Associated Press releases boys hoops all-tournament teams

Associated Press releases boys hoops all-tournament teams

News

Associated Press releases boys hoops all-tournament teams

Area hoopsters earn recognition for play at state tournament

By

Area hoopsters earn recognition for play at state tournament

Associated Press logo

Associated Press logo

Following the completion of each of the Ohio High School Athletic Association boys basketball state championship games played on Saturday, the Associated Press recognized top performers by compiling an all-tournament team.

Division I

Title Game: Huber Heights Wayne defeated Westerville South 65-57

Most Outstanding Player: Huber Heights Wayne’s D’Mitrik Trice (26 points in two games)

Other Honorees: Huber Heights Wayne’s Roderick Caldwell (31 points in two games) and Xeyrius Williams (25 points in two games); Westerville’s South’s Kaleb Wesson (32 points and 18 rebounds in two games); St. Edward’s Kipper Nichols (20 points and nine rebounds in semifinal loss); Garfield Heights’ Willie Jackson (20 points in semifinal loss)

Division II

Title Game: Defiance defeated Cleveland Central Catholic 49-45

Most Outstanding Player: Defiance’s Katwan Singleton (35 points, 20 rebounds and 10 assists in two games)

Other Honorees: Defiance’s Kameron Singleton (20 points and 15 rebounds in two games) and Wes Detter; Cleveland Central Catholic’s Antwon Lillard (39 points and 12 rebounds in two games); Dayton Dunbar’s A.J. Harris (19 points in semifinal loss)

Division III

Title Game: Villa Angela-St. Joseph defeated Cleveland Central Catholic 63-50

Most Outstanding Player: Villa Angela St. Joseph’s Derek Pardon (28 points and 22 rebounds in two games)

Other Honorees: Villa Angela-St. Joseph’s Brian Parker (26 points in two games) and Carlton Bragg (34 points and 11 rebounds in two games; Lima Central Catholic’s Dantez Walton (29 points and 18 rebounds in two games); Dayton Chaminade-Julienne’s Myo Baxter-Bell (18 points in semifinal loss)

Division III

Title Game: New Madison Tri-Village defeated Harvest Prep 48-46

Most Outstanding Player: New Madison Tri-Village’s Colton Linkous (22 points and 12 rebounds in two games)

Other Honorees: New Madison Ti-Village’s Damion Cook (39 points and 19 rebounds in two games; Harvest Prep’s David Dennis Jr. (33 points and 13 steals in two games) and Dana Coffman (32 points in two games); Tuscarawas Central Catholic’s Mitch Herron (17 points in semifinal loss); Haviland Wayne Trace’s Ethan Linder (22 points in semifinal loss)

For more Northeast Ohio high school sports news, scores, photos and videos, visit USATodayhss.com/Cleveland.

“Like” USATODAYhss.com/Cleveland on Facebook

Follow USATODAYhss.com/Cleveland on Twitter (@Cle_HSSports)

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2015/associated-press-releases-boys-hoops-all-tournament-teams
Associated Press releases boys hoops all-tournament teams
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.