High school sports results for Sept. 9-11

High school sports results for Sept. 9-11

News

High school sports results for Sept. 9-11

By

Carter Stewart of Eau Gallie drives the ball downrange during Thursday's match against Viera.

Carter Stewart of Eau Gallie drives the ball downrange during Thursday’s match against Viera.

HIGH SCHOOLS

Friday’s results

VOLLEYBALL

Pine School def. Covenant Christian

25-18, 25-12, 23-25, 25-21

Kills: PS — Ali Denny 35; CC — Emily Hoenigmann 13, Emily Valencia 6. Assists: PS — Melissa Coolidge 34; CC — Avery Ferguson 29, Katie Robinson 1. Digs: PS — Ali Denny 36; Bryn Vrana 18; CC — Avery Ferguson 14, Erika Magin 11. Blocks: CC — Kyla Cordier 1, Juliana Osimanti 1. Aces: CC — Katie Robinson 4, Avery Ferguson 3. Records: Pine School 3-0, Covenant Christian 4-5.

Thursday’s results

GIRLS BOWLING

Palm Bay 4, Satellite 3

Palm Bay (648) — Paige Sussman 190, Jadyn Navarro 170, Alexis Maynard 125, Nicole Noland 93, Briana Mahoney 70. Record: 4-1.

Satellite (446) — Shania Dempsey 109, Amanda Delgado 94, Kelli Lynch 93, Madi Skipper 78, Lauren Stitt 72. Record: 0-6.

Cocoa 4 , Astronaut 1

Cocoa (800) — Summer Wright 210, Lexi Moore 170, Kolby DeMusis 154, Cheyenne Curnutt 141, Morgan Seratzki 125. Record: 6-0.

Astronaut (618) — Rachelle Longchamps 183, Samantha Hodge 136, Morgan Affeld 120, Kylar Lawson 95, Rhyleigh Nearhoof 84.

Rockledge 6, Cocoa Beach 1

Rockledge (741) — Jennifer Bogus 195, Danielle Koehler 171, Jayna Hart 137, Amanda Mallari 123, Jade Parr 115. Record: 3-3.

Cocoa Beach (634) — Raelynn Gross 179, Katie McCall 140, Lindsay Halbing 103, Indiah Cornish 103, Janell Halbing 82. Record: 0-5.

Covenant Christian 7, Odyssey 0

Covenant (887) — Claire Young 160, Anna Zauner 161, Kylie Angiel 202, Charey Cubine 201, Marisa Gould 163.

Odyssey (517) — Marianna Miller 154, Ruthanne Tucker 119, Adrianna Gonzalez 67, Kaitlin Ray 80, Jenna Wegnerowski 97.

Space Coast 4, Titusville 3

Titusville (872) — Illussa Jaraplasan 193, Veronica Petrinex 191, Brandi Washington 185, Erin Bross 159, Sasha Childress 144. Record: 2-2.

Space Coast (887) — LeAnne McLaughlin267, Ricky Bradley 179, Wendy Wink 168, Alexis Phetterplace 137, Paige New 136. Record: 5-1.

Merritt Island 4, Merritt Island Christian 0

Merritt Island Christian (499) — Sidney Toukonen 90, Ashley Henderson 61, Shelby Huet 98, Tori Colvard 106, Alexandra Weber 144.

Merritt Island (913) — Tasha Rowe 171, Deonna Gowin 213, Cora Keehn 167, Gabby Irwin 148, Miranda Remmel 214 .

BOYS BOWLING

Cocoa 3, Astronaut 2

Cocoa (813) — Shane Hall 213, Lance Sheffield 169, Justin Ziegler 159, Nathan Curnutt 147, Anthony Howard 125. Record: 2-4.

Astronaut (778) — Reggie Jackson 205, Nathaniel LeVasseu 183, Eric Longchamps 180, Brandon Hermanson 119, Justin Hermanson 91. Record: 2-3.

Satellite 6, Palm Bay 1

Satellite (758). Record: 4-2.

Palm Bay (709) — Jacob Jones 184, Jakob Conti 182, Julian Sciter 123, Chris VanWinkle 115, Brandon Wood 105. Record: 1-4.

Cocoa Beach 4, Rockledge 3

Rockledge (781) — Zack Hall 181, Nick Morin 179, Tyler Crossan 172, Frankie Mays 128, Riley Lansing 121. Record: 2-4.

Cocoa Beach (792) — Kyle Richardson 194, Stephan Zawadzki 177, Kevin Lorch 160, Tanner Matthews 151, Alex Zawadzki 110. Record: 1-4.

Covenant Christian 7, Odyssey 0

Covenant (740) — Hunter Coley 126, Matthew Guillaumo 150, Greg Young 157, Jonathan Gould 156, Alec Rodriguez 151.

Odyssey (601) — Tyren Warner 101, Bradley Moncouer 158, Sean Stanton 113, Javonte Warner 91, Troy Stanton 138.

