Schedule for the Section 1 Dual Meet Championships

Schedule for the Section 1 Dual Meet Championships

News

Schedule for the Section 1 Dual Meet Championships

By

Suffern, North Rockland, John Jay East Fishkill and John Jay Cross River wrestled in the Section 1 Dual Meet Championships final four at North Rockland Dec. 11, 2014. Suffern beat John Jay Cross River 43-28 in the final.

Suffern, North Rockland, John Jay East Fishkill and John Jay Cross River wrestled in the Section 1 Dual Meet Championships final four at North Rockland Dec. 11, 2014. Suffern beat John Jay Cross River 43-28 in the final.

The 2015-16 regular season will officially begin on Tuesday with the Section 1 Dual Meet Championships. An exciting way to start a new season, no?

I’ll have a list of what to watch for in this year’s tournament, as well as predictions, coming soon. For now, here is the full schedule for both the Division 1 and Division 2 tournaments.

DIVISION 1 (large schools)

Tuesday, Dec. 1
Outbracket

Nyack at Port Chester, 4:30 p.m.

Wednesday, Dec. 2
Quad meets
At Lakeland, 4:30 p.m.

Beacon vs. Brewster
Arlington vs. Lakeland/Panas
At Somers, 4:30 p.m.
Carmel vs. Horace Greeley
Ketcham vs. Somers
At John Jay, 4:30 p.m.
John Jay-EF vs. Yorktown
John Jay vs. Sleepy Hollow
At Fox Lane, 4:30 p.m.
Mahopac vs. Ossining
Byram Hills vs. Fox Lane
At Clarkstown South, 4:30 p.m.
Suffern vs. Port Chester/Nyack winner
Clarkstown South vs. White Plains
At Ramapo, 4:30 p.m.
Harrison vs. Yonkers
East Ramapo vs. Rye
At Clarkstown North, 4:30 p.m.
Mamaroneck vs. New Rochelle
Clarkstown North vs. Scarsdale
At North Rockland, 4:30 p.m.
Eastchester vs. Tappan Zee
Mount Vernon vs. North Rockland

Tuesday, Dec. 8
Quarterfinals
(at higher seed)
Lakeland/Panas quad meet winner vs. Somers quad meet winner
John Jay quad meet winner vs. Fox Lane quad meet winner
Clarkstown South quad meet winner vs. East Ramapo quad meet winner
Clarkstown North quad meet winner vs. North Rockland quad meet winner

Tuesday, Dec. 15
Final four at John Jay HS

DIVISION 2 (small schools)

Tuesday, Dec. 1
Quad meets
At Woodlands, 4:30 p.m.

Pawling vs. Ardsley/Dobbs Ferry
Hastings vs. Woodlands
At Irvington, 4:30 p.m.
Croton-Harmon vs. Westlake
Pleasantville vs. Irvington

Thursday, Dec. 3
Quarterfinals
At Hen Hud, 4:30 p.m.

Nanuet vs. Hen Hud
Pearl River vs. Irvington quad meet runner-up
At TBD, 4:30 p.m.
Edgemont vs. Irvington quad meet winner
Putnam Valley vs. Woodlands quad meet winner

Thursday, Dec. 10
Final (at higher seed)

Twitter: @vzmercogliano

Latest

More USA TODAY High School Sports