Prep results from Monday, Oct. 12

Prep results from Monday, Oct. 12

News

Prep results from Monday, Oct. 12

By

John Cacciatore, of Satellite, seen here in another event, led the way in Satellite’s cross country meet.

John Cacciatore, of Satellite, seen here in another event, led the way in Satellite’s cross country meet.

BOYS CROSS COUNTRY

Satellite High Fall Classic (From Saturday)

Individual results, 5000 m: S) 1st John Cacciatore 16:37, S) 2nd Michael Wilson 16:54, A) 3rd Dennis McCheskey 17:04, S) 5th Charlie Dickinson 17:22, MCC) 6th Bacil de los Santos 17:22, MCC) 7th Sam hennessy 17:25, MCC) 9th Carlos Aybar 17:48, MCC) 11th Robert Borell 17:53, S) 12th Ryan SHaffer 17:55, MCC) 13th Maximillion Diaz 17:56, A) 14th Christian Tyree 17:58 A) 15th Quinton Williams 17:58, A) 16th Cody Pellerin 17:58, H) 18th Ja’sun Watts 18:07.

Team results: 1) Satellite 1:27.15 2) MCC 1:28.26 3) Astronaut 1:29.31 4) Martin County 1:29.55 5) Heritage 1:37.35 6) Circle Christian 1:37.58 7) Covenant Christian 1:44.21 8) Bayside 1:51.03 9) 1:52.57.

GIRLS CROSS COUNTRY

Satellite High Fall Classic (From Saturday)

Individual results, 5000 m: MCC) 1st Amanda Beach 18:40, A) 2nd Hannah Flemming 19:31 S) 6th Chelsea Basford 20:31, S) 7th Brianna Basford 20:35 S) 8th Marie Groppel 20:42 A) 11th Erin Canfield 21:15 S) 13th Ashley Basford 21:28 MCC) 14th Nicole Hennessy 21:32 MCC) 15th Abigail harnden 21:48.

Team results: 1) Circle Christian 1:41.51 2) Satellite 1:47.11 3) MCC 1:49.15 4) Martin County 1:51.11 5) Covenant Christian 2:18.28 6) Bayside 2:28.46 7) Palm Bay 2:38.02.

GIRLS GOLF

District 16-3A Tournament

Viera 307, Vero Beach 344, Harmony 357

(At Royal Palm Bay)

Viera (307) — Taylor Rajeski 72; Sophie Liu 74, Sam Brimhall 76, Dayna Owens 85.

Melbourne: Jessica Bissey 97, Carrie Walk 99.

District 12-1A Tournament

Cocoa Beach 376, MCC 395, Edgewood 443, Holy Trinity 450, West Shore 683

(At Crane Creek Reserve GC; Par-71)

Top Individuals awarded — CB) Delia Timpy 82, Olivia Timpy 85; MCC) Elise Boccabella 86; MIC) Gabriella Collura 87; E) Tori Giles 90; HT) Enya Torsney 97.

Individuals advancing to Regionals — MIC) Gabriella Collura 87; HT) Enya Torsney 97, Lela Gunderson 114.

BOYS BOWLING

Bayside 5, Eau Gallie 2

Bayside (1152) — Chris Allan 253, Kyle Bockman 235, Daniel Watkinson 226, James Watkinson 217, Brandan Watkinson 181. Record: 13-1.

Eau Gallie (1009) — Kendall Cumella 235, Brad Wood 216, Cole Viney 192, Ryan Craig 184, Jason Williams 182. Record: 12-2.

Heritage 7, Viera 0

Viera (723) — Avaler Chang 169, Jarrett Springstroh 163, Alec Williams Byrd 139, Cameron Cannon 129, Broc Jones 123. Record: 3-11.

Heritage (962) — Destrye Chin 256, Anthony Castro 214, Samuel Stringfield 211, Spenser Stringfield 141, Jeffry Gorkiewicz 140. Record: 11-4.

Melbourne 7, Satellite 0

Satellite (945) — A.C. 157, T.T. 185, J.H. 159, D.V. 234, H.V. 210. Record: 8-7.

Melbourne (1022) — James Berkhemer 209, Cameron MacBride 190, Cole Pinkerton 231, Evan Hawk 237, Chris McCarthy 155. Record: 10-5.