Space Coast 4, Titusville 3

Titusville (821) — Clay Kyle 200, Orion Stazio 196, Kyle Nazarion 169, Preston Mauzy 136, Stephen Filakosky 120. Record: 3-2.

Space Coast (913) — Jeremy Brockwell 212, Zack Corter 188, Matthew Jaraplasan 185, Austin Inman 178, Tommy Eberhardt 150. Record: 6-0.

Merritt Island 4, Merritt Island Christian 0

Merritt Island Christian (1049) — Noah Pohlman 122, Raphael Coppala 132, Adrian Junge 132, Nathan Nevad 150, Nick Swickert 153.

Merritt Island (689) — Michael Mucker 215 , Ben Chico 211, Devyn Brown 159, Austin Dillon 219, Connor Chambers 245.

GIRLS GOLF

MCC 187, St. Edward’s 282

(At Crane Creek Reserve; Par-36)

MCC (187) — Elise Boccabella 39, Emily Melcher 45, Julia Graham 46, Angela Hammond 57. Records: 5-0.

St. Edward’s (282) — Alex Marshall 68, Sandie Altaras 71, Ryan Deri 71, Isabella Campione 72. Records: 0-1.

Cocoa Beach 194, Cocoa 255

(At Cocoa Beach Country Club; Par-36

Cocoa Beach (194) — Delia Timpy 43, Olivia Timpy 47, Gianna Piscitelli 52, Maddy Peloquin 52.

Cocoa (255) — Jenna Werle 59, Kailey Dean 63, Ashley McNeary 66, Monica Ruiz 67.

Viera 162, Eau Gallie 248

(At Baytree; Par-36)

Viera (162) — Samantha Brimhall 37, Dayna Owens 40, Katie Arnott 41, Trinity Falzone 44. Records: 2-2.

Eau Galle (248) — Crystal Bowman 54, Taylor Missale 63, Heather Walsh 65, Kadence Jonelis 66. Records: 2-1.

Rockledge 224, Holy Trinity 225

(At Rockledge Country Club)

Rockledge (224) — Savannah Simpson 52, Kellie Bobango 54, Hannah Onek 57, Kayla Gray 61.

Holy Trinity (225) — Enya Torsney 43, Lela Gunderson 48, Hannah Gunderson 66, Sabrina Webb 68.

Melbourne 106, Heritage 144

(At Majors Golf Club; Par-36)

Melbourne (106) — Jessica Bissey 50, Katey Greer 52, Carrie Walk 54, Hannah Seiler 56, Kaitlin Powell 57.

Heritage (144) — Natalie Dresser 72, Vennessa Curtis 72. Records: 0-2.

Astronaut 222, Merritt Island 241

(At Savannahs; Par-36)

Astronaut (222) — Alex Simons 50, Katie Yakubowski 52, Josi Waldron 60, Lisa Patel 60.

Merritt Island (241) — Abbey Houchin 43, Hannah Harper 60, Alyssa Klein 67, Ashlyn Layne 71.

BOYS GOLF

Merritt Island 175, Titusville 191

(At Savannahs; Par-36)

Merritt Island (175) — Caleb Vercek 40, Ethan Hess 44, Kelby Canada 45, Piet Oudejans 46. Records: 5-1.

Titusville (191) — Michael Andrews 41, Robert Bolas 49, Nicky Conboy 50, Michael Mudrak 51, Jordan Cera 51. Records: 1-3.

Bayside 218, Satellite 223

(At Manatee Cove; Par-36)

Bayside (218) — James Dunn 46, Tanner Lavanture 52, Randy Morissette 58, Nathan Cox 62.

Satellite (223) — Tommy Lewis 50, Mike Sigmon 54, Foster Gaylor 58, Jerry Meyers 61.

Holy Trinity 164, West Shore 221, Florida Prep NTS

(At Viera East Golf Club; Par-36)

Holy Trinity (164) — Zane Vliegenthaft 37, Mitchell Kara 41, Tom Baez 42, Brandon Schwab 44. Records: 4-0.

West Shore (221) — Greg Darden 39, Kishen Mitra 58, Vaughn Addington 61, Ryan Ringrose 63. Records: 4-2.

Florida Prep (NTS) — Stewart Zelnick 47. Records: 0-3.

Edgewood 171, Rockledge 178, MCC 195

(At The Savannahs; Par-36)

Edgewood (171) — Kyle Lansing 40, Justin Lansing 42, Blake Gladin 43, Matt Maffei 46. Records: 3-1.

Rockledge (178) — Zach Mundine 40, Josh Campbell 43, Brian Lanza 44, Patrick Cauley 51. Records: 4-1.

MCC (195) — Zach Wells 44, Kaz Soyer 46, Chad Clarke 50, Emir Pizzulo 53. Records: 1-4.

