Area All-District basketball teams

Area All-District basketball teams

News

Area All-District basketball teams

By

GIRLS

District 3-5A

FIRST TEAM

Player, School

HT

CL

AVG

Kierra Anthony, New Iberia

5-7

Sr

17.6

Jada Duncantell, Lafayette

5-5

So

14.4

Maricle Simon, Sam Houston

5-8

Jr

16.0

Cierra Wilson, Sulphur

5-10

Sr

12.8

Alysha Guidry, Carencro

5-8

Sr

12.9

SECOND TEAM

Player, School

HT

CL

AVG

Taylee Kuykendall, Sulphur

5-5

Sr

12.3

Nia Antoine, Acadiana

5-11

Sr

11.6

Lauren Marker, Comeaux

5-7

Sr

17.0

Uri Jolivette, New Iberia

5-10

Sr

10.1

Sam Logan, Sam Houston

6-0

Sr

10,0

MOST VALUABLE PLAYER

Kierra Anthony, New Iberia

COACH OF THE YEAR

Helen LeFevre, Sulphur

District 4-4A

FIRST TEAM

Player, School

CL

Davia Landry, LaGrange

Sr

DaLaisha Thomas, LagGrange

Sop

Myah Rogers, Crowley

Jr

Helena Tibbs, Beau Chene

Jr

Yahaira Reed, Wash.-Marion

Sr

SECOND TEAM

Player, School

CL

Dashaya Vigers, Eunice

Jr

Hali Jack, Eunice

Sr

Kaytrell Williams, Opelousas

Sr

Tristan Mouton, Rayne

Sr

Whitley Larry, Rayne

Jr

Dasia Vitor, Wash.-Marion

Sr

MOST VALUABLE PLAYER

Charlesha Dugas, Rayne

COACH OF THE YEAR

Chester Randall, Rayne

District 5-4A

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Jasmine Leblanc, Breaux Bridge

Sr

21

Reagan Duhon, Teurlings

Sr

14

Caitlin Davis, Breaux Bridge

Jr

13

Tatiana Ledet, Northside

Jr

18

Megan Abrams, STM

Fr

16

SECOND TEAM

Player, School

CL

AVG

Justice Price, Breaux Bridge

Sr

8.0

D’Nisha James, St. Martinville

Sr

13.5

Nia Fontenette, Cecilia

Fr

13.5

Taylor Richard, St. Martinville

Soph

10.5

Bailey Hemphill, STM

Jr

10.0

MOST VALUABLE PLAYER

Jasmine Leblanc, Breaux Bridge

COACH OF THE YEAR

Chana Jordan, Breaux Bridge

HONORABLE MENTION

CEC – Des’Ree Joseph; BB – Cassidy Melancon; STM – Allyson Howard; NS – Jerrenia Brown; SM – Nakayri Johnson, Passionelle Gerard, Kayla Cormier; TEUR – Kynedie Maloz, Casey Potts.

District 5-3A

FIRST TEAM

Deja Mckinney, Ville Platte

Kathan Arvie, Northwest

Chelsea Washington, Livonia

Shamira Frank, Northwest

Miya Mckinney, Ville Platte

SECOND TEAM

Brianna Pete, Ville Platte

Bria Frank, Church Point

Rona Hardy, Port Barre

Sharona Hardy, Port Barre

Alexis Harris, Northwest

MOST VALUABLE PLAYER

Deja Mckinney, Ville Platte

COACH OF THE YEAR

Dot Doulet, Ville Platte

District 6-3A

FIRST TEAM

Player, School

CL

Madelyn LeJeune, Notre Dame

Sr

Simone Pillette, North Vermilion

Sr

Monette Bolden, Erath

Soph

Arrayia Starlard, Abbeville

Sr

Hanna Esthay, Notre Dame

Sr

SECOND TEAM

Player, School

CL

Gabby Harrington, Erath

Jr

Morgan Harrington, North Vermilion

Sr

Elise Lebouef, Notre Dame

Jr

Jackie Braxton, Abbeville

Jr

Alexis Lege, Erath

Sr

MOST VALUABLE PLAYER

Madelyn LeJeune, Notre Dame

COACH OF THE YEAR

Nolan Theriot, Notre Dame

HONORABLE MENTION

ABBE – Timia Briggs, Jada Darby; NV – Lanie Breaux; KAP – Kaylie LeJeune, Riley Frick.

District 5-2A

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Brittany Major, Opelousas Cath.

