Times names All-Area Girls Cross Country Team

Times names All-Area Girls Cross Country Team

News

Times names All-Area Girls Cross Country Team

By

Emily Kasper

Emily Kasper

Jessica Sheer

Jessica Sheer

Elizabeth Schlafke

Elizabeth Schlafke

Lexi Dehmer

Lexi Dehmer

Ingrid Buiceag-Arama

Ingrid Buiceag-Arama

Jayda Woods

Jayda Woods

Anna Donnay

Anna Donnay

Eden Valley-Watkins/Kimball's Anna Donnay (452) runs alongside her sister Emily (451) at the state meet last season in Northfield. She finished third a year ago and is back at state again this season.

Eden Valley-Watkins/Kimball’s Anna Donnay (452) runs alongside her sister Emily (451) at the state meet last season in Northfield. She finished third a year ago and is back at state again this season.

Anna Donnay,  Eden Valley-Watkins/Kimball

Junior took seventh in the Class A state meet with a time of 19:19 to earn all-state honors for the second straight year … won the Section 6A title … won the Central Minnesota Conference meet to earn all-conference honors for the second straight year … second year in cross country after being a volleyball player previously … older sister, Emily, was the Times All-Area Runner of the Year in 2014 … had a season-best time of 18:08 at the Milaca Mega Meet … third in the Class A state meet in 2014 … two-time Times All-Area team selection.

Prep cross country: Donnay baked up a heck of a season

Jayda Woods, Rocori

Sophomore took 11th place in the Section 8-2A meet … took 94th in the Class 2A state meet with a time of 19:57 … had a season-best time of 19:30 at the Lucky Lindy Invitational … took 12th place in the Central Lakes Conference meet, earning All-CLC honorable mention honors for the second straight year … has lettered all three years she has been in cross country.

Ingrid Buiceag-Arama, Sartell

Seventh-grader took 8th in the Central Lakes Conference meet, earning All-CLC honors … took 12th in the Section 8-2A meet with a time of 19:32 … took 62nd in the Class 2A state meet with a time of 19:24 … Had a season-best time of 19:21 at the Fergus Falls Invitational … This was her first year in cross country.

Sctimesapps

Lexi Dehmer, Becker

Eighth-grader won the Granite Ridge Conference title with a season-best time of 19:30 … Took 15th at the Section 8-2A meet … Took 88th in the Class 2A state meet with a time of 19:48 … Has lettered both seasons she has been out for cross country.

Elizabeth Schlafke, Annandale

Senior took second in the Wright County Conference meet, earning All-WCC honors for the fifth time … took second in the Section 5A meet with a season-best time of 19:32 … took 25th in the Class A state meet in 19:48, earning all-state honors for the fourth time … lettered all six years she was out for cross country … a Times All-Area team selection for the fourth straight year.

Jessica Sheer, Annandale

Sophomore took third at the Wright County Conference meet, earning All-WCC honors for the 3rd time … took eighth in the Section 5A meet … had a season-best time of 19:39 in the Class A state meet to take 19th place and earn all-state honors … earned her third varsity letter in her 4th year of cross country … a Times All-Area team selection for the second straight year.

Sctimesapps

 Emily Kasper, Annandale

Sophomore had a season-best time of 19:36 at the Class A state meet to take 16th place and earn all-state honors … took fifth in the Wright County Conference meet, earning All-WCC honors for the third time … took ninth in the Section 5A meet … lettered for the third time in her fourth year of cross country running … Times All-Area honorable mention pick in 2013 … this is her second time as a Times All-Area team selection.

Honorable mention

Julia Bengston, Becker, seventh grade

Julia Karls, St. Cloud Apollo, freshman

Colette Jemming, Sartell, freshman

Annamaria Tomovic, Rocori, freshman

Vera Lindhorst, St. Cloud Tech, junior

Allison Hendrickson, Becker, freshman

Jerica Ploeger, Milaca, freshman

Latest

More USA TODAY High School Sports