Sebastian River 149, Melbourne 152, Heritage 182

(At Majors; Par-36)

Sebastian River (149) — Dylan Miranda 37, Zach Hill 37, Garrett Williamson 37, Griffin Thompson 38.

Melbourne (152) — Chase Cutshaw 33, Bryce Gressani 39, Jake Riffee 39, Mac Goode 41.

Heritage (182) — Gage Sasenick 39, Reed Dunham 45, Baily Olmscheid 49, Alex Ross 49.

GIRLS SWIMMING

Cocoa Beach 116, Satellite 74

200-Medley relay: CB) Saidee Rust, Cali Angove, Adrianna DeBoer, Delainee Rust 2:02.85; 200 Free: CB) Angove 2:13.78; 200-IM: CB) DeBoer 2:17.56; 50 Free: S) Kelly VanWoesick :26.11; Diving: S) Kasey Crooks 119.30; 100 Butterfly: S) Hannah O’Toole 1:00.00; 100 Free: S) Van Woesick :58.97; 500 Free: CB) Angove 5:57.50; 200 Free relay: CB) Megan Black, Rust, ISabelle Borer, Lilly Ellegood 1:56.95; 100 Backstroke: S) Cassidy McKinnon 1:10.37; 100 Breaststroke: CB) DeBoer 1:10.92; 400 Free relay: CB) Angrove, Black, Rust, DeBoer 4:07.13.

Merritt Island 96, Rockledge 89

200-Medley relay: R) M. Laser, R. Clark, K. Zayas B. Duffy 2:11.45; 200 Free: MI) Dani Keymont 2:04.41; 200-IM: MI) Caroline Domoulin 2:23.13; 50 Free: MI) Jenna Hess 28.15; Diving: MI) Taylor Cabrera 206.85; 100 Butterfly: R) Brianna McDowell 1;09.09; 100 Free: MI) Jenna Hess 1:02.48; 500 Free: MI) Dani Keymont 5:50.16; 200 Free relay: MI) D. Keymont, A. Orlando, S. Lake, C. Dumoulin 1:56.80; 100 Backstroke: MI) Caroline Dumoulin 1:08.52; 100 Breaststroke: R) Rese Clark 1:21.78; 400 Free relay: MI) C Dumoulin, J Jess, M. McCann, D. Keymont 4:13.34. Record: Rockledge 1-1.

Titusville 108, Viera 78

200-Medley relay: T) Alyssa Jones, Tori Talbert, Emma Colvin, Sarah Alderman 2:02.83; 200 Free: T) Julianna Graf 2:08.60; 200-IM: Y) Tori Talbert 2:22.78; 50 Free: T) Emma Colvin 26.15; Diving: V) Sarah Rousseau 247.20; 100 Butterfly: T) Emma Colvin 1:04.34; 100 Free: T) Juianna Graf 57.31; 500 Free: V) Maria Bonilla-Torrez 6:02.09; 200 Free relay: T) Sierra Benson, Tori Talbert, Anna Backus, Juianna Graf 1:47.57; 100 Backstroke: T) Sarah Alderman 1:10.37; 100 Breaststroke: T) Tori Talbert 1:14.69; 400 Free relay: T) Anna Backus, Alyssa Jones, Emma Colvin, Julianna Graf 3:56.69. Records: Titusville 3-0.

Space Coast 130, Eau Gallie 38

200-Medley relay: SC) Waldo, McInerey, Hecky, Bowen 2:19.06; 200 Free: SC) Fehrenbach 2:37.32; 200-IM: EG)Mageau 2:55.72; 50 Free: SC) Hecky :27.48; 100 Butterfly: SC) Hecky 1:11.59; 100 Free: SC) Jaques 1:21.75; 500 Free: SC) Ramos 6:45.00; 200 Free relay: SC) Ramos, Waldo, Bowen, Jaques 2:08.91; 100 Backstroke: SC) Waldo 1:176.75; 100 Breaststroke: SC) McInerey 1:26.72; 400 Free relay: SC) Ramos, Fehrenbach, Jaques, Hecky 4:45.41.

Eau Gallie 90, Florida Prep 36

200-Medley relay: EG) Smoak, Mageau, Pistinizi, Tawrel 2:37.63; 200 Free: FP) Rosich 2:24.13; 200-IM: EG) Mageau 2:55.72; 50 Free: EG) Bankey :32.31; 100 Butterfly: EG) Bankey 1:46.06; 100 Free: FP) Hall :58.94; 500 Free: FP) Rosich 6:41.97; 200 Free relay: EG) Bankey, Smoak, Cannon, Mageau 2:18.59; 100 Backstroke: EG) Smoak 1:42.22; 100 Breaststroke: FP) Mijatovic 1:53.42; 400 Free relay: EG) Tawrel, Bankey, Pistinizi, Pingilley 6:15.53.

