South Jersey Football leaders

South Jersey Football leaders

News

South Jersey Football leaders

By

Football in motion over grass

Football in motion over grass

TOUCHDOWNS

7: Dehron Holloway, Paulsboro

6: Brennan Reico, Pennsville; A’Laam Horne, St. Joseph

5: Jean-Paul Roane, Deptford; Dante Moore, EHT; Marques DeShields, Overbrook; Jonathan Taylor, Salem; Eriq Mercado, Williamstown

4: Markquese Bell, Bridgeton; Nazir Streater, Camden Catholic; Bo Melton, Cedar Creek; Gyair Sharper, Clearview; Sharod Sanders, Delran; C.J. DeGeorge, Holy Cross; Ryan Shuts, Lenape; Chaz Verndon, Maple Shade; Stefone Moore-Green, Paul VI; Antoine Wilson, Pemberton; Craig Ransome, Penns Grove; Jordan Anderson, Riverside; Daivon Seymore, Vineland; Abdiel Richards, Wildwood; Zaire Jones, Woodstown

3: Andy Ifreke, Absegami; Jamir Prevard, Atlantic City; Shane Snyder, Audubon; Demian Thomas, Camden; Dashon Burdett, Collingswood; Rashaad Williams, Delsea; Spencer LaSure, EHT; Joe Foga, Florence; Vince DiGiacomo, Gloucester; Tommy Kadar, Haddonfield; Zach Bernard, Hammonton; Miles Cook, Holy Cross; Anthony Seas, Kingsway; Chris Randle, Paul VI; Iverson Clement, RV; Kyle Dobbins, St. Augustine; Salaam Horne, St. Joseph; Ray Bentley, Salem; Mike Githens, Shawnee; Damire Hutchinson, Sterling; Nick Grosso, Washington Twp.; Ken Lim, West Deptford; Rich Stanzione, Williamstown; Kehshawn Branham, Winslow Twp.

TOTAL POINTS

42: Dehron Holloway, Paulsboro

36: Nazir Streater, Camden Catholic; Brennan Reico, Pennsville; A’Laam Horne, St. Joseph

32: Jonathan Taylor, Salem

30: Jean-Paul Roane, Deptford; Dante Moore, EHT; Marques DeShields, Overbrook; Eriq Mercado, Williamstown

27: Jordan Anderson, Riverside

24: Markquese Bell, Bridgeton; Bo Melton, Cedar Creek; Gyair Sharper, Clearview; Sharod Sanders, Delran; CJ DeGeorge, Holy Cross; Ryan Shuts, Lenape; Chaz Verndon, Maple Shade; Craig Ransome, Penns Grove; Daivon Seymore, Vineland; Abdiel Richards, Wildwood; Zaire Jones, Woodstown

20: Jamir Prevard, Atlantic City; Doug DeBerry, Atlantic City; Rashaad Williams, Delsea; Vince DiGiacomo, Gloucester; Kyle Dobbins, St. Augustine; Damire Hutchinson, Sterling; Keshawn Branham, Winslow Twp.

18: Andy Ifreke, Abeegami; Shade Snyder, Audubon; Demian Thomas, Camden; Dashon Burdett, Collingswood; Spencer LaSure, EHT; Joey Foga, Florence; Anthony Rodriguez, Gloucester; Tommy Kadar, Haddonfield; Zach Bernard, Hammonton; Miles Cook, Holy Cross; Anthony Seas, Kingsway; Chris Randle, Paul VI; Stefone Moore-Green, Paul VI; Iverson Clement, RV; Salaam Horne, St. Joseph; Ray Bentley, Salem; Mike Githens, Shawnee; Nick Grosso, Washington Twp.; Ken Lim, West Deptford; Rich Stanzione, Williamstown