Jr

25.4

Alexis Milton, Westminster

Sr

21.5

Haley Gauthier, Sacred Heart-GC

Sr

21.3

Lexi Landry, Catholic-NI

Sr

23.5

Nicole Bouillion, Delcambre

Jr

15.0

SECOND TEAM

Player, School

CL

AVG

Tyler Gaddison, Loreauville

Sr

16.0

Taylor Moneaux, Delcambre

Jr

13.8

Kristi Rideaux, Jeanerette

Sr

21.4

Julia Larcade, Opelousas Cath.

Sr

15.4

Brittany Aune, Sacred Heart-GC

Sr

9.1

MOST VALUABLE PLAYER

Haley Gauthier, Academy of Sacred Heart

COACH OF THE YEAR

Mark Aune, Academy of Sacred Heart

District 5-1A

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Macenzie Forte, False River

Sr

16

Sydney Martin, North Central

Sr

20.2

Jazlyn Robertson, North Central

Sr

24.7

Quaniqua Joseph, North Central

Soph

15.7

Gabbie Andrepont, Sacred Heart

Jr

16

SECOND TEAM

Player, School

CL

AVG

Jaimie Knight, False River

Sr

8.17

Santannar Edwards, North Central

Sr

6

Kara Aguillard, Sacred Heart

Jr

10.2

Natelie Earles, Sacred Heart

Sr

6.5

Jami LeBeouf, St. Edmund

Sr

6.6

MOST VALUABLE PLAYER

Jazlyn Robertson, North Central

COACH OF THE YEAR

Vanessa Taylor, North Central

District 7-1A

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Ashailee Brailey, Vermilion Catholic

Sr

22.5

Kaylen Collins, Vermilion Catholic

Sr

18.0

Ajia Robinson, LCA

Jr

15.4

Haley Bollinger, Hanson

Sr

10.5

Sara Seago, Ascension Episcopal

Sr

16.9

SECOND TEAM

Ashari Terry, Gueydan

Erin Rogers, LCA

T’nia Leger, Gueydan

Allyssa Young, Hanson

Hallie Autin, Central Catholic

MOST VALUABLE PLAYER

Ashailee Brailey, Vermilion Catholic

COACH OF THE YEAR

Kim Guidry, Vermilion Catholic

HONORABLE MENTION

AES – Chelsea Lotief; CC – Taylor Picou, Sydney Williams, Mary-Beth Blanchard; GUEY – Kylie Crochet, Sheridan Guidry, Ke’ara Charles; HAN – Casey Fitzgerald Stephanie Roig; HIGH – Erin Fleming; Lafayette Christian – Myca Broussard, Cassidy Valentine; VC – Leah Camel, Lexie Langlinais, Kelly White.

BOYS

DISTRICT 3-5A

FIRST TEAM

Corey Davis, Lafayette High

Hunter Register, Comeaux

Josh Hamilton, New Iberia

Keithan Mouton, Acadiana

Jacob Siner, Carencro

SECOND TEAM

Keandre Broussard, Lafayette High

Jaleel Moore, Comeaux

Christian Freeman, Lafayette

Savon Price, Barbe

D’Andre Dudley, Carencro

MOST VALUABLE PLAYER

Corey Davis, Lafayette High

MOST VALUABLE PLAYER

Clifton Brown, Lafayette High

HONORABLE MENTION

CAR – Araden Adams; NISH – Tyrik Landry, Chamaja Barideaux; COM – Devaughn Thomas, Micheal Smith; SUL – Zeke Gux, Derrick Gallien; Alex Jones, Brett Juranka; BAR – Devin Anderson