Cocoa 108, Astronaut 45

200-Medley relay: C) Alyssa W,Sara,Shelby,Shannon 2:39.62 ; 200 Free: C) Shannon 3:13.42; 200-IM: C) Shelby 3:13.50; 50 Free: A) Watson 40.96; 100 Butterfly: A) Howard 1:43.67; 100 Free: C) Jessica 1:07.28; 500 Free: C) Shelby 7:40.69; 200 Free relay: C) Jessica, Shelby, Cheyenne, Sarah 2:11.67; 100 Backstroke: A) Barrow 1:30.85; 100 Breaststroke: A) Berry 1:28.06; 400 Free relay: C) Jessica, Shelby, Shannon, Cheyenne 5:10.54.

Heritage 96, Bayside 68

200-Medley relay: H) Sage Ricci, Catherine Greene, Grace Gould, Sara Lewis 2:24.09; 200 Free: H) Lewis 2:31.10; 200-IM: Delaney Farrell 2:34.87; 50 Free: B) Samantha Zelios 30.72; 100 Butterfly: H) Lewis 1:23.75; 100 Free: H) Kylee Moore 1:13.03; 500 Free: H) Catherine Greene 7:17.94; 200 Free relay: H) Lewis, Ricci, Grace Gould, Moore 2:05.28; 100 Backstroke: H) Ricci 1:22.81; 100 Breaststroke: B) Delaney Farrell 1:22.66; 400 Free relay: H) Catherine Green, Moore, Mia Gutierrez, Alexus Fisher 5:24.34. Records: Bayside 1-3, Heritage 1-1.

West Shore 103; Edgewood 73

200-Medley relay: WS) S. Weatherspoon, S. McKeever, B. Castillo, G. Foster 2:20.28; 200 Free: E) E. Hall 2:31.06; 200-IM: WS) B. Castillo 2:58.05; 50 Free: E) C. Copeland 28.78; 100 Butterfly: WS) B. Castillo 1:24.03; 100 Free: WS) G. Foster 1:12.66; 500 Free: WS) K. Johnson 5:42.94; 200 Free relay: WS) E. Hall, C. Higginbotham, K. Lubor, C. Copeland 2;05.62; 100 Backstroke: WS) S. Weatherspoon 1:20.69; 100 Breaststroke: E) C. Copeland 1:22.75; 400 Free relay: WS) K. Youngson, S. Weatherspoon, B. Castillo, G. Foster 4:53.53. Records: West Shore 2-0, Edgewood 1-1.

Melbourne 115, Palm Bay 67 (From Thursday)

200-Medley relay: M) Fields, Ziade, Lawson, McCullough 2:17.16; 200 Free: M) Dixon 2:35.07; 200-IM: PB) Lund 2:32.87; 50 Free: M) Mauga 0:29.00; Diving: PB) Pyne 131.55; 100 Butterfly: M) Dixon 1:29.19; 100 Free: M) McCullough 0:59.84; 500 Free: M) Fields 7:02.00; 200 Free relay: M) Belliveau, VanBuren, Mauga, Cox 2:16.15; 100 Backstroke: PB) Lund 1:10.88; 100 Breaststroke: M) McCullough 1:21.75; 400 Free relay: M) Lawson, Dixon, Mauga, Bermel 4:53.68.

BOYS SWIMMING

Rockledge 131, Merritt Island 47

200-Medley relay: (R) C. Jones, G. Hicks, N. Andronescu, T. Monus 1:54.39; 200 Free: (R) Michael Corak 2:16.28 200-IM: (R) Noah Andronescu 2:14.81; 50 Free: Andrew Anderson 24.40; Diving: (R) Austin LaShure 160.0; 100 Butterfly: (R) Noah Andronescu 1:01.29; 100 Free: (R) Jared Zayas 54.25; 500 Free: (MI) Sam Doumoulin 5:34.64; 200 Free relay: (R) A. Hanson, S. Ordner, M. Corak A. Brown 1:40.70; 100 Backstroke: (R) J. Zayas 1:03.56; 100 Breaststroke: (R) Glade Hicks 1:10.90; 400 Free relay: (R) C. Jones J. Zayas, A. Hanson, N. Andronescu 3:49.62. Record: Rockledge 2-0.

Titusville 122, Viera 64

200-Medley relay: T) Finn Daly, Dalton Beitel, Jonathan Lewis, Garrett Buckingham 1:50.84; 200 Free: T) Tyler Tatro 1:50.75; 200-IM: T) Evan Tatro 2:06.65; 50 Free: T) tie Garrett Buckingham/Triston Mahony 24.19; Diving: V) Ryan Just 237.05; 100 Butterfly: T) Bobby Filler 1:01.46; 100 Free: T) Evan Tatro 51.62; 500 Free: T) Tyler Tatro 5:11.13; 200 Free relay: T) Garrett Buckingham, Triston Mahony, Evan Tatro, Tyler Tatro 1:35.81; 100 Backstroke: V) Peter Haddad 59.90; 100 Breaststroke: T) Triston Mahony 1:08.22; 400 Free relay: T) Bobby Filler, Triston Mahony, Tyler Tatro, Evan Tatro) 3:33.00. Records: Titusville 3-0.

