All-conference boys soccer teams

All-conference boys soccer teams

News

All-conference boys soccer teams

By

Green Bay Preble’s Isaac Putzier, middle, was named the FRCC’s offensive player of the year.

Green Bay Preble’s Isaac Putzier, middle, was named the FRCC’s offensive player of the year.

BOYS SOCCER

FOX RIVER CLASSIC

Player of the year: Nicolo Vitale, Sheboygan North; Offensive player of the year: Isaac Putzier, G.B. Preble; Defensive player of the year: Jacob Kieckhafer,SN; Co-coaches of the year: Chris Becker, GBP; Dusty Rhodes, De Pere.

First team

Forwards: Nicolo Vitale, sr.,SN; Isaac Putzier, jr.,GBP; Ryan Hansen, sr., Pulaski, Max Starks, jr., GBP; Antonio De Castro, jr., GBP; Midfielders: Evan Watzka, sr., G.B. Notre Dame; Quitin Eisner, sr., SN; Connor Jones, sr., G.B. Southwest; Jacob Theado, sr., DP; Jacob Kieckhafer, sr., SN; Defenders: Lance Janowski, jr., GBP; Ethan Farr, sr., Bay Port; Matt Hansen, sr., PUL; Goalkeeper: Dane Steger, jr., DP.

Second team

Forwards: Calo Iannikis, sr., SW; Brady Kronenburg, jr., DP; Michael Trigueros, sr., ND; Zach Jisa, sr., Ashwaubenon; Griffin Pecore, so., BP; Midfielders: Michael Henry, jr., Manitowoc; Antonio Gurrola-Flores, sr., Sheboygan South; Michael Linahan, sr., ND; Nick Pike, sr., DP; Defenders: Alex Hummel, jr., GBP, Jack Brandt, sr., ND; Tyler Bartolazzi, sr., SW; Goalkeepers: Valentin Dambach, sr., SW.

Honorable mention

Forward: Lucas Sass, sr., SS; Midfielders: Harrison Curran, so., SW; Sam Moss, sr., ND; Sam Wells, jr., BP; Kevin Berg, jr., PUL; Defenders: Collin Lent, sr., GBP; Brandon Fett, jr., BP; Martin Rose, sr., DP; Zach Ferraro, sr., SW; Nick Clermont, sr., GBP; Jahvarn Robinson, sr., BP; Connor Keast, so., DP; Eric Durbin, sr., ASH; Goalkeepers: Noah Prokash, sr., BP; Evan Platz, sr., SN; Connor Vander Linden, jr., GBP.

BAY

Player of the year: Leobardo Villa, G.B. East; Offensive player of the year: Joey Messina, New London; Defensive player of the year: Tate Resch-Gauger, Appleton Xavier; Coach of the year: Michael Bootz, GBE.

First team

Forwards: Joey Messina, sr., NL; Seth Theilig, sr., XAV; Abdirezak Seid, jr., GBE; Midfielders: Leobardo Villa, sr., GBE; Jorge Garcia, sr., GBE; Matt Burton, jr., XAV; Paolo Lassila, sr., Seymour; Defenders: Anthony Ramirez, sr., GBE; Tate Resch-Gauger, jr., XAV; Anthony Tremblay, jr., GBE; Goalkeeper: Tanner Marchand, sr., West De Pere.

Second team

Forwards: Rodolfo Ramirez, fr., WDP; Osman Abdi, so., GBE; Oskar Petzold, jr., SEY; Midfielders: Parker Sullivan, sr., NL; Carson Reed, sr., XAV; Parker Nimmer, fr., WDP; Defenders: Joey Zimmer, sr., XAV; Noah Beyer, sr., WDP; Ryan Gregory, jr., XAV; Ricky Morgan, sr., Menasha; Goalkeeper: Cesar Morales, so., MEN.

Honorable mention

Forward: Jose Munguia, so., XAV; Midfielders: Shafi Mohammud, sr., GBE; Ricardo Gomez, so., MEN; Moses Asifwe Kataruba, jr., MEN; Jason Sanderfoot, so., NL; Cole Thompson, jr., NL; Mike Teeter, jr., Shawano; Jacob Dickmann, so., SHA; Eric DeSormeau, sr., WDP; Daniel Kellberg, sr., XAV; Defenders: Austin Priestly, sr., MEN; Christian Bermejo, sr., SHA; Alex Serwin, jr., WDP; Aaron Goudzwaard, sr., XAV; Goalkeepers: Brayden Wilinski, sr., SEY; Manny Morel, sr., SHA; Bryan Geenen, so., XAV.

