Junior All-Star Games set for Saturday at Bellarmine

Junior All-Star Games set for Saturday at Bellarmine

News

Junior All-Star Games set for Saturday at Bellarmine

By

Several of the Louisville area’s top basketball players in the Class of 2016 will compete in Saturday’s 29th Kentucky High School Coaches Association East-West Junior All-Star Game at Bellarmine University’s Knights Hall.

The girls game is set for 6 p.m., with the boys game to follow at 8 p.m. Games will match players from the Fifth and Sixth Regions (West) against players from the Seventh and Eighth Regions (East).

The East boys lead the all-time series 17-11. The West girls lead 17-10.

Top players in the girls game will include Elizabethtown’s Erin Boley, Caverna’s Madison Faulkner, North Bullitt’s Katie Downey, Male’s I’Liyah Green and Manual’s Krys McCune. Top players in the boys game will include Owen County’s Carson Williams and Caverna’s Mason Faulkner.

Here are the rosters:

* West girls – Erin Boley, Rachel Warden (Elizabethtown); Madison Faulkner (Caverna); Alex Keltner, Beth Owens (Adair County); Brooklyn Greer (Nelson County); Katie Downey (North Bullitt); Erin Muthler, Jessica Laemmle (Mercy); Carnethia Brown (Pleasure Ridge Park); Allison Just, Micaiah Bowden (Butler). Coaches: Tim Mudd (Elizabethtown), Keith Baisch (Mercy).

* East girls – Emma Bowman (Christian Academy); I’Liyah Green, Taylor Kraft (Male); Krys McCune (Manual); Markeia Porter, Shavia Thompson (Eastern); Justus Martin, Madison Todd (Shelby County); Kaci Currens (Anderson County); Autumn Bowen (Gallatin County); Whitney Pullen (Collins); Hailey Ison (Walton-Verona). Coaches: Champ Ligon Jr. (Male), Jason Holland (Shelby County).

* West boys – Mason Faulkner (Caverna); Dominique Compton (Green County); Matt Miller (John Hardin); Patrick Nichols (Central Hardin); Brandon Maxwell, Will Alexander (North Hardin); Chase Craddock (Bullitt Central); Nick Anderson (Doss); Tyler Sharpe, Jared Farris (Bullitt East); Tony Washington (Fern Creek); DeShawn Bell (DeSales). Coaches: Mike Cofer (North Hardin), Tom Crews (DeSales).

* East boys – Alex Cook (Male); Colin Ferguson (Kentucky Country Day); Connor McKim (St. Xavier); Nicholas Kratholm, Jaalam Hill (Waggener); Koby Jones (Eastern); Carson Williams (Owen County); Jacob Bates, Brandon Johnson (Oldham County); James Gordon, Malik Manica (Shelby County); Grant Clarkson (Collins). Coaches: Bryan O’Neill (Waggener), Coy Zerhusen (Oldham County).

Latest

More USA TODAY High School Sports