Space Coast 94, Eau Gallie 53

200-Medley relay: EG) Smoak, Stanley, Fardelman, Thomas 2:11.10; 200 Free: SC) Macon 2:15.13; 200-IM: EG) Smoak 2:10.94; 50 Free: SC) Flanagan :24.35; 100 Butterfly: SC) Macon 1:22.06; 100 Free: SC) Mckinney 1:02.22; 500 Free: EG) Smoak 5:26.65; 200 Free relay: SC) Macon, Flanagan, Garten, Mckinney 1:48.22; 100 Backstroke: SC) Flanagan 1:13.00; 100 Breaststroke: SC) Garten 1:25.13; 400 Free relay: SC) Macon, Flanagan, Garten, Mckinney 4:17.21.

Eau Gallie 75, Florida Prep 20

200-Medley relay: EG) Smoak, Stanley, Fardelman, Thomas 2:11.10; 200 Free: EG) Smith 2:48.87; 200-IM: EG) Smoak 2:10.94; 50 Free: EG) Stanley :27.18; 100 Butterfly: EG) Shearer 1:43.09; 500 Free: EG) Smoak 5:26.65; 200 Free relay: EG) Stanley, Fardelman, Thomas, Smoak 1:51.93; 100 Backstroke: EG) Shearer 2:00.28; 100 Breaststroke: FP) Xiong 1:19.85; 400 Free relay: EG) Fardelman, Smith, Shearer, Stanley 4:52.94.

Astronaut 108, Cocoa 56

200-Medley relay: A) Clements,Thomas, Bryer, Moore 2:05.22; 200 Free: A) Bryer 2:24.22; 50 Free: A) Clements 26.91; 100 Butterfly: A) Tayme 59.89; 100 Free: A) George 1:08.06; 500 Free: A) Clements 6:44.23; 200 Free relay: A) Nix, Moore, George, Corbin 1:52.50; 100 Backstroke: A) Corbin 1:09.15; 100 Breaststroke: A) Thomas 1:16.55; 400 Free relay: A) Thomas, George, Olivo, Corbin 4:11.65 . Records: Astronaut 2-1.

Cocoa Beach 118, Satellite 65

200-Medley relay: CB) Cameron Ferriera, Spencer McClanahan, Dain Rust, Zack Drazich 1:48.70; 200 Free: CB) Robby Whittaker 2:02.49; 200-IM: CB) Ferriera 2:10.46; 50 Free: CB) Drazich 24:36; Diving: S) Gavin Gamel 1:10.75; 100 Butterfly: CB) Dylan Pletcher :59.91; 100 Free: CB) Drazich :55.10; 500 Free: CB) Ferriera 5:18.87; 200 Free relay: CB) Drazich, Pletcher, Harrison Van Horn, Jason Parnell 1:43.11; 100 Backstroke: CB) Rust 1:01.26; 100 Breaststroke: CB) Rust 1:07.08; 400 Free relay: CB) Ferriera, Whitaker, McClanahan, Rust 3:39.11.

Bayside 88, Heritage 66

200-Medley relay: B) Tommy Lane, Sammy Pharis, Dennis Lane, Blake Purden 2:05.88; 200 Free: B) Blake Purden 2:29.68; 200-IM: B) Dennis Lane 2:16.40; 50 Free: B) Sammy Pharis 29.63; 100 Butterfly: B) Dennis Lane 1:01.06; 100 Free: B) Taylor Kang 1:14.28; 500 Free: B) Tommy Lane 5:59.10; 200 Free relay: H) Austin Berry, Jediah White, Eyad Saleh, Nick Sierra 2:08.40; 100 Backstroke: B) Tommy Lane 1:11.78; 100 Breaststroke: H) Nick Sierra 1:23.16; 400 Free relay: B) Tommy Lane, Dennis Lane, Blake Purden, Sammy Pharis 4:19.41. Records: Bayside 1-3, Heritage 0-2.

Edgewood 111, Westshore 63

200-Medley relay: E) M. Mizell, J. Phipps, L. Kravchenko, G. Cone 2:03.28; 200 Free: E) M. Mizell 2:12; 200-IM: E) A. Hopf 2:51.94; 50 Free: E) J. Phipps 26.88; 100 Butterfly: E) L. Kravchenko 1:04.90; 100 Free: WS) W. Lemstrom 1:04.18; 500 Free: E) G. Sullivan 4:52.66; 200 Free relay: E) L. Kravchenko, G. Sullivan, M. Mizell, J. Phipps1:52.03; 100 Backstroke: E) L. Kravchenko 1:02.56; 100 Breaststroke: E) J. Phipps 1:17.22; 400 Free relay: WS) A. Altevott, T. Lemstrom, D. Gornto, W. Lemstrom 4:36.25. Records: Edgewood 2-0, West Shore 0-2.

