
Justin Funcell, Southwestern – St. John Fischer
Ben Waugh, Portville – Washington & Jefferson
Nick Saratori, Eden – Thiel
Adam Valenti, St. Francis – Buffalo State
Mike Miller, St. Francis – Ithaca
Jack McGowan, St. Francis – Alfred
Jake Dolegala, St. Francis – Milford Prep
Will Kirkwood, Frontier – Alfred
Brandon Ball, Springville – Hobart
Nate Clark, Frontier – Alfred
Justin DeWitt, Springville – Buffalo State
Jeremiah Bill, Hamburg – Rochester
Jesse Williams, Newfane – Buffalo State
Justin Burke, Amherst – Hobart
Matt Gallineau, Amherst – Rockford Union
Marquis Artis, Amherst – Buffalo State
Ryan Schmidt, Amherst – St. John Fisher
Brent Smith, Amherst – St. John Fisher
Daniel Bronson, Lockport – Rochester
Moziah Townsend, Lockport – ECC
Marcellius Hinton, Lockport – Buffalo State
Luke Rankie, Lockport – Gannon
James Chambers, Lockport – St. John Fisher
Khari Demos, Lockport – St. John Fisher
Ryan Merlau, Pioneer – Case Western
Justin Bliss, Pioneer – ECC
Tyler Sanders, Pioneer – Alfred State
A.J. Licata, Frontier – Alfred
Matt Szymanski, Lancaster – St. John Fisher
Kevin Colafranceschi, Lancaster – St. John Fisher
Dan Corbi, Lancaster – Buffalo State
Zack Szarpa, Lancaster – Buffalo State
Andrew Mrozek, Lancaster – Brockport
Jeremiah Ludeman, Lancaster – Buffalo State
Justin Judd, Lancaster – Buffalo State
Ryan Radke, Lancaster – Thiel
Brian Stoldt, Alden – St. Lawrence
Tyler Stoldt, Alden – Brockport
Dylan Dussault, Alden – Walsh
Phil Zobrest, Alden – Holy Cross
Dakota Peel, Alden – Utica
Ryan Sosnoski, Alden – Utica
Mike Steffan, Alden – Alfred
Justin Liberta, Frontier – Alfred
Kyle Shanley, Frontier – ECC
Ben Koch, Frontier – ECC
Cameron Coon, Frontier – Alfred
Tyler Mascio, South Park – Nassau CC
Nick Mzus, South Park – Buffalo State
Chino Burrios, South Park – Buffalo State
Byron Banks, South Park – Buffalo State
Emaure Williams, Clarence – Buffalo State
Alec Dietsch, Clarence – St. Lawrence
Mike Doherty, Kenmore East – Buffalo State
Tyler Graham, Maryvale – Gannon
Casey Erhardt, Iroquois – Brockport
Nick Wilkinson, Iroquois – Brockport
Jake Cotriss, Medina – Brockport
Sam Kindron, North Tonawanda – St. John Fisher
Ryn Osbourne, North Tonawanda – Washington & Jefferson
Jacob Ferry, North Tonawanda – UB
Ian Gilhousen, North Tonawanda – Brockport
Cortland Haines, Jamestown – Brockport
Ben Whitney, Jamestown – Brockport
Adrian Cannon, Frontier – Case Western
Ricky Fitzgerald, Frontier – Southeast Prep
Lucas Andler, Canisius – Cortland
Rolando Cercone, Canisius – UB
Keon Garrett, Canisius – Hamilton
Devante Miles, Canisius – Geneva
Qadree Ollison, Canisius – Pittsburgh
Ryan Richards, Canisius – Robert Morris
Mike Sharpe, Canisius – Furman
De’Anthony Simpson, Canisius – Utica
Augie Touris, Canisius – Texas @ El Paso
Josh Veronica, Canisius – Rochester
Brian Roberts, Amherst – New Haven
Andy Smigiera, West Seneca East – Robert Morris
Chaquille Nettles, Williamsville South – Robert Morris
Will Kawalec, West Seneca East – Alleghany College
Brandon Gouzda, West Seneca East – John Carroll
Ben Kupka, West Seneca East – Alfred
Ryan Johnson, West Seneca East – ECC
Scott Ackerman, West Seneca East – Buffalo State
Anthony Skretny, West Seneca East – Ithaca
Chad Kelly, St. Joe’s – East Mississippi (JuCo.)
Keegan Phalen, East Aurora – Alfred State
Cody Kelso, East Aurora – Kutztown
Jason Watts, East Aurora – Edinboro
Chris Bourne, East Aurora – Allegheny
Trevon Harell, Cheektowaga – Utica
