Schedules for district tournaments updated

Schedules for district tournaments updated

News

Schedules for district tournaments updated

By

Thunderstorms on Monday night affected schedules for several Louisville-area district soccer tournaments. Here are the updated schedules:

BOYS

SIXTH REGION

21st at Fairdale

* Monday – Fairdale 3, Valley 1

* Wednesday – Holy Cross vs. Pleasure Ridge Park, 7

* Thursday – Final, Fairdale vs. Holy Cross-Pleasure Ridge Park winner, 8

22nd at Butler

* Monday – Butler 6, Iroquois 0

* Tuesday – Doss vs. DeSales, 5:30

* Wednesday – Final, Butler vs. Doss-DeSales winner, 7:30

23rd at Moore

* Monday – Southern 5, Moore 1

* Tuesday – North Bullitt vs. Bullitt Central, 5:30

* Thursday – Final, Southern vs. North Bullitt-Bullitt Central winner 5:30

24th at Fern Creek

* Monday – Fern Creek 5, Whitefield Academy 1

* Tuesday – Bullitt East vs. Jeffersontown, 5

* Wednesday – Final, Fern Creek vs. Bullitt East-Jeffersontown winner, 5

SEVENTH REGION

25th at Central

* Tuesday – St. Francis vs. Central, 6:45

* Wednesday – Final, Manual vs. St. Francis-Central winner, 7:30

26th at St. Xavier

* Tuesday – St. Xavier vs. Brown, 5:30; Collegiate vs. Male, 7

* Thursday – Final, 6

27th at Trinity

* Monday – Trinity 10, Seneca 0

* Tuesday – Atherton vs. Waggener, 7

* Thursday – Final, Trinity vs. Atherton-Waggener winner, 7

28th at Ballard

* Tuesday – Kentucky Country Day vs. Eastern, 5:30; Ballard vs. Christian Academy, 7:30

* Thursday – Final, 6:30

EIGHTH REGION

29th at South Oldham

* Tuesday – South Oldham vs. North Oldham, 6

* Thursday – Final, Oldham County vs. South Oldham-North Oldham winner, 8

30th at Spencer County

* Tuesday – Collins vs. Spencer County, 6:30; Shelby County vs. Anderson County, 8:30

* Thursday – Final, 8

GIRLS

SIXTH REGION

21st at Fairdale

* Wednesday – Holy Cross vs. Fairdale, 5

* Thursday – Final, Pleasure Ridge Park vs Holy Cross-Fairdale winner, 6

22nd at Doss

* Tuesday – Iroquois vs. Doss, 5:30

* Wednesday – Final, Butler vs. Iroquois-Doss winner, 5:30

23rd at North Bullitt

* Tuesday – Bullitt Central vs. Southern, 6; North Bullitt vs. Moore, 7

* Wednesday – Final, 6

24th at Bullitt East

* Monday – Whitefield Academy 6, Jeffersontown 1

* Tuesday – Mercy vs. Whitefield Academy, 5

* Wednesday – Bullitt East vs. Fern Creek, 5

* Thursday – Final, 5

SEVENTH REGION

25th at Central

* Tuesday – Presentation vs. Central, 5:30

* Wednesday – Final, Manual vs. Presentation-Central winner, 5:30

26th at Collegiate

* Tuesday – Assumption vs. Collegiate, 5

* Thursday – Final, Male vs. Assumption-Collegiate winner, 5

27th at Sacred Heart

* Monday – Atherton 3, Seneca 0

* Tuesday – Sacred Heart vs. Waggener, 7:30

* Wednesday – Final, Atherton vs. Sacred Heart-Waggener winner, 6

28th at Eastern

* Tuesday – Ballard vs. Christian Academy, 5:30; Kentucky Country Day vs. Eastern, 7:30

* Thursday – Final, 6:30

EIGHTH REGION

29th at South Oldham

* Monday – Oldham County 2, North Oldham 0

* Wednesday – Final, South Oldham vs. Oldham County, 6

30th at Spencer County

* Tuesday – Anderson County vs. Spencer County, 5:15

* Wednesday – Collins vs. Shelby County, 5:30

* Thursday – Final, 6

Latest

More USA TODAY High School Sports