Freedom Invitational results

Freedom Invitational results

News

Freedom Invitational results

By

Tuscola's Jacob Franklin, center, was an individual winner at Saturday's Freedom Invitational in Morganton.

Tuscola’s Jacob Franklin, center, was an individual winner at Saturday’s Freedom Invitational in Morganton.

Special thanks to Freedom for these results from Saturday’s cross country meet in Morganton:

2015 Freedom Invitational Results – Top 20 individuals and team scores from today’s Cross Country Meet (9/19) held at Freedom Park in Morganton, NC and hosted by Freedom High School.

BOYS CHAMPIONSHIP RACE TEAM RESULTS — 1. R.J. Reynolds 75; 2. T.C. Roberson 144; 3. North Henderson 161; 4. Lake Norman Charter School 177; 5. West Henderson 189; 6. St. Stephens 191; 7. Bandys 210; 8. Freedom 238; 9. Hickory 246; 10. Forestview 249; 11. Draughn 288; 12. Bunker Hill 300; 13. Polk County 375; 14. McDowell 421; 15. East Lincoln 435; 16. Owen, Charles D. 444; 17. East Burke 474; 18. Enka 489; 19. Kings Mountain 505; 20. Patton 512; 21. Stuart W. Cramer 520; 22. Tuscola 551; 23. R-S Central 575; 24. Avery County 649; 25. Fred T. Foard 669; 26. Hopewell 694; 27. Mountain Heritage 694;

BOYS CHAMPIONSHIP RACE TOP 20 INDIVIDUALS — 1. Jacob Franklin (Tuscola) 16:48.6; 2. John Tatter (R.J. Reynolds) 16:48.9; 3. Todd Holbrook (R.J. Reynolds) 16:56.9; 4. Dylan Shamburger (West Henderson) 17:04.3; 5. Brad Barbee (St. Stephens) 17:16.6; 6. Bryan Barbee (St. Stephens) 17:17.5; 7. Sean Doyle (Polk County) 17:23.3; 8. Yates Goodson (Bandys) 17:25.1; 9. Garret Welsh (Owen, Charles D.) 17:36.1; 10. Thomas Anthony (R.J. Reynolds) 17:36.6; 11. Hunter White (North Henderson) 17:38.3; 12. Jarod Connell (West Henderson) 17:44.1; 13. Jayden Hefner (St. Stephens) 17:44.6; 14. Philip Schechtman (T.C. Roberson) 17:46.7; 15. Sean Mcdowell (T.C. Roberson) 17:50.7; 16. Brian Hack (Lake Norman Charter School) 17:55.7; 17. John Johnson (Bandys) 17:59.3; 18. Jose Robles (North Henderson) 18:01.7; 19. Ethan Deffke (Hickory) 18:04.1; 20. Noah Gilbert (East Burke) 18:05.9;

GIRLS CHAMPIONSHIP RACE TEAM RESULTS — 1. Lake Norman Charter School 54; 2. T.C. Roberson 89; 3. Asheville 137; 4. Hickory 157; 5. R.J. Reynolds 161; 6. Hopewell 206; 7. Tuscola 226; 8. St. Stephens 242; 9. East Lincoln 284; 10. Polk County 290; 11. Forestview 294; 12. Fred T. Foard 294; 13. Kings Mountain 328; 14. Bandys 351; 15. West Henderson 360; 16. Enka 377; 17. Freedom 431; 18. R-S Central 436; 19. Patton 475; 20. Stuart W. Cramer 510; 21. Mountain Heritage 564;