Melbourne 156, Palm Bay 35 (From Thursday)

200-Medley relay: M) Stevens, Spangenberg, Fields, Ruppert 2:00.43; 200 Free: M) Nevins 2:17.37; 200-IM: M) Duvall 2:36.31; 50 Free: M) Fields 0:25.82; Diving: PB) Ammala 147.55; 100 Butterfly: M) Nevins 1:06.65; 100 Free: M) Stevens 0:54.93; 500 Free: M) Washburn 5:43.65; 200 Free relay: M) Bywater, Reyes, Washburn, Getz 1:43.72; 100 Backstroke: M) Stevens 1:03.35; 100 Breaststroke: M) Spangenberg 1:16.63; 400 Free relay: M) Fields, Nevins, Kloss, Washburn 3:59.88.

VOLLEYBALL

Cocoa Beach def. Astronaut

25-23, 25-21, 23-25, 27-25

Kills: CB — Anna Bolger 24, Delaney Bennett 9; A — Star Lakin 21, Maddie Fairchild 14. Assists: CB — Katie O’Hern 35; A — Maddie Fairchild 26, Star Lakin 17. Digs: CB — Adrianna Prado 20, Anna Bolger 15; A — Star Lakin 21, Maddie Fairchild 14. Blocks: CB — Monica Yassa 2; A — Jen Flewwellin 3. Aces: CB — Katie O’Hern 4, Anna Bolger 2; A — Star Lakin 3, Maddie Fairchild 2. Records: Astronaut 4-4.

Rockledge def. Satellite

25-13, 25-13, 25-20

Kills: R — Jena Baker 10, Peri Mayhew 4; S — Jamie Wood 10, Alyssa Russel 3. Assists: R — Ravyn Kelley 16, Shayna Hollabaugh 7; S — Victoria Salmon 18. Digs: R — Mayhew 12, Jayla Simmons 8; S — Kelly Sigmon 7. Blocks: R — Taylor Miles 3, Hollabaugh 1. Aces: R — Baker 2, Katy Seymour 1; S — Wood 2, Salmon 2, Sigmon 2. Records: Rockledge 5-2, Satellite 4-4.

West Shore def. Covenant Christian

25-19, 25-21, 25-20

Kills: WS — Giao Huynh 17, Megan Green 6; CC — Emily Hoenigmann 7, Emily Valencia 7. Assists: WS — Louisa Belahoz 25; CC — Avery Ferguson 21. Digs: WS — Rachel Alba 17, Emily Shoemaker 11; CC — Avery Ferguson 8, Emily Hoenigmann 8. Blocks: WS — Megan Green 2, Kaley Schaefer 1.5; CC — Katie Robinson 1, Avery Ferguson 1. Aces: WS — Rachel Alba 3, Giao Huynh 3; CC — Avery Ferguson 2, Erika Magin 2. Records: West Shore 8-0, Covenant Christian 4-4.

Merritt Island def. Viera

25-17, 25-17, 25-17

Kills: MI — Lexi Denaburg 14, Alyssa Zwolensky 8, Maddie Day 8; V — Kailea Gibbs 6, Kaitlyn Jensen 5. Assists: MI — Anna Garrett 28; V — Lina Ruiz 11, Nina Alvarev 8. Digs: MI — Abby Shaffer 12, Alyssa Zwolensky 6; V — Allison Foy 13, Nina Alvarev 8. Blocks: MI — Lexi Denaburg 1, Ashley Kube 1; V — Kailea Gibbs 2. Aces: MI — Alyssa Zwolensky 4, Abby Shaffer 2; V — Nina Alvarev 3. Records: Merritt Island 8-0, Viera 6-1.

Cocoa def. Bayside

22-25, 25-20, 25-15, 22-25, 15-12

Kills: C — Merissa Hill 11, Lilliana Sutherland 7. Assists: C — Zakeria Brothers 27. Digs: C — Alyssa Lovett 48, Laurel Tucker 18. Aces: C — Alyssa Lovett 5, Zakeria Brothers 5.

Palm Bay def. Space Coast

25-15, 25-21, 20-25, 25-17

Kills: PB — Cierra Farnschlader 11, Damea Coats 5; SC — Tayla Powers 10, Savannah Jones 6. Assists: PB — Taylor Stanley 21, Becky Vail 1; SC — Coral Fifer 12, Alexa Humes 4. Digs: PB — Alaina Fulkerson 8, Nisha Rosa 6, Lysi Herrera 6; SC — Madison Ellis 9, Tayla Powers 6, Alexa Humes 6. Blocks: PB — Arianna Monarchy 5, Cierra Farnschlader 2, Damea Coats 2; SC — Miranda Millwood 2, Marissa Corley 1, Jayleen Richardson 1. Aces: PB — Lysi Herrera 6, Amanda Forgetta 5; SC — Savannah Jones 6, Tayla Powers 5. Records: Palm Bay 6-6.

