Updated: VPA tournament pairings through Thursday

Updated: VPA tournament pairings through Thursday

News

Updated: VPA tournament pairings through Thursday

By

South Burlington sophomore Gabe Katz hits the ball during the Vermont high school boys tennis individual championships at Leddy Park on Saturday, May 23.

South Burlington sophomore Gabe Katz hits the ball during the Vermont high school boys tennis individual championships at Leddy Park on Saturday, May 23.

The 2015 high school spring tournament pairings, released by the Vermont Principals’ Association (subject to change):

*Editor’s note: This file will be updated nightly during the playoffs

BASEBALL

DIVISION I

Playdowns

No. 1 Champlain Valley 12, No. 16 Missisquoi 1

No. 8 Burr and Burton 4, No. 9 Essex 0

No. 13 Mount Mansfield 5, No. 4 Hartford 0

No. 5 South Burlington 1, No. 12 BFA-St. Albans 0

No. 3 Colchester 15, No. 14 Spaulding 2

No. 11 Burlington 4, No. 6 Rutland 0

No. 2 Rice 15, No. 15 North Country 0 (5)

No. 10 St. Johnsbury 4, No. 7 Mount Anthony 3

Quarterfinals

No. 1 Champlain Valley 12, No. 8 Burr and Burton 0

No. 5 South Burlington 5, No. 13 Mount Mansfield 4

No. 3 Colchester 8, No. 11 Burlington 0

No. 2 Rice 9, No. 10 St. Johnsbury 0

Wednesday’s semifinals

No. 1 Champlain Valley 3, No. 5 South Burlington 0

No. 2 Rice 8, No. 3 Colchester 1

Saturday’s championship

At Centennial Field

Game 15: No. 1 Champlain Valley (18-1) vs.No. 2 Rice (17-2), noon

DIVISION II

Playdowns

No. 8 Enosburg 8, No. 9 Springfield 7

No. 4 Bellows Falls 12, No. 13 Mount Abraham 1

No. 2 Lamoille 7, No. 15 Otter Valley 2

No. 10 Lyndon 6 No. 7 Oxbow 2

No. 14 Vergennes 4, No. 3 Milton 3

No. 5 Harwood 6, No. 2 U-32 5 (8)

No. 6 Lake Region 3, No. 11 Fair Haven 0

Quarterfinals

No. 1 Mill River 5, No. 8 Enosburg 1

No. 2 Lamoille 12, No. 10 Lyndon 1

No. 4 Bellows Falls 8, No. 5 Harwood 0

No. 6 Lake Region 4, No. 14 Vergennes 3

Wednesday’s semifinals

No. 4 Bellows Falls 3, No. 1 Mill River 2

No. 2 Lamoille 7, No. 6 Lake Region 3

Friday’s Division II championship

At Centennial Field

Game 14: No. 2 Lamoille (17-2) vs. No. 4 Bellows Falls (14-5), 7 p.m.

DIVISION III

Playdowns

No. 9 Thetford 5, No. 8 Green Mountain 2

No. 4 Leland & Gray 17, No. 13 Hazen 3 (6)

No. 12 Windsor 2, No. 5 Peoples 1

No. 2 Williamstown 1, No. 15 Montpelier 0

No. 7 South Royalton 6, No. 10 Richford 1

No. 3 Randolph 20, No. 14 Northfield 1 (5)

No. 11 Rivendell 3, No. 6 Poultney 2

Quarterfinals

No. 1 BFA-Fairfax 12, No. 9 Thetford 2

No. 4 Leland & Gray 11, No. 12 Windsor 1

No. 2 Williamstown 4, No. 7 South Royalton 3

No. 3 Randolph 12, No. 11 Rivendell 0

Wednesday’s semifinals

No. 1 BFA-Fairfax 5, No. 4 Leland & Gray 0

No. 2 Williamstown 5, No. 3 Randolph 3

Saturday’s Division II championship

At Centennial Field

Game 14: No. 1 BFA-Fairfax (17-1) vs. No. 2 Williamstown (19-0), 4 p.m.

DIVISION IV

Playdowns

No. 9 Danville 12, No. 8 Whitcomb 1

No. 5 Black River 15, No. 12 Twinfield 0 (6)

No. 7 West Rutland 16, No. 10 Rochester 2

No. 6 Twin Valley 9, No. 11 Proctor 6

Quarterfinals

No. 5 Black River 15, No. 4 Chelsea 5

No. 3 Concord 9, No. 6 Twin Valley 5

Saturday’s quarterfinals

No. 1 Mount St. Joseph 13, No. 9 Danville 0

No. 2 Blue Mountain 14, No. 7 West Rutland 6

Monday’s semifinals

No. 5 Black River 10, No. 1 Mount St. Joseph 3

No. 2 Blue Mountain 9, No. 3 Concord 5

Saturday’s Division IV championship

At Centennial Field

Game 11: No. 2 Blue Mountain (13-5) vs. No. 5 Black River (10-9), 7:30 p.m.