District 4-4A

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Quajae Boutte, Wash.-Marion

Sr

13.2

Christian Edwards, Wash.-Marion

Soph

13.7

Jeremiah Warren, Wash.-Marion

Sr

13.8

Ephriam Price, LaGrange

Sr

24.0

Julian Tibbs, Beau Chene

Sr

19.0

SECOND TEAM

Player, School

CL

AVG

J’son Brooks, LaGrange

Soph

16.0

Curly Richard, Opelousas

Sr

14.0

Robert Andrus, Opelousas

Soph

13.0

Byron Mouton, Rayne

Jr

10.2

Markel Semien, Lagrange

Sr

12.0

MOST VALUABLE PLAYER

Denzel Austin, Beau Chene

COACH OF THE YEAR

Albert Hartwell, Washington-Marion

District 5-4A

FIRST TEAM

Player, School

HT

CL

AVG

Galen Alexander, Breaux Bridge

6-5

Soph

17.8

Jeremy Wiltz, Cecilia

6-3

Sr

26

Peter Kishbaugh, STM

6-4

Sr

12

Bradley Savoy, St. Martinville

5-9

Sr

13

Cole Kelley, Teurlings

6-7

Jr

22.4

SECOND TEAM

Player, School

HT

CL

AVG

Brandon Ellis, Northside

6-0

JR

11

Devante Benjamin, STM

6-1

JR

12

Drapper Anthony, St. Martinville

5-9

SR

12

Grant LaGrange, Teurlings

6-0

SR

8

Bryrick Broussard, Westgate

6-0

SR

15

MOST VALUABLE PLAYER

Jeremy Wiltz, Cecilia

COACH OF THE YEAR

Darrel Mitchell, St. Martinville

ALL-DEFENSIVE TEAM

Coederian Duhon, BBHS; James Aguilliard, Cecilia; Davarian Joseph, Westgate; Will Vincent, STM; Javonte Walker, SMSH; Jonte Morrison, Northside; Ty Labrie, Teurlings.

HONORABLE MENTION

BB – Ignatius Patt; STM – Trevor Begue; NS – Darius Randell; CEC – Ryan Mallet; SMSH – Andre Doucet; TEUR – Ike Hidalgo

District 5-3A

FIRST TEAM

Alex Gouden, Ville Platte

Josh Freeman, Pine Prairie

Ernest Ardoin, Ville Platte

Keshawn Fontenot, Port Barre

Douglas Fontenot, Pine Praire

SECOND TEAM

Caleb Allen, Northwest

Abraham Gordwin, Northwest

Sylus Carson, Pine Prairie

Tyler Ledoux, Port Barre

Kelian Semien, Ville Platte

MOST VALUABLE PLAYER

Alex Gouden, Ville Platte

COACH OF THE YEAR

Chris Guillory, Pine Prairie

District 6-3A

FIRST TEAM

Isaiah Antoine, Abbeville

Jaylen Bates, Kaplan

Claiton Johnson, Notre Dame

David Robertson, West St. Mary

Jordan Windmon, North Vermilion

SECOND TEAM

Dre’vian Evans, Abbeville

Elijah Mitchell, Erath

Mike Bessard, North Vermilion

Duante Charles, West St. Mary

Ethan Smith, Notre Dame

MOST VALUABLE PLAYER

Jordan Windmon, North Vermilion

COACH OF THE YEAR

Berwick Hamilton, Abbeville

HONORABLE MENTION

KAP – Dylan Touchet, Kain Broussard; NV – Dade Dietrich; ABBE – Clyde Mitchel, Jourdan Brooks, Clements Dorsey; WSM – Jason Cross, Json Pierre; ND – Joe Stringfellow, Hunter Meche; ERA – Bren Faulk, Ross Baras, Zach Campos.

District 4-3A

FIRST TEAM

Player, School

HT

CL

AVG

Draylan Perkins, Jennings

6-0

Sr

22.2

Christian Fontenot, St. Louis

6-1

Sr

16

Hayden Gunter, S. Beauregard

5-10

Soph

23.4

Jacobe Esclovon, Westlake

5-7

Sr

14.4

London Vinson, Westlake

6-0

Fr

20.5

SECOND TEAM

Player, School

HT

CL

AVG

Kelvin Henry, St. Louis

6-0

Jr

16

PJ Hardy, St. Louis

5-10

Jr

16

Ryker Flue, Westlake

6-3

Sr

14.7

Chris Ledet, Westlake

6-1

Sr

11.7

Dewayne Levi, Jennings

6-3

Jr

18

MOST VALUABLE PLAYER

Christian Fontenot, St. Louis

COACH OF THE YEAR

Rick Lebato, St. Louis

HONORABLE MENTION

IOWA – Darion Daniels, Dylan Chretien; WEST – Sedrick Ned; IOTA – Bray Latiolais; JENN – Travis Etinne; SB – Jordan Vince, Caleb Leblanc; SL – Sam Bruchhaus;

