2015 Idaho high school track & field championships: 5A Results

2015 Idaho high school track & field championships: 5A Results

News

2015 Idaho high school track & field championships: 5A Results

By

Borah long jumper

Borah long jumper

Results from the 2015 Idaho High School state track & field championships at Dona Larsen Park in Boise. Below are the schools from our viewing area and their athletes who placed in the top 8. For a complete list of results, click here.


Boise – Girls State Champions

Matt Sewall – 4th place (800 meters)

Sage Lords – 2nd place (Discus)

Ian David Sullivan – 3rd place (Discus)

Madison Lung – State Champion (200 meters, 400 meters)

Emily Hamlin – State Champion (800 meters, 1600 meters, 3200 meters)

Grace Crookham – 7th place (800 meters)

Emma Bellan – 2nd place (Pole Vault)

Lena Etoka – 6th place (Triple Jump)

Girls 4×100 meter relay – State Champions

Girls 4×400 meter relay – 2nd place

Girls 4×800 meter relay – 3rd place

Borah

Tyler Godsell – 8th place (110 meter hurdles)

Wes Loertscher – 2nd place (Pole Vault)

Parker Gage – 5th place (Shot Put)

Hunter Kaarlsen – 8th place (Shot Put)

Kiana Corpus – 5th place (100 meters),

Katelyn Powell – 6th place (800 meters)

Sara Christensen – 2nd place (1600 meters, 3200 meters)

Robin Camp – 7th place (Shot Put)

Girls 4×200 meter relay – 4th place

Girls 4×400 meter relay – 4th place


Capital – Boys State Champions

Jacob Davis – 8th place (800 meters)

Drew Shultz – 2nd place (3200 meters), 3rd place (1600 meters)

Zach Wiberg – 4th place (3200 meters), 7th place (1600 meters)

Jackson Binder – 4th place (110 meter hurdles), 7th place (300 meter hurdles)

Sam Brixey – State Champion (110 meter hurdles, 300 meter hurdles), 2nd place (Triple Jump), 4th place (Long Jump)

Derrick White – 2nd place (Long Jump), 5th place (High Jump)

Quinci King – 8th place (Pole Vault)

Britt Ipsen – State Champion (Long Jump), 4th place (Triple Jump)

Kari Taylor – 4th place (800 meters), 7th place (1600 meters)

Emma Cole – 4th place (100 meter hurdles), 6th place (300 meter hurdles)

Nicole White – State Champion (Shot Put), 2nd place (Discus)

Mary Katherine Ekins – 7th place (Discus)

Boys 4×100 meter relay – 7th place

Boys 4×800 meter relay – 4th place

Centennial

Cory Mullanix – State Champion (100 meters, 200 meters)

Jeffery Johnson – 4th place (400 meters), 6th place (200 meters)

Russel Njilayi – 5th place (400 meters)

Dejan Nikolic – State Champion (High Jump), 7th place (Long Jump)

Ethan Westfall – 5th place (High Jump)

Robyn Koetter – 4th place (200 meters, 400 meters)

Tatyana Jones – State Champion (300 meter hurdles)

Jessica Stickney – 5th place (300 meter hurdles)

Adrienne Gulley – 8th place (300 meter hurdles)

Boys 4×100 meter relay – 3rd place

Boys 4×200 meter relay – 2nd place

Boys 4×400 meter relay – State Champions

Columbia

Channing Albertson – 7th place (Triple Jump)

Miranda Hagadorn – 5th place (Shot Put)

Eagle

Isaiah White – 4th place (200 meters), 5th place (100 meters)

John Varner – 3rd place (400 meters), 7th place (200 meters)

Josh Kjar – 5th place (300 meter hurdles)

Jonathan Craig – 4th place (Pole Vault)

Devyn Baucom-Morris – State Champion (Triple Jump)

Kevin Ketterling – State Champion (Shot Put), 4th place (Discus)

Luke Leonnig – 6th place (Shot Put)

Kylee Coffin – 4th place (100 meters)

Kolbi Sims – State Champion (Long Jump), 3rd place (200 meters, High Jump)

Maddy Dustin – 6th place (200 meters)

McKenna Emerson – 5th place (3200 meters), 8th place (1600 meters)

Lindsey Payne – 5th place (100 meter hurdles)

Jordan Morris – 3rd place (Long Jump), 5th place (Triple Jump), 6th place (100 meter hurdles)

Taylor Elliott – 4th place (High Jump)

Jennifer Stevens – 8th place (High Jump)

Annalea Black – 5th place (Pole Vault)

Kendra Noneman – 4th place (Shot Put)