SOFTBALL

DIVISION I

Playdowns

No. 9 Brattleboro 4, No. 8 St. Johnsbury 2

No. 2 Mount Anthony 11, No. 15 Champlain Valley 0

No. 3 Colchester 14, No. 14 Burr and Burton 1

No. 6 Mount Mansfield 4, No. 11 Rutland 2

No. 4 BFA-St. Albans 17, No. 13 Spaulding 2 (6)

No. 5 U-32 11, No. 12 South Burlington 4

No. 7 Missisquoi 12, No. 10 North Country 4

Quarterfinals

No. 1 Essex 7, No. 9 Brattleboro 4

No. 4 BFA-St. Albans 13, No. 5 U-32 0

No. 2 Mount Anthony 8, No. 7 Missisquoi 0

No. 3 Colchester 3, No. 6 Mount Mansfield 1

Wednesday’s semifinals

No. 4 BFA-St. Albans 4, No. 1 Essex 3

No. 2 Mount Anthony 5, No. 3 Colchester 1

Monday’s Division I championship

At Poultney

Game 14: No. 4 BFA-St. Albans (16-3) vs. No. 2 Mount Anthony (18-1), 6 p.m.

DIVISION II

Playdowns

No. 8 Lyndon 8, No. 9 Vergennes 5

No. 4 Milton 8, No. 13 Otter Valley 3

No. 5 Middlebury 6, No. 12 Woodstock 0

No. 7 Randolph 2, No. 10 Hartford 1

No. 3 Springfield 22, No. 14 Lamoille 3

No. 6 Mount Abraham 3, No. 11 Lake Region 2 (8)

No. 2 Fair Haven 14, No. 15 Rice Memorial 2

Quarterfinals

No. 1 BFA-Fairfax 11, No. 8 Lyndon 2

No. 4 Milton 3, No. 5 Milton 1

No. 7 Randolph 1, No. 2 Fair Haven 0

No. 3 Springfield 7, No. 6 Mount Abraham 2

Wednesday’s semifinal

No. 1 BFA-Fairfax 1, No. 4 Milton 0

Thursday’s semifinal

No. 7 Randolph (11-7) at No. 3 Springfield 2, No. 7 Randolph 1 (9)

Saturday’s Division II championship

At Poultney

Game 14: No. 1 BFA-Fairfax (17-0) vs. No. 3 Springfield (14-5), 5 p.m.

DIVISION III

Playdowns

No. 9 Leland & Gray 13, Williamstown 3

No. 5 Peoples 12, No. 12 Rivendell 1

No. 7 Enosburg 10, No. 10 Green Mountain 5

No. 6 Windsor 11, No. 11 Northfield 1

Friday’s quarterfinals

No. 9 Leland & Gray 6, No. 1 Oxbow 1

No. 4 Thetford 1, No. 5 Peoples 0

No. 2 Richford 15, No. 7 Enosburg 0

No. 6 Windsor 6, No. 3 Bellows Falls 0

Wednesday’s semifinals

No. 9 Leland & Gray 8, No. 4 Thetford 5

No. 2 Richford 7, No. 6 Windsor 0

Saturday’s Division III championship

At Poultney

Game 11: No. 2 Richford (16-2) vs. No. 9 Leland & Gray (10-9), 2 p.m.

DIVISION IV

Playdowns

No. 7 West Rutland 16, No. 10 Concord 13

No. 8 Danville 20, No. 9 Twinfield 1

No. 6 Black River 11, No. 11 Proctor 9

Quarterfinals

No. 8 Danville 6, No. 1 Poultney 5

No. 4 Blue Mountain 8, No. 5 Twin Valley 6 (10)

No. 3 South Royalton 4, No. 6 Black River 3

No. 2 Whitcomb 6, No. 7 West Rutland 4

Monday’s semifinal

No. 3 South Royalton 13, No. 2 Whitcomb 10

Wednesday’s semifinal

No. 4 Blue Mountain 5, No. 8 Danville 4

Friday’s Division IV championship

At Poultney

Game 10: No. 4 Blue Mountain (11-5) vs. No. 3 South Royalton (13-5), 5 p.m.

GIRLS LACROSSE

DIVISION I

Playdowns

No. 8 Rutland 14, No. 9 Mount Mansfield 11 (2OT)

No. 7 Mount Anthony 14, No. 10 Champlain Valley 11

No. 4 BFA-St. Albans 18, No. 13 Spaulding 8

No. 5 South Burlington 10, No. 12 Essex 7

No. 6 Middlebury 15, No. 11 Brattleboro 4

Quarterfinals

No. 1 Burr and Burton 16, No. 8 Rutland 7

No. 2 Burlington 12,No. 7 Mount Anthony 11

No. 3 Rice Memorial 13, No. 6 Middlebury 11

No. 5 South Burlington 14, No. 4 BFA-St. Albans 13 (OT)

Wednesday’s semifinal

No. 1 Burr and Burton 8, No. 5 South Burlington 5

Thursday’s semifinal

No. 2 Burlington 15, No. 3 Rice Memorial 12

Saturday’s Division I championship

At Castleton State College

Game 12: No. 1 Burr and Burton (14-2) vs. No. 2 Burlington (15-2), 2 p.m.

