Girls track and field Dream Team, all-area

Girls track and field Dream Team, all-area

News

Girls track and field Dream Team, all-area

By

The girls track and field Dream Team.

The girls track and field Dream Team.

DREAM TEAM

Note: Where applicable, the places and times/distances listed reflect performances in the Greater Lansing Honor Roll Meet (HR), D1-Division 1 state meet, D2-Division 2 state meet, D3-Division 3 state meet or D4-Division 4 state meet.

3,200 RELAY – St. Johns (Jen Eaton, Madison Maloney, Milah Montel, Karrigan Smith) D2-2 9:31.57

100 HURDLES – Sophia Franklin (Okemos) HR-2 15.88; D2-7 15.58

100 DASH – Erica Sheahan (Ithaca) D3-2 12.49

800 RELAY – East Lansing (Re’Anna Blair, Brianna Wells, Elizabeth Jones, Taylor Manson) HR-1 1:44.22; D1-17 1:47.02

1,600 RUN – Karrigan Smith (St. Johns) D2-1 4:59.08

400 RELAY – Waverly (Teaghan Thomas, Jabrea Morris, Maya Garrett, Tra’chele Roberts) HR-1 50.55; D2-1 49.87

400 DASH – Taylor Manson (East Lansing) D1-4 56.70

300 HURDLES – Grace Lounsbury (Williamston) HR-1 46.38; D2-4 46.33

800 RUN – Karrigan Smith (St. Johns) HR-1 2:15.77; D2-3 2:16.94

200 DASH – Ally Goeman (Charlotte) HR-1 26.45; D2-5 25.97

3,200 RUN – Shelby Waterson (DeWitt) HR-1 11:20.25; D2-4 11:20.93

1,600 RELAY – East Lansing (Re’Anna Blair, Elizabeth Jones, Aazh Nye, Taylor Manson) HR-1 4:01.97

HIGH JUMP – Emily Helfrich (Charlotte) HR-1 5-2; D2-3 5-4

POLE VAULT – Sophia Franklin (Okemos) HR-1 11-0; D1-10 11-0

LONG JUMP – Paige Dutcher (Williamston) HR-1 16-11; D2-5 17-5 3/4

SHOT PUT – Malin Smith (Waverly) HR-3 37-6 1/2; D2-4 41-3 1/2

DISCUS – Mary Hecksel (Eaton Rapids) HR-4 119-6; D2-1 136-8

Girls track athlete of year: St. Johns’ Karrigan Smith

DIVISION 1-2 ALL AREA

3,200 RELAY – DeWitt (Jordan Lee, Grace George, Shelby Waterson, Madison Slater) HR-1 9:55.97; D2-3 9:34.23

3,200 RELAY – Williamston (Hannah Jones, Ashley Anderson, Gabrielle Harris, Alyssa Baumgarten) HR-3 10:13.96; D2-9 9:48.43

100 HURDLES – Aazh Nye (East Lansing) HR-1 15.37

100 HURDLES – Samantha Morrison (Lakewood) HR-3 16.40

100 DASH – Ally Goeman (Charlotte) HR-2 12.94; D2-5 12.69

100 DASH – Emma Roedel (Fowlerville) HR-4 13.09; D2-8 12.81

800 RELAY – Williamston (Paige Dutcher, Julia HEnderson, Laura Nemeth, Sarah Schultz) HR-3 1:47.38; D2-3 1:45.75

800 RELAY – St. Johns (Anna Krumm, Emily Wohlfert, Lyndsay Pung, Pauline Carbonnelle) HR-4 1:48.27; D2-5 1:46.48

1,600 RUN – Jenna Magness (Grand Ledge) HR-1 5:15.18; D1-9 5:01.14

1,600 RUN – Katie Vitou (DeWitt) D2-15 5:26.31

400 RELAY – Mason (Jalysa Bard, Olivia Tarry, Anna Most, Dani Jones) HR- 2 50.82

400 RELAY – East Lansing (Kayla Gibbs, Chino Ekwueme, Elizabeth Jones, Brianna Wells) D1-9 50.14

400 DASH – Re’Anna Blair (East Lansing) HR-1 1:00.90; D1-30 1:01.63

400 DASH – Madison Slater (DeWitt) HR-2 1:01.86; D2-14 1:00.33 OR Pauline Carbonnelle (St. Johns sr.) D2-10 59.81

300 HURDLES – Amber Koenigsknecht (DeWitt) HR-3 48.05

300 HURDLES – Samantha Morrison (Lakewood) HR-4 48.24; D2-20 49.18

800 RUN – Meg Darmofal (Mason) HR-3 2:22.35; D2-7 2:19.31

800 RUN – Jordan Lee (DeWitt) D2-18 2:27.31

200 DASH – Tra’chele Roberts (Waverly) D2-8 – 27.71

200 DASH – Emma Roedel (Fowlerville) HR-2 26.56

3,200 RUN – Karrigan Smith (St. Johns)

3,200 RUN – Stephanie Vanis (East Lansing) HR-2 11:25.29

1,600 RELAY – St. Johns (Lyndsay Pung, Emily Wohlfert, Karrigan Smith, Pauline Carbonelle) D2-3 4:03.02

1,600 RELAY – Williamston (Sarah Schultz, Grace Lounsbury, Hannah Jones, Paige Dutcher) D2-3 4:03.46