NORTH EASTERN

Offensive player of the year: Salvador Garcia, Luxemburg-Casco; Defensive player of the year: Jonah Nogar, Fox Valley Lutheran.

First team

Nikolai Noffke*, jr., FVL; Colton Maxwell, sr., FVL; Jonah Nogar, jr., FVL; Adam Schommer, sr., Freedom; Salvador Garcia*, sr., L-C; Antonio Thiry, sr., L-C; Malaki Wessel, sr., L-C; Keegan Sewell, sr., L-C; Garrett Waloway*, sr., Marinette; Seth Boldt*, jr., Waupaca; Henry Neerdaels, jr., Wrightstown.

Second team

Joshua Schroeder, jr., Clintonville; Kaz Van Asten, sr., FVL; Jon Schutt, sr., FVL; Colten Schild, so., FVL; Noah Schaser, jr., FVL; Dillon Maass, sr., FRE; Ben Coenen, sr., LiC; Denny Christoff, so., L-C; Noah Brown, jr., MAR; Luis Jorgensen, jr., WAU; Tommy Schneider, WRI; Theo Opichka, sr., WRI.

Honorable mention

Bob McCoy, sr., CLI; Garrett Kuss, sr., CLI; Cesar Elias, so., CLI; Giovanni Perez, sr., Denmark; Manuel Lopez, jr., DEN; Brody Sipiorski, so.., DEN; Jake Klarner, sr., FRE; Austin Klarner, jr., FRE; Brandyn Johnson, sr., FRE; Jett Malkowski, sr., FVL; Charlie Coenen, so., LiC; Taylor Sanders, jr., LiC; Carson Mara, jr., LiC; Adam Arendt, so., L-C; Carson Lovedale, jr., MAR; Jacob Cording, jr., MAR; Kody Schreiner, so., MAR; Ian Vierck, sr., WAU; Drake Hiddemen, jr., WAU.

EASTERN WISCONSIN/PACKERLAND

Offensive player of the year: Levi Haight, Sturgeon Bay; Defensive player of the year: Stephen Clemens, New Holstein-Elkhart Lake.

First team

Forwards: Jaden Stevenson, so., Sturgeon Bay; Jonah Schneider, jr., Kewaunee; Jacob Conrad, sr., New Holstein-Elkhart Lake; Midfielders: Levi Haight, sr., SB; Tyler Schultz, jr., NHEL; Tristin Warner, sr., Gibraltar/Sevastopol; Eric Arvizu, so., Algoma; Defenders: Alessandro Nora, sr., SB; Max Kossman, jr., NHEL; Jordan Anthony, sr., SB; Goalkeeper: Stephen Clemens, sr., NHEL.

Second team

Forwards: Zachary Zorn, jr., Kiel; Jose Valenzuela, jr., NHEL; Tyler Hess, jr., Peshtigo; Midfielders: Zach Petrie, sr., NHEL; Ben Mastalir, sr., KEW; Logan Carstens, jr., SB; Parker Brack, sr., Kiel; Defenders: Millar Minahan, sr., G-S; Cody May, jr., Algoma; Brayden Kuester, jr., Sheboygan Falls; Goalkeeper: Dustin Laurent, jr., ALG.

Honorable mention

Forwards: Shay Kinjerski, sr., KEW; Bryan Licona, sr., G/S; Daniel Hallett, so., G/S; Ryan Mau, so., N.E.W. Lutheran; Eric Raboine, sr., Manitowoc Roncalli/Two Rivers; Midfielders: Caleb Brown, jr., ALG; Erik Bosman, sr., G/S; Nick McBride, sr., Peshtigo; Hawkin Saeger, jr., Kiel; Dillon Dean, so., Algoma; Andy Kline, jr., NEW; Liam Hogan, sr., SB; Defenders: Kipp Dietrich, sr., Kiel; Alex Gast, sr., NEW; Matt Massimo, sr., MR/TR; Nick Stoeckel, so., G/S; Alec Fisher, sr., SB; Jacob Friend, jr., Kiel; Caleb Juza, sr., MR/TR; Goalkeepers: Jacob Krueger, so., SF; Zach Baumgartner, sr., KEW; Ryley Demmith, jr., PESH.

* Unanimous selection

Latest

More USA TODAY High School Sports