DIVISION II

Playdowns

No. 9 Lamoille 13, No. 8 Randolph 12

No. 7 Harwood 10, No. 10 Colchester 7

Quarterfinals

No. 6 Chelsea 14, No. 3 U-32 12 (2OT)

No. 1 Green Mountain Valley 16, No. 9 Lamoille 4

No. 5 Stowe 16, No. 4 St. Johnsbury 6

No. 2 Woodstock 17, No. 7 Harwood 4

Monday’s semifinal

No. 5 Stowe 13, No. 1 Green Mountain Valley 12

Wednesday’s semifinal

No. 2 Woodstock 14, No. 6 Chelsea 13

Monday’s Division II championship

At Castleton State College

Game 9: No. 5 Stowe (10-4) vs. No. 2 Woodstock (13-4), 6 p.m.

BOYS LACROSSE

DIVISION I

Playdowns

No. 8 Woodstock 11, No. 9 Colchester 4

No. 7 BFA-St. Albans 13, No. 10 Rutland 7

No. 6 Champlain Valley 12, No. 11 Mount Mansfield 4

No. 5 Brattleboro 17, No. 12 Spaulding 2

Quarterfinals

No. 1 Middlebury 13,No. 8 Woodstock 5

No. 4 Essex 18, No. 5 Brattleboro 4

No. 2 South Burlington 16, No. 7 BFA-St. Albans 1

No. 6 Champlain Valley 13, No. 3 Mount Anthony 8

Monday’s semifinal

No. 6 Champlain Valley 6, No. 2 South Burlington 5

Tuesday’s semifinal

No. 1 Middlebury 11, No. 4 Essex 10 (OT)

Thursday’s Division I championship

At Castleton State College

No. 6 Champlain Valley 11, No. 1 Middlebury 10

DIVISION II

Playdowns

No. 5 Burlington 20, No. 12 St. Johnsbury 3

No. 7 Milton 6, No. 10 Harwood 5

No. 6 Stratton Mountain 3, No. 11 Vergennes 3

No. 9 Mount Abraham 11, No. 8 U-32 8

No. 1 Rice Memorial 17, No. 16 Otter Valley 4

No. 4 Green Mountain Valley 13, No. 13 Montpelier 5

No. 2 Stowe 17, No. 15 Lamoille 0

No. 3 Burr and Burton 19, No. 14 Hartford 4

Quarterfinals

No. 5 Burlington 9, No. 4 Green Mountain Valley 6

No. 1 Rice Memorial 22, No. 9 Mount Abraham 9

No. 2 Stowe 15, No. 7 Milton 6

No. 3 Burr and Burton 9, No. 6 Stratton Mountain 8

Wednesday’s semifinals

No. 5 Burlington 13, No. 1 Rice Memorial 12

No. 3 Burr and Burton 22, No. 2 Stowe 11

Thursday’s Division II championship

At Castleton State College

No. 3 Burr and Burton 13, No. 5 Burlington 12 (OT)

GIRLS TENNIS

DIVISION I

Playdowns

Burlington 7, Rutland 0

Brattleboro 5, Spaulding 2

No. 4 Middlebury def. No. 13 North Country by forfeit

No. 5 Essex 5, No. 12 BFA-St. Albans 2

No. 2 South Burlington 7, No. 15 Stowe 0

No. 3 Mount Anthony 5, No. 14 Mount Mansfield 2

Rice 6, Colchester 1

Quarterfinals

Champlain Valley 6, Burlington 1

Brattleboro 4, Mount Anthony 3

Essex 6, Middlebury 1

South Burlington 5, Rice 2

Semifinals

No. 1 Champlain Valley 6, No. 5 Essex 1

No. 2 South Burlington 6, No. 6 Brattleboro 1

Championship

At Shelburne

No. 1 Champlain Valley 5, No. 2 South Burlington 2

DIVISION II

Playdowns

U-32 6, Otter Valley 1

Quarterfinals

Burr and Burton def. Springfield by forfeit

No. 1 Montpelier 7, U-32 0

No. 4 Woodstock 6, Mount St. Joseph 1

Harwood 7, Bellows Falls 0

Semifinals

Montpelier 7, Woodstock 0

Burr and Burton 4, Harwood 3

Championship

No. 1 Montpelier 5, No. 2 Burr and Burton 2

BOYS TENNIS

DIVISION I

Playdowns

Rice 6, Burr and Burton 1

Champlain Valley 7, Middlebury 0

Essex 5, Stowe 2

BFA-St. Albans 7, Burlington 0

Bellows Falls 4, Rutland 3

South Burlington 7, Woodstock 0

Mount Mansfield 6, Mount Anthony 1

Montpelier 4, U-32 3

Quarterfinals

Champlain Valley 6, Rice 1

Essex 7, Montpelier 0

Bellows Falls 4, BFA-St. Albans 3

South Burlington 7, Mount Mansfield 0

Semifinals

No. 4 Essex 6, No. 9 Champlain Valley 1

No. 3 South Burlington 7, No. 7 Bellows Falls 0

Championship

No. 3 South Burlington 4, No. 4 Essex 3

Latest

More USA TODAY High School Sports