District 5-2A

FIRST TEAM

Nick Brown, Catholic-NI

Paul Richard, Jeanerette

Spencer Gardner, Opelousas Catholic

Jahori John Louis, Jeanerette

Jeremy Touchet, Catholic-NI

SECOND TEAM

Daniel Cobb, David Thibodaux

Ja’Shawn Noel, Catholic-NI

Travonte’ Sam, David Thibodaux

Tyree Bruno, David Thibodaux

Chris Borel, Delcambre

MOST VALUABLE PLAYER

Nick Brown, Catholic-NI

COACH OF THE YEAR

Josh Guilbeau, Catholic-NI

HONORABLE MENTION

CATH – Logan Fowler, James Landry, Austin Lipari, Nick Viator; DT – Najja Engleton, J’Vante Epps, Trace Johnson; DEL – Reese Leblanc, Brayton Trahan; JEAN – Travis Jones, Edward Jordan; LAF – Lee Castille, Jaden Jacobs, Joshua Simon; OC – Mitchell Dupree; WCA – Cory Pellerin, Zach Standiford

District 5-1A

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Troy Pichon, Catholic-PC

Jr

26.3

Drake Duplechain, North Central

Soph

28.5

Rodrick Smith, North Central

Jr

24

Sean Fontenot, Sacred Heart

Sr

18.5

William Chachere, St. Edmund

Jr

13

SECOND TEAM

Player, School

CL

AVG

Chris Tate, Sacred Heart

Jr

11.6

John Guillory, St. Edmund

Jr

10

Blake Fulmer, False River

Sr

16

Decorion Sams, North Central

Sr

19

Kantrell Davenport, North Central

Sr

16

Lucas Patin, Catholic-PC

Jr

12.1

Jamar Cheneveret, North Central

Sr

12

MOST VALUABLE PLAYER

Drahcir Duplechain, North Central

COACH OF THE YEAR

Damien Mills, North Central

ALL-DEFENSIVE TEAM

Jared Lee, CATH; Sam Allen, False River; Jacory Lamb, North Central; Mikey Loughlin, SHVP; Alex Hunt, St. Edmund.

HONORABLE MENTION

SH – Seth Shipp, Nathan Fontenot, Wacen Fontenot, Connor Fontenot; CATH – Anrew LaCour, Sam Guidroz, Jared Clinton, Kyle Bourque; NC – Vondrick Jimmerson, Deante Levier, Austin Pitcher, Jacori Smith, Kenya Randall; FR – Clay Borel, Brandon DeVille, Blake Hathaway, Konner James, Brandon Chenevert, Martin Kador, Damien Johnson, Grayson Burns, Collin Guerin; SE – Dylan Bieber, Austin Gradney, Jacque Richard

District 7-1A

FIRST TEAM

Kalob Ledoux, LCA

Jalen Johnson, Central Catholic

Jacob Ledoux, LCA

Greg Williams, LCA

Bo Barrilleaux, Hanson

SECOND TEAM

Gary Roberts, Highland

Stefano Guarisco, Central Catholic

Caleb Starks, LCA

Ronald Leblanc, Ascension Episcopal

Jake Arceneaux, Ascension Episcopal

MOST VALUABLE PLAYER

Kalob Ledoux, LCA

COACH OF THE YEAR

Byron Starks, LCA

HONORABLE MENTION

GUEY – Malik Criner, Colton Woods; AES – Brennan Ducote, Zach Frederick, Zach Ronquillo; HIGH – Logan Jordan; HAN – Royce Norton, Jacob Stewart; LCA – Mike Harden, Andrew Epps, Denzel Savoy; VC – Chris Campbell, Tre’vion Lane; VC – Samarick Paul, Blake Byrne

District 7-B

FIRST TEAM

Player, School

CL

AVG

Zac Miller, Bell City

Sr

22.6

Randy Primeaux, Midland

Sr

11.8

Devin Gautreaux, Midland

Sr

15.4

Alan Courville, Lacassine

Sr

18.6

Chase Comeaux, Hathaway

Sr

11.2

SECOND TEAM

Player, School

AVG

Andy Ardoin, Lacassine

13

Traven Guidry, Midland

11.4

Mason Schuffler, ESA

12

Kevin Mitchell, Hathaway

9.5

Tanner Pousson, Lacassine

11.6

MOST VALUABLE PLAYER

Zac Miller, Bell City

COACH OF THE YEAR

William Stanley, Midland

HONORABLE MENTION

MID – Dylan Boudreaux, Cole McKay; ESA – Dom Berthelot; HATH – Tanner Manuel, Trenton Guidry; BC – Trevor Lavergne, Greg Young, Jordan Poole.

Latest

More USA TODAY High School Sports