GIRLS CHAMPIONSHIP RACE TOP 20 INDIVIDUALS — 1. Izzy Evely (Lake Norman Charter School) 19:45.2; 2. Mariah Howlett (Lake Norman Charter School) 19:57.3; 3. Tasha Regan (Hopewell) 20:05.4; 4. Ashlyn Blakely (T.C. Roberson) 20:19.9; 5. India Godlock (Polk County) 20:24.2; 6. Brooke Turner (Tuscola) 20:33.0; 7. Sophia Raspanti (Forestview) 20:47.7; 8. Chesley Krug (T.C. Roberson) 20:55.0; 9. Ashley Ramirez (St. Stephens) 21:10.0; 10. Caileigh Ryan (Hickory) 21:29.5; 11. Lauren Jones (Lake Norman Charter School) 21:32.6; 12. Caroline Harris (R.J. Reynolds) 21:39.1; 13. Raven Seldon (Lake Norman Charter School) 21:41.0h; 14. Audrey Shores (Hickory) 21:42.2; 15. Audrey Kayser (Asheville) 21:44.5; 16. Madison Rowles (East Lincoln) 21:58.3; 17. Kaitlyn Moss (Kings Mountain) 22:06.1; 18. Naomi Cartier (Asheville) 22:10.1; 19. Sarah Faith McAllister (Bandys) 22:10.6; 20. Lydia Cagle (Tuscola) 22:11.1;

BOYS A RACE TEAM RESULTS — 1. Lake Norman Charter School 42; 2. R.J. Reynolds 50; 3. T.C. Roberson 76; 4. West Henderson 109; 5. Madison 143; 6. Freedom 152; 7. Forestview 159; 8. Draughn 196; 9. Hickory 284; 10. Bunker Hill 302; 11. Owen, Charles D. 309; 12. Stuart W. Cramer 341; 13. McDowell 351;

BOYS A RACE TOP 20 INDIVIDUALS — 1. Habtemichael Nuguse (Hopewell) 18:30.8; 2. Jack O’Brien (R.J. Reynolds) 19:14.3; 3. Derek Bole (Lake Norman Charter School) 19:26.6; 4. Jacob Smith (T.C. Roberson) 19:31.9; 5. Jimmy Kohlway (Lake Norman Charter School) 19:35.2; 6. Reid Somloi (Lake Norman Charter School) 19:35.8h; 7. Erik Hobson (T.C. Roberson) 19:37.4; 8. John Paynter (R.J. Reynolds) 19:37.6; 9. Alex Brooker (R.J. Reynolds) 19:44.8; 10. Nickolas Jackson (West Henderson) 19:47.2; 11. Walter Swan (Freedom) 19:55.4; 12. Noah Lefevre (R.J. Reynolds) 19:56.9; 13. Michael Gregorich (Madison) 19:59.3; 14. Alex Patton (Draughn) 20:15.1; 15. Hank Yelton (Freedom) 20:17.1; 16. Sean Macleod (Lake Norman Charter School) 20:19.3; 17. Alex Carruth (Lake Norman Charter School) 20:22.7; 18. Trevor McDonald (Madison) 20:24.1; 19. Cameron Brothers (West Henderson) 20:26.8; 20. Shane Milner (T.C. Roberson) 20:31.0;

GIRLS A RACE TEAM RESULTS — 1. T.C. Roberson 29; 2. Lake Norman Charter School 77; 3. Draughn 78; 4. R.J. Reynolds 100; 5. McDowell 113; 6. East Burke 185; 7. West Henderson 190; 8. Hickory 202; 9. Forestview 232; 10. Polk County 268; 11. Fred T. Foard 276;

GIRLS A RACE TOP 20 INDIVIDUALS — 1. Ellie Phillips (T.C. Roberson) 22:29.5; 2. Molly Horak (T.C. Roberson) 22:43.0; 3. Leanna Seagraves (Draughn) 23:16.3; 4. Caroline Hilliard (Bunker Hill) 23:17.9; 5. Loren Smith (Lake Norman Charter School) 23:25.4; 6. Bentley Strong (East Burke) 23:25.7; 7. Amelia Radocha (T.C. Roberson) 23:38.8; 8. Melina Pearson (T.C. Roberson) 23:44.9; 9. Eliza Carlton (R.J. Reynolds) 24:12.6; 10. Lauren Harkey (Draughn) 24:15.7; 11. Tesla Anderson (McDowell) 24:16.0; 12. Sophie Fowler (McDowell) 24:21.4; 13. Rachel Chi (Lake Norman Charter School) 24:28.5; 14. Emma Phillips (T.C. Roberson) 24:30.6; 15. Sophia Brinson (Lake Norman Charter School) 24:37.9; 16. Cynthia Ceraldi (Asheville) 24:55.8; 17. Ellie Steward (T.C. Roberson) 25:00.7; 18. Ashley Phykitt (Lake Norman Charter School) 25:04.2; 19. Julia Eccleston (T.C. Roberson) 25:05.5; 20. Isabella Ceraldi (Asheville) 25:13.0;