Girls 4×100 meter relay – 2nd place

Girls 4×800 meter relay – 4th place

Boys 4×400 meter relay – 3rd place

Meridian

Dwain Stucker – 8th place (3200 meters)

Matt McLaughlin – 3rd place (300 meter hurdles)

Boys 4×400 meter relay – 6th place

Noah Baxter – 2nd place (High Jump)

Mountain View

Bryce Kirby – 8th place (100 meters)

Caleb Hardy – 7th place (200 meters)

Noah Horsburgh – 6th place (800 meters)

Andre Jones – 3rd place (110 meter hurdles), 4th place (300 meter hurdles)

Lucas Petersen – 5th place (110 meter hurdles)

Jakota Brown – 6th place (110 meter hurdles), 8th place (300 meter hurdles)

Jared Smythe – 3rd place (High Jump)

Tucker Roving – 5th place (High Jump)

Tyler Ursenbach – 5th place (Pole vault)

Brett Bakel – 7th place (Triple Jump)

Camren Fraser – 4th place (Shot Put)

Abigail Alexander – 7th place (100 meters)

Jordyn Johnson – 5th place (400 meters)

Makenna Schuler – 4th place (1600 meters), 8th place (800 meters)

Erin Hagen – 3rd place (1600 meters)

Reagan Badger – 8th place (3200 meters)

Olivia Stiles – 3rd place (100 meter hurdles)

Tori Sloan – 2nd place (High Jump)

Hunter Lee – 6th place (Pole Vault)

Natasha Herbenson – 3rd place (Triple Jump), 5th place (Long Jump)

Tori Sloan – 6th place (Long Jump)

Savannah Sullivan – 7th place (Long Jump)

Alyssa Case – 8th place (Triple Jump)

Girls 4×200 meter relay – 5th place

Girls 4×400 meter relay – 6th place

Girls 4×800 meter relay – 2nd place

Boys 4×200 meter relay – 3rd place

Boys 4×800 meter relay – State Champions

Nampa

Dillon Hughes – 2nd place (400 meters)

Rocky Mountain

Reggie Sullivan – 2nd place (100 meters)

Michael Slagowski – State Champion (800 meters, 1600 meters, 3200 meters)

Keegan Winkle – State Champion (Pole vault)

Daniel Owen – 6th place (Pole Vault)

Moses Nyirakomini – 6th place (Triple Jump)

Loren Cantrill – 3rd place (400 meters), 5th place (200 meters)

Kaylee Oyler – 8th place (200 meters, 400 meters)

Faith Dilmore – 2nd place (800 meters)

Megan Boals – 3rd place (800 meters)

Payton Fratusco – 6th place (1600 meters)

Carli Corpus – 6th place (3200 meters)

Karli Jacobson – 8th place (100 meter hurdles)

Paige Dallmann – 3rd place (Pole Vault)

Sara Stepherson – 8th place (Pole Vault)

Girls 4×200 meter relay – State Champions

Girls 4×400 meter relay – State Champions

Girls 4×800 meter relay – State Champions

Boys 4×100 meter relay – 2nd place

Boys 4×200 meter relay – 8th place

Boys 4×800 meter relay – 5th place

Timberline

Eric Vice – 3rd place (200 meters, Long Jump, Triple Jump)

Garrett Calhoun – 2nd place (800 meters, 1600 meters)

Carissa Kalpakjian – 8th place (100 meters)

Presley Roldan – 6th place (800 meters)

Sophie Stans – 5th place (1600 meters)

Diana Stepanova – 7th place (300 meter hurdles

Kierra Lins – 2nd place (Long Jump, Triple Jump)

Girls 4×100 meter relay – 6th place

Boys 4×100 meter relay – State Champions

Boys 4×200 meter relay – State Champions

Boys 4×400 meter relay – 5th place

Boys 4×800 meter relay – 6th place


Vallivue

Jonah Babbel – 7th place (3200 meters), 8th place (1600 meters)

Justin Stattner – 3rd place (Pole Vault)

Damion Burnett – 5th place (Triple jump), 6th place (Long Jump)

Baylee Hemmert – 2nd place (100 meters)

Jenny Cox – 3rd place (100 meters)

Dannielle VanLith – 5th place (800 meters)

Mikayla Malaspina – 3rd place (3200 meters)

Brooklyn Daylong – State Champion (Discus), 2nd place (Shot Put)

Mallory Wise – 8th place (Discus)

Girls 4×100 meter relay – 5th place

Girls 4×200 meter relay – 6th place


Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2015/2015-idaho-high-school-track-field-championships-5a-results
2015 Idaho high school track & field championships: 5A Results
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.