Tuesday's High School Basketball Scores, 2/17

Tuesday's High School Basketball Scores, 2/17

News

Tuesday's High School Basketball Scores, 2/17

By

BOYS BASKETBALL

Aberdeen 48, Washougal 45

Battle Ground 48, Skyview 34

Centralia 79, Hockinson 77

Evergreen (Vancouver) 75, Heritage 66

Mark Morris 63, Black Hills 56

Tumwater 52, Woodland 50

1A West Central District 3
First Round

Cascade Christian 58, Chimacum 44

Vashon Island 56, Charles Wright Academy 50

1B Southeast District 9
Consolation

Liberty Christian 44, St. John-Endicott 27

Touchet 54, Colton 53, OT

1B Tri-District
First Round

Lummi 64, Mt. Rainier Lutheran 32

Neah Bay 76, Tulalip Heritage 50

Seattle Lutheran 65, Providence Classical Christian 52

Shorewood Christian 50, Northwest Yeshiva 45

2A West Central District 3
Consolation Quarterfinal

Lindbergh 44, Liberty 41

Olympic 61, Clover Park 59

Sammamish 71, North Kitsap 53

Sequim 73, Renton 52

2A Yakima Valley District 5
Consolation

Yakama Tribal 66, Bickleton 58

Semifinal
East Valley (Yakima) 51, Prosser 40

Wapato 59, Ephrata 55

2B Western Bi-District
First Round

Auburn Adventist Academy 58, Friday Harbor 49, OT

LaConner 75, Concrete 32

3A Sea King District 2
Second Round

Bellevue 69, Eastside Catholic 47

Garfield 87, Franklin 65

Rainier Beach 105, Lakeside (Seattle) 63

Seattle Prep 68, Mercer Island 62, 3OT

3A West Central-Southwest Bi-District
Consolation Round Two

Auburn Mountainview 58, Hazen 54

Kennedy 58, North Thurston 42

Peninsula 68, Kelso 54

Prairie 53, Auburn Riverside 46

4A Northwest District 1
Consolation

Cascade (Everett) 67, Mariner 56

Kamiak 59, Snohomish 56

4A Sea-King District 2
Consolation

Redmond 50, Newport 47

Skyline 65, Inglemoor 46

4A West Central District 3
Consolation Round Two

Bellarmine Prep 75, Todd Beamer 67

Gig Harbor 65, Puyallup 61

Kentlake 52, Spanaway Lake 47

Timberline 75, Rogers (Puyallup) 54

GIRLS BASKETBALL


Bellevue 62, Lakeside (Seattle) 43

Chiawana 75, Lewis and Clark 54

Cleveland 78, Mercer Island 75

Franklin Pierce 57, Kingston 51

Juanita 61, Holy Names 39

Union 48, Mountain View 35

West Seattle 55, Blanchet 45

1A Southwest District 4
Consolation

Columbia (White Salmon) 34, Eatonville 33

Hoquiam 56, Castle Rock 23

Semifinal
LaCenter 65, Elma 56

Montesano 58, Kalama 44

1B Southeast District 9
Consolation

Oakesdale 52, Liberty Christian 35

Pomeroy 53, St. John-Endicott 49

1B Tri-District
First Round

Crosspoint Academy 58, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 31

Mount Vernon Christian 62, Mt. Rainier Lutheran 44

Neah Bay 64, Shoreline Christian 28

1B Yakima Valley District 5
Second Place

Bickleton 34, Lyle-Wishram 33

2A Northeast District 7
Championship

Pullman 56, East Valley (Spokane) 54

2A Northwest District 1
Consolation

Blaine 50, Anacortes 34

Sehome 50, Lakewood 42

Semifinal
Burlington-Edison 49, Shorecrest 41

Lynden 42, Archbishop Murphy 40

2B Southwest District 4
Consolation Semifinal

Ilwaco 52, Morton/White Pass 36

Semifinal
Napavine 56, Toutle Lake 14

Wahkiakum 52, Adna 45

3A Northwest District 1
Consolation

Ferndale 57, Shorewood 39

Stanwood 64, Everett 24

Semifinal
Glacier Peak 63, Arlington 55

Lynnwood 67, Edmonds-Woodway 51

4A Northwest District 1
Consolation

Jackson 64, Mount Vernon 32

Monroe 51, Kamiak 26

4A Sea-King District 2
Consolation Semifinal

Issaquah 55, Eastlake 54

Woodinville 60, Skyline 58

Latest

More USA TODAY High School Sports