Andy Buczek, Cheektowaga – Buffalo State
Eddie Krecisz, Grand Island — Brockport
Dominic Tripi, Grand Island – Washington & Jefferson
Anthony Zogaria, Grand Island – Allegheny
Jake Gorman, Grand Island – Lake Erie
Paul Sukmanowski, Grand Island – Buffalo State
Dominic Petrilli, Grand Island – Buffalo State
Dylan Gregoire, Lackawanna – ECC
Jamar Rutledge, McKinley – Buffalo State
Nick Vallone, St. Mary’s – Brockport
Jeff Yax, Iroquois – ECC
Angelo Miranda, Lackawanna – ECC
Jared Watkins, Cleveland Hill – Alfred
Cody Smith, Fredonia – UB
Adrian Gannon, Frontier – Case Western
Brandon Jefferson, South Park – ECC
Devin Lindner, West Seneca East – Wagner
Ryan Falsone, Orchard Park – Hobart
Matt Szymanski, Lancaster – Brockport
Elliott Buccieri, St. Francis – University at Dayton
Ken Dillenburg, Cheektowaga – ECC
Nick Yelich, Depew – Utica
Devan Leo, West Seneca West – Brockport
Brandon Ball, Springville – Hobart
Zachery Szarpa, Lancaster – Buffalo State
John Loncher, Cheektowaga – ECC
Jeremiah Bill, Hamburg – Rochester
Derrick Sekuterski, Depew – Utica
Garrett DiStefano, Eden – ECC
Jake Cullen, Orchard Park – Washington & Jefferson
Amir Myles, Niagara Falls – Morrisville
Ryan Majewski, Williamsville North – Morrisville
Roman West, Hutch-Tech – ECC
Joel Dean, Bennett – ECC
Dan Bronson, Lockport – University at Rochester
Antonio Zendano, Williamsville South – Roberts Wesleyan
Evan Majewski, Starpoint – Gannon
Kevin Gault, Sweet Home – Allan Hancock College (CA)
Robert Roth, Niagara Wheatfield – ECC
Eric Buhr, Canisius – Gannon
Jordan Tyson, Nichols – St. John Fisher
Ryan Byrne, Timon/St. Jude – St. Lawrence
Sean Murphy, Timon/St. Jude –Alfred
Ryan Dougherty, Timon/St. Jude – ECC
Jordan Williams, Timon/St. Jude – Liberty
Josh Veronica, Canisius – Rochester
De’Anthony Stapson, Canisius – Utica
Keon Garrett, Canisius – Hamilton
De’Vante Miles, Canisius – Geneva
Theo Russell, Canisius – Rhode Island
Jack Plunkett, Canisius – Army
Ryan Hunter, Canisius – Bowling Green
Alec Curtis, Canisius – North Texas
Ricky Pringle, Canisius – Toledo
Mercer Timmis, Canisius – Calgary
Qadree Ollison, Canisius – Pittsburgh
Augie Touris, Canisius – Utep
Ryan Richards, Canisius – Robert Morris
Mike Sharpe, Canisius – Furman
Rolando Cercone, Canisius – University at Buffalo
Ryan Byrne, Timon/St. Jude – St. Lawrence
Sean Murphy, Timon/St. Jude – Alfred
Ryan Dougherty, Timon/St. Jude – ECC
Jordan Williams, Timon/St. Jude – Liberty
Josh Veronica, Canisius – Rochester
De’Anthony Strapson, Canisius – Utica
Keon Garett, Canisius – Hamilton
DeVante Miles, Canisius – Geneva
Nick Vallone, St. Mary’s – Brockport
Nathaniel Keith III, St. Mary’s – Brockport
Dione Streong, St. Mary’s – Buffalo State
Trevor Wrong, St. Mary’s – Brockport
Erik O’Neill, St. Mary’s – St. John Fisher
Kyle DiPirro, St. Mary’s – Gannon
Alex Horvartis, St. Mary’s – Thiel College
Nigel Davis, St. Joe’s – New Haven
Anthony Castellini, St. Joe’s – John Carroll
Rod Payne, St. Joe’s – Wooster Academy
Nick Hall, St. Joe’s – Edinboro
Dylon Hall – St. Joe’s – John Carroll
Yoni Zullia, St. Joe’s – Hobart
Marc Montana, St. Joe’s – Buffalo State
Kyle Briggs, St. Joe’s, Mercyhurst
Chad Kelly, St. Joe’s – E. Mississippi CC
Ilo Noble, St. Joe’s – ECC

(Note: the above does not include all former Section VI football players due to a number of coaches not returning a questionnaire.)

Courtesy: WNY HS Football Coaches and Players

Latest

More USA TODAY High School Sports