GIRLS BOWLING

Bayside 5, Eau Gallie 2

Bayside (797) — Scarlett Garlee 211, Samantha Ryan 160, Emilee Watkinson 160, Cassandra Coley 143, Lindsey Wilson 123. Record: 13-1.

Eau Gallie (784) — Crystal Elliott 212, Caiti Pollard 173, Debbie Rodrigues 149, Haley Goldsborough 128, Krysten Wolack 122.. Record: 6-8.

Heritage 7, Viera 0

Viera (646) — Jamie Schlegel 166, Heather Chiarillo 158, Barbara Brewster 123, Kayler Machado 103, Hannah Dearing 96. Record: 2-12.

Heritage (704) — Madison Mastyk 172, Xiomara Santiago 156, Gina Sarko 136, Rebecca Allton 134, Teah Segura 106. Record: 10-5.

Melbourne 7, Satellite 0

Satellite (447) — Brook Spath 70, Sophie Ewh 69, Shania Dempsey 79, Killi Lynch 120, Madi Skipper 109. Record: 0-15.

Melbourne (552) — Cassie Morris 122, Ashley Fears 102, Michela Logan 114, Shannon Veile 102, Christie Bynum 112. Record: 6-9.

VOLLEYBALL

Holy Trinity def. Brevard HEAT

25-19, 26-28, 25-13,25-5

Kills: BHEAT — Jacquelyn Wells 11, Jessica Wells 7; HT — Dominique Rousseau 12, Megan Sweeney 9. Assists: BHEAT — Tricia Fox 15, Francesca Tuggle 4; HT — Hailey Vice 35. Digs: BHEAT — Tricia Fox 6, Larissa Nickish 5; HT — Lucy Thomas 10, Dominique Rousseau 9. Blocks: BHEAT — Jacquelyn Wells 5, Jessica Wells 5; HT — Taya Britten 2. Aces: BHEAT — Tricia Fox 5; HT — Dominique Rousseau 7, Lara Boos 4. Records: Brevard HEAT 6-8, Holy Trinity 16-8.

Covenant Christian def. Orlando Christian Prep

25-23, 25-22, 18-25, 29-31, 15-12

Kills: CC — Emily Hoenigmann 19, Avery Ferguson 8. Assists: CC — Avery Ferguson 38. Digs: CC — Emily Hoenigmann 21, Erika Magin 15. Blocks: CC — Kyla Cordier 2, Emily Hoenigmann 2. Aces: CC — Katie Robinson 5, Emily Hoenigmann 4, Erika Magin 4, Emily Valencia 4. Records: Covenant Christian 12-8, Orlando Christian Prep 6-6.

Merritt Island def. MCC

25-17, 25-13, 25-19

Kills: MI — Alyssa Zwolensky 13, Gabby Okoye 9; MCC — Sammi Ercolani 4, Jenna Barnak 4, Roxy Carpio 4. Assists: MI — Anna Garrett 24; MCC — Chandler Gandolfi 9, Allie Erdman 5. Digs: MI — Lexy Denaburg 9, Alyssa Zwolensky 7; MCC — Allie Erdman 10, Chandler Gandolfi 8. Blocks: MI — Ashley Kube 2; MCC — Jenna Barnak 3 Amanda Dalton 2. Aces: MI — Alyssa Zwolensky 5; MCC — Delaney Fuller 1, Chandler Gandolfi 1. Records: Merritt Island 20-2, MCC 10-11.

Today’s events

Boys bowling: 4 p.m. Cocoa Beach at Rockledge.

Girls bowling: 4 p.m. Cocoa Beach at Rockledge.

Boys golf: 8 a.m. District 16-3A at Royal St. Cloud, District 11-2A at Walkabout Golf and Country Club, District 12-2A at Mallards Landing; Noon, District 12-1A at Suntree Country Club

Girls golf: 8 a.m. District 11-2A at The Savannahs, District 12-2A at Mallards Landing; 3:30 p.m. John Carroll Catholic at Sebastian River.

Boys swimming: 6 p.m. Sebastian River, Fort Pierce Westwood at Martin County.

Girls swimming: 6 p.m. Sebastian River, Fort Pierce Westwood at Martin County.

Volleyball: 6:30 p.m. Faith Christian Academy at Covenant; 7 p.m. Satellite at Merritt Island Christian; 7:15 p.m. Titusville at Melbourne, Edgewood at West Shore.

Latest

More USA TODAY High School Sports