BOYS OPEN RACE TEAM RESULTS — 1. Lake Norman Charter School 15; 2. T.C. Roberson 70; 3. Forestview 86; 4. R.J. Reynolds 95; 5. North Henderson 119;

BOYS OPEN RACE TOP 20 INDIVIDUALS — 1. Alec Petty (Lake Norman Charter School) 19:58.5; 2. Evan Borcich (Lake Norman Charter School) 20:33.7; 3. Ben Shields (Lake Norman Charter School) 20:41.7; 4. Alex Ponce (Lake Norman Charter School) 20:52.6; 5. Jalen Chavis (Lake Norman Charter School) 20:57.5; 6. Jed Willingham (North Henderson) 21:36.6; 7. Jordan Miller (Lake Norman Charter School) 21:43.3; 8. Riley Leprell (Lake Norman Charter School) 21:43.7; 9. Alex Carruth (Lake Norman Charter School) 21:48.0; 10. Blaine Wikoff (Lake Norman Charter School) 21:49.8; 11. Dillon Mcdowell (T.C. Roberson) 22:05.4; 12. Nathan Trees (T.C. Roberson) 22:10.6; 13. Gabriel Kaluzny (Lake Norman Charter School) 22:10.9; 14. Tyler Kay (Lake Norman Charter School) 22:21.2; 15. Campbell Turner (R.J. Reynolds) 22:28.1; 16. Connor Glaza (Forestview) 22:30.4; 17. Jacob Yang (T.C. Roberson) 22:32.9; 18. Dylan Hogston (Forestview) 22:33.3; 19. Duncan Mills (T.C. Roberson) 22:40.1; 20. Daniel Havens (R.J. Reynolds) 22:46.5;

GIRLS OPEN RACE TEAM RESULTS — 1. T.C. Roberson 15; 2. R.J. Reynolds 45;

GIRLS OPEN RACE TOP 20 INDIVIDUALS — 1. Alison Marx (T.C. Roberson) 25:08.6; 2. Grace Loizzo (T.C. Roberson) 25:25.9; 3. Lauren Westmoreland (T.C. Roberson) 25:33.5; 4. Sarah Smith (T.C. Roberson) 25:42.9; 5. Sasha Pearson (T.C. Roberson) 26:35.6h; 6. Kali Endaya (T.C. Roberson) 26:44.8h; 7. Allie Rice (R.J. Reynolds) 27:42.9h; 8. Katy Rice (R.J. Reynolds) 27:43.1; 9. Millennium Sheriff (R.J. Reynolds) 27:57.0; 10. Lizzie Irvin (R.J. Reynolds) 28:08.9; 11. Kaley Patton (R.J. Reynolds) 28:09.2; 12. Josie Clayton (T.C. Roberson) 28:10.6; 13. Leslie Morales (R.J. Reynolds) 28:35.3; 14. Brooke Scullin Baccarella (T.C. Roberson) 28:38.5; 15. Olivia Amos (Freedom) 28:45.5; 16. Alyssa Jamerson (Madison) 28:49.8; 17. Jo Snow (Mount Airy) 29:34.6h; 18. Brooke Ullman (T.C. Roberson) 29:39.5; 19. Kaelyn Hixson (T.C. Roberson) 30:08.9; 20. Jane L’amoreaux (Hickory) 30:52.1;

– Follow the HS Huddle on Facebook www.facebook.com/hshuddle or Twitter: www.twitter.com/acthshuddle

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2015/freedom-invitational-results
Freedom Invitational results

Freedom Invitational results

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.