HIGH JUMP – Samantha Morrison (Lakewood) HR-8 4-10; D2-5 5-2

HIGH JUMP – Hannah Trierweiler (Portland) D2-8 5-2

POLE VAULT – Kikel Sekoni (Haslett) HR-2 9-6

POLE VAULT – Taylor Koetecki (Williamston) HR-4 9-0; D2-T18 8-11

LONG JUMP – Hailey French (Grand Ledge) D1-11 16-1 1/4

LONG JUMP – Dani Jones (Mason) HR-2 16-3 3/4; D2-24 15-0 1/2

SHOT PUT – Erin Howard (Sexton) HR-1 37-11 1/2

SHOT PUT – Caitlin Nisswonger (Mason) HR-2 37-7 1/2

DISCUS – Rachel Johnson (Mason) HR-1 127-8

DISCUS – Erin Howard (Sexton) HR-1 122-7; D2-4 127-9

Girls track coach of year: St. Johns’ Neil Feldpausch

DIVISION 3-4 ALL-AREA

3,200 RELAY – Pewamo-Westphalia (Brooke Stump, Emily Kramer, Olivia Nurenberg, Brooklyn Nurenberg) HR-2 10:06.08; D3-2 9:38.65

3,200 RELAY – Bath (Annie Fanta, Tessa Hosford, Melissa Schott, Kelsey Billingsley) D3-3 9:39.4

100 HURDLES – Erica Halick (Laingsburg) D3-6 15.78

100 HURDLES – Emma Schafer (Pewamo-Westphalia) HR-6 16.92; D3-8 16.28

100 DASH – Brenna Wirth (Pewamo-Westphalia) HR-1 12.87; D3-4 12.60

100 DASH – Gabbie Hummel (Pewamo-Westphalia) 13.0

800 RELAY – Pewamo-Westphalia (Brenna Wirth, Kelly Thelen, Gabbie Hummel, Marissa Wirth) HR-2 1:44.93; D3-1 1:45.19

800 RELAY – Olivet (Logan Kyre, Madison Dexter, Taylor Sinclair, Noelle Rohde) D3-6 1:48.77 OR Fowler (Allison Hufnagel, McKenzie Feldpausch, Madison Koenigsknecht, Sidney Horak) D4-1 1:48.35

1,600 RUN – Kiah Becker (Fowler) HR-6 5:39.74, D4-16 5:40.41

1,600 RUN – Annie Fanta (Bath) 5:14.24

400 RELAY – Pewamo-Westphalia (Sarah Barrett, Claudia Heckman, Gabbie Hummel, Marissa Wirth) HR-4 51.21; D3-1 50.56

400 RELAY – Olivet (Logan Kyre, Madison Dexter, Taylor Sinclair, Noelle Rohde) D3-3 51.93 OR Fowler (McKenzie Koenigsknecht, Madison Koenigsknecht, McKenzie Feldpausch, Sidney Horak) D4-2 51.55

400 DASH – Brenna Wirth (Pewamo-Westphalia) 58.71

400 DASH – Julie Thelen (Fowler) HR-4 1:02.18; D4-12 1:02.10

300 HURDLES – Allison Hufnagel (Fowler) HR-2 47.63, D4-1 47.38

300 HURDLES – Cammi Schneider (Portland St. Patrick jr.) HR-6 50.34; D4-6 48.80

800 RUN – Annie Fanta (Bath) HR-2 2:19.55

800 RUN – Courtney Allen (Ithaca) D3-5 2:20.32

200 DASH – Erica Sheahan (Ithaca) D3-2 25.57

200 DASH – Brenna Wirth (Pewamo-Westphalia) D3-3 25.78

3,200 RUN – Alex Love (Ovid-Elsie) HR-4 11:46.69

3,200 RUN – Audrey Pohl (Pewamo-Westphalia) HR-8 12:17.08

1,600 RELAY – Fowler (McKenzie Koenigsknecht, Julie Thelen, Madison Koenigsknecht, Allison Hufnagel) – HR-2 4:09.40; D4-2 4:14.20

1,600 RELAY – Ithaca (Kara Kindel, Kurstin Kalisek, Erica Sheahan, Amelia Freestone) D3-4 4:09.95

HIGH JUMP – Kelly Brown (Laingsburg) HR-2 5-2

HIGH JUMP – Allison Hufnagel (Fowler) HR-4 5-0; D4-2 5-2

POLE VAULT – Abby Wirth (Pewamo-Westphalia) HR-3 9-6; D3-7 9-6

POLE VAULT – Jadelyn Stewart (Maple Valley) HR-6 9-0; D3-8 9-0

LONG JUMP – Erica Sheahan (Ithaca) D3-1 17-7 3/4

LONG JUMP – Sydney Horak (Fowler) – D4-7 16-3 1/2

SHOT PUT – Hannah Dunham (Dansville) HR-5 36-3 3/4; D3-3 38-11

SHOT PUT – Emma Schafer (Pewamo-Westphalia) HR-4 37-0 1/4; D3-5 38-8 1/2

DISCUS – Nicky McAvoy (Laingsburg) D3-3 116-8

DISCUS – Aubrey Snyder (Fowler) D4-11 101-9

Contact Brian Calloway at bcalloway@lsj.com. Follow him on Twitter @brian_calloway.

Latest

More USA TODAY High School Sports