Eau Gallie def. Heritage (From Thursday)

20-25, 25-16, 25-22, 25-15

Kills: EG — Samantha Streeter 14, Jamie Clark 10; H — Kristen Owl 4. Assists: EG — Shannon Bowman 15, Lindsey Paternoster 11; H — Jordan Disney 20. Digs: EG — Gabby Woodson 20, Skylar Nelson 10; H — Genisis Rodriguez 24, Kristen Owl 11. Blocks: EG — Jessica Marshall 1. Aces: EG — Samantha Streeter 9, Shannon Bowman 4. Records: Eau Gallie 3-4, Heritage 2-6.

SURFING

Tandem Competitionfor the National Kidney Foundation (From Monday)

1st place: Ed Martinez, Kimmy Martinez; 2nd place: Bear Woznick, Cindy Davis; 3rd place: Graddy Shepard, Gaby Vaughan; 4th place: Brian Stokes, Cindy Stokes.

Wednesday’s results

GIRLS BOWLING

Bayside 7, Eau Gallie 0

Bayside (693) — Cassandra Coley 149, Emilie Watkinson 149, Scarlett Garee 144, Samantha Ryan 132, Lindsy Wilson 119. Record: 6-0.

Eau Gallie (523) — Crystal Elliot 132, Caitlin Pollard 121, Debbie Rodrigues 93, Haley Goldsborough 90, Krysten Wolack 86. Record: 2-3.

Heritage 5, Viera 2

Viera (576) — Heather Chiarillo 131, Kaylin Machado 115, Peyton Machado 114, Jamie Schlegel 113, Hannah Dearing 103. Record: 1-5.

Heritage (677) — Lourden Harler 149, Xlomara Santiago 147, Gina Sarko 145, Rebecca Allton 121, Teah Segura 115. Record: 4-2.

Merritt Island 5, Astronaut 0

Merritt Island (743) — Tasha Rowe 165, Miranda Remmel 159, Cora Kechan 150, Gabby Irwin 150, Deonna Gowin 119.

Astronaut (561) — Samantha Hodge 170, Rachelle Longchamps 151, Morgan Affeld 120, Kylar Lawson 66, Rhyleigh Nearhoof 52. Record: 0-4.

Melbourne 7, Satellite 0

Satellite (477) — Brook Spath 60, Lauren Stitt 91, Amanda Delgado 101, Shania Dempsey 87, Kelli Lynch 138. Record: 0-5.

Melbourne (694) — Cassie Morris 196, Maddison Portwood 125, Michela Loga 128, Destiny Smith 94, Shannon Velie 151. Record: 1-4.

BOYS BOWLING

Eau Gallie 5, Bayside 2

Eau Gallie (1,005) — Brad Wood 236, Cole Viney 204, Ryan Craig 191, Kendall Cumella 189, Dylan Dingeman 185. Record: 4-1.

Palm Bay (974) — James Watkinson 227, Kyle Bockman 206, Daniel Watkinson 189, Devin Sedam 179, Chris Allan 173. Record: 5-1.

Heritage 7, Viera 0

Viera (648) — Cameron Cannon 140, Jarrett Springstroh 136, Alec Byrd 135, Hunter Chang 130, Broc Jones 107. Record: 1-5.

Heritage (836) — Matthew Dashnaw 226, Ryan Caldwell 180, Nickolas Canitano 168, Jeffry Gorkiewicz 156, Destrye Chin 106. Record: 4-2.

Astronaut 3, Merritt Island 2

Astronaut (700) — Brandon Hermanson 185, Eric Longchamps 161, Nathaniel LeVasseu 142, Reggie Jackson 111, Brandon Bacheller 101. Record: 2-2.

Merritt Island (716) — Ben Chitko 153, Connar Chambers 153, Austin Dillon 144, Michael Mucker 141, Matt Campbell 125.

Satellite 4, Melbourne 3

Satellite (925) — A.C. 230, T.J 127, N.S. 157, H.V. 214, D.V. 197. Record: 3-2.

Melbourne (975) — Evan Hawk 177, Chris McCarthy 172, Cole Pukerton 205, James Berkhemer 223, Cameron MacBride 198. Record: 3-2.

BOYS GOLF

Rockledge 176, Merritt Island 179, Astronaut 200

(At Walkabout Golf Club; Par-36)

Rockledge (176) — Zack Mundine 40, Josh Campbell 40, Bryan Lanza 44, Fisher Hillburn 52.

Merritt Island (179) — Alex Hubbard, Ethan Hess 44, Piet Oudajans 44, Brett Perry 52.

Astronaut (200) — Kenner Preece 47, Jackson Johns 49, Brendon Maher 52, Lee Redick 52.