16: Gavin Sentak, Paul VI

14: Brian Furlong, Audubon; Dante Waugh, Deptford

PASSING

Riley Giles, Deptford 32-59 – 782

Tommy Wyatt, Overbrook 50-81 – 646

Brian Furlong, Audubon 36-49 – 530

Joe Benson, Pemberton 25-44 – 489

Andrew Marcucci, Absegami 27-44 – 472

Mike DiMarino, Moorestown 36-60 – 468

Max Smyth, Palmyra 29-49 – 449

Mike Piperno, Washington Twp. 29-47 – 351

Devin Leary, Timber Creek 28-45 – 347

Jose Tabora, St. Augustine 17-27 – 343

Michael Welsh, Shawnee 16-37 – 312

Eric Best, Burlington City 25-47 – 309

Matt Vitale, Paul VI 22-37 – 298

Andrew Donoghue, Ocean City 18-28 – 278

Mitchell Luyber, Bordentown 20-46 – 271

David Rice, Egg Harbor Twp. 15-26 – 265

Gianni Bryant-Lopez, Delran 17-34 – 258

Tyree Rodgers, Camden Catholic 15-23 – 257

Matt Undercuffler, Holy Cross 18-32 – 255

Andrew Burkhardt, Gloucester 15-26 – 243

Drew Harris, Camden 14-27 – 234

RUSHING

Jonathan Taylor, Salem 39 – 410

Dante Moore, Egg Harbor Twp. 27 – 372

Orlando Council, Highland 48 – 371

Kyle Dobbins, St. Augustine 37 – 333

Rashaad Williams, Delsea 46 – 324

Iverson Clement, Rancocas Valley 29 – 307

Nazir Streater, Camden Catholic 33 – 297

Daivon Seymore, Vineland 34 – 287

Chaz Verdon, Maple Shade 55 – 270

Shane Snyder, Audubon 41 – 260

Keshawn Branham, Winslow Twp. 29 – 258

Rich Stanzione, Williamstown 38 – 252

Rob Rodolico, Holy Cross 31 – 252

Jay Jay Vaughters, Cherry Hill East 38 – 242

A’Laam Horne, St. Joseph 30 – 237

Craig Ransome, Penns Grove 40 – 232

Elijah Karnjay, Palmyra 23 – 230

Chris Randle, Paul VI 30 – 210

Shawn Scott, Middle Twp. 38 – 209

Marques DeShields, Overbrook 31 – 205

Jon Lovett, Cherokee 19 – 203

Zaire Jones, Woodstown 7 – 200

Shaun Davilla, Cinnaminson 36 – 194

Robbie Forchion, Pemberton 31 – 192

Kevin Lammers, Bishop Eustace 28 – 190

Kevon McClary, Bordentown 32 – 180

Manny Coleman, Audubon 30 – 177

Dehron Holloway, Paulsboro 20 – 175

Chris Fryar, Burlington City 32 – 174

Jovon Allie, Collingswood 17 – 167

Ezekiel Ennis, St. Augustine 12 – 163

Brennan Rieco, Pennsville 40 – 163

Tommy Kadar, Haddonfield 19 – 162

Justin Gallo, Haddonfield 21 – 162

RECEIVING

Jean-Paul Roane, Deptford 10 – 335

Dante Waugh, Deptford 12 – 305

Zach Pergola, Audubon 13 – 239

Taj Harris, Palmyra 13 – 228

Taro Gaither, Pemberton 9 – 214

Damon Matthews, Overbrook 21 – 195

Stefone Moore-Green, Paul VI 8 – 182

Cameron Chambers, Timber Creek 12 – 182

Joe Zuccarelli, Audubon 9 – 180

Xander Sommers, Bordentown 10 – 175

Ray Bentley, Salem 5 – 168

Skyler Clark, Moorestown 8 – 160

Anthony Mague, Shawnee 6 – 152

Vinnie Nelson, Absegami 6 – 152

Jeremy Boucher, Pennsville 9 – 140

Anthony Rodriguez, Gloucester 4 – 138

Markquese Bell, Bridgeton 10 – 138

Mitch Baraldi, Overbrook 4 – 135

James Alber, Overbrook 7 – 135

Jared Jones, Ocean City 5 – 132

Kordell Gaspard, Burlington City 8 – 131

TACKLES

27: Charles Richardson, Pemberton; Trahsia Mofield, Woodstown; Frankie Fortino, Haddonfield

25: Nate Harris-Norton, Lindenwold

24: Julian Mahan, Timber Creek; Erik Witkowski, Moorestown; Jim Brady, St. Augustine; Dymelle Parker, Camden

23: Kohn Santini, Paul VI

22: Amani Justice, Salem

21: Joe Walkowiak, Ocean City; Ron Johnson, Camden; Jamal Holloway, Camden; Nick Becht, Washington Twp.

20: Devon Carr, Clayton; Jake Curran, Haddonfield; Dezman Johnson, Pemberton; AJ Pasquale, Clayton

19: Daquan Cosby, Vineland; Cole Robinson, Maple Shade

18: Allen Donovan, Clayton; Scott Tozer, Middle Twp.; Mike Tauline, Collingswood; Charles McCall, Winslow Twp.

17: James Parkell, Woodstown; Justice Johnson, Pennsauken; King Robert Forchion, Pemberton; Garrett Jones, Ocean City; Jeff Konzelman, Rancocas Valley; Dan Walsh, Ocean City; Mike Oldt, West Deptford

FIELD GOALS

2: Trystin Golowski, Bishop Eustace (29, 37); Jonathan Ryker, Hammonton (21, 37); Tyler Coluccio, Timber Creek (29, 37)

1: Grant Schiller, Burlington Twp. (27); Logan Johnston, Pennsville (28); Danny Kay, Palmyra (27); Zach Sterr, Absegami (26); Mike Bilodeau, West Deptford (20); Kevin Gsell, Seneca (23); Drew Tomlinson, Haddonfield (25); Rich Demoko, Shawnee (25); Christian Lutz, Sterling (27); Brad Dobzanski, Delsea (24); Larry Eimer, Clearview (48); Gavin Sentak, Paul VI (34); Ryan Loftus, Moorestown (30); Cade Antonucci, Holy Spirit (31)

NOTE: Thursday games are not included

Latest

More USA TODAY High School Sports