GIRLS GOLF

Astronaut 211, Space Coast 212, Titusville 250

(At Sherwood; Par-36)

Space Coast (212) — Paige Decastro 49, Kayla Ballew 51, Kailey Draa 54, Peyton Decastro 58. Records: 2-1.

Astronaut (211) — Alex Simons 46, Kayleigh Muesel 51, Katie Yakubowski 56, Josie Waldron 58.

Titusville (250) — Anna Voll 58, Katrina Crider 64, Rebecca Medlin 64, Katie Norris 64.

VOLLEYBALL

Cocoa Beach def. Palm Bay (from Tuesday)

25-22, 14-25, 25-23, 20-25, 15-9

Kills: CB — Anna Bolger 15, Kelly Patterson 14; PB — Cierra Farnschlader 11. Assists: CB — Katie O’Hern 41, Adrianna Prado 12. Digs: CB — Adrianna Prado 20, Anna Bolger 17; PB —Lysi Herrera 10, Taylor Stanley 6. Blocks: CB — Anna Bolger 2, Monica Yassa 1; PB — Cierra Franschlander 15, Arianna Monarchy 7. Aces: CB — Kelly Patterson 5, Delaney Bennett 4; PB — Taylor Stanley 3, Lysi Herrera 3. Records: Cocoa Beach 2-4, Palm Bay 2-3.

Merritt Island def. Lake Nona

25-18, 25-20, 24-26, 25-22

Kills: MI — Lexi Denaburg 17, Alyssa Zwolensky 16 Assists: MI — Anna Garrett 40 Digs: MI — Abby Shaffer 22, Mandy Beatty 13 Blocks: MI — Anna Garrett 2 , Lexy Denaburg 1, Maddie Day 1. Aces: MI — Abby Shaffer 4, Ashley Kube 2. Records: Merritt Island 7-0.

Holy Trinity def. Cocoa Beach

25-12, 25-16, 25-14

Kills: HT — Emily Tobkes 6, Kendall Vaught 4; CB — Kelly Patterson 5, Anna Bolger 3. Assists: HT — Hailey Vice 17, Sadie Giraid 8; CB — Katie O’Hern 14. Digs: HT — Hannah McClatchey 12, Megan Sweeney 5; CB — Adrianna Prado 14, Anna Bolger 10. Blocks: HT — Lara Boos1, Ellen Armstrong 1. Aces: HT — Megan Sweeney 3, Lucy Thomas 2; CB — Kelly Patterson 1. Records: Holy Trinity 2-2, Cocoa Beach 2-5.

Melbourne def. Cocoa

25-22, 25-21, 25-11

Kills: M — Hanna Heatwole 7; C — Merissa Hill 7. Assists: M — Zakeria Brothers 19, Kate Deffebach 6. Digs: M — Shannon Guthrie 18, Hanna Heatwole 6; C — Alyssa Lovett 31. Blocks: M — Elise Reynolds 5. Aces: M — Elena Panouses 3; C — Alyssa Lovett 4.

West Shore def. Astronaut

22-25, 25-11, 25-17, 25-13

Kills: WS — Giao Huynh 20, Megan Green 8. Assists: WS — Lousia Delahoz 35. Digs: WS —Rachel Alba 17, Giao Huynh 11. Blocks: WS —Kathryn Etherton 2.5, Jordan Dale 1. Aces: WS — Hannah Alba 7, Rachel Alba 6. Records: West Shore 7-0, Astronaut 2-4.

Rockledge def. MCC

26-24, 25-18, 22-25, 25-17

Kills: R — Jena Baker 20, Elizabeth Johnson 7; MCC — Jenna Barnak 9, Sammi Ercolani 9. Assists: R — Rayvn Kelley 37; MCC — Taylor Wood 38. Digs: R — Jayla Simmons 17, Peri Mayhew 16; MCC — Allie Erdman 32, Shea Hall 12. Blocks: R — Elizabeth Johnson 6, Taylor Miles 4; MCC — Taylor Wood 2, Taylor Wood 1. Aces: R — Jena Baker 3, Peri Mayhew 1; MCC — Taylor Wood 3, Alexis Pell 3. Records: Rockledge 5-2, MCC 3-1.

Okeechobee def. Eau Gallie (From Wednesday)

25-22, 23-25, 15-25, 20-25

Kills: EG — Skylar Nelson 7, Jamie Clark 5 . Assists: EG — Shannon Bowman 12, Lindsey Paternoster 8. Digs: EG — Gabby Woodson 30, Skylar Nelson 16. Blocks: EG — Skylar Nelson 3, Miranda Yesis 1. Aces: EG — Samantha Streeter 3, Gabby Woodson 2. Records: Eau Gallie 2-4.

Today’s events

Cross Country: 10 a.m. Rockledge Raider Classic.

Latest

More USA TODAY High School Sports