Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

HIGH SCHOOLS

Tuesday’s results

Boys basketball

Cardinal Hayes 78, Stepinac 65

Fox Lane 60, Yorktown 53

Pleasantville 62, Westlake 40

Blind Brook 52, Dobbs Ferry 30

Hamilton 50, Palisade Prep 47

Solomon Schechter 53, Keio 42

Putnam Valley 54, Sleepy Hollow 44

Greeley 55, John Jay 48

Early College 66, Gorton 51

Martin Luther King 59, Clark 58

Arlington 64, Mahopac 49

Lourdes 59, Ketcham 40

Croton-Harmon 58, Briarcliff 57

Somers 50, Brewster 38

John Jay-East Fishkill 68, Carmel 59 (2 OT)

Peekskill 57, Panas 55

Hen Hud 77, Ossining 70 (OT)

Valhalla 58, Hawthorne Cedar Knolls 55

Bronxville 38, Ardsley 33

Hastings 51, Rye Neck 38

Children’s Village 73, North Salem 70

Lakeland 70, Beacon 68

Woodlands 71, Edgemont 26

Putnam Valley 54, Sleepy Hollow 44

Kennedy 80, Salesian 61

Girls basketball

Westlake 50, Pleasantville 44

Woodlands 61, Edgemont 21

Albertus Magnus 56, Nanuet 35

Briarcliff 44, Croton-Harmon 15

Ardsley 48, Bronxville 30

Rye Neck 46, Hastings 20

Dobbs Ferry 45, Blind Brook 39

Hamilton 56, Palisdade Prep 35

Solomon Schechter 35, Keio 16

Valhalla 46, Sleepy Hollow 39

John Jay-East Fishkill 47, Carmel 33

Mahopac 63, Arlington 60

Somers 51, Brewster 41

Putnam Valley 35, North Salem 23

Peekskill 90, Panas 40

Hockey

Pawling 5, Mahopac 2

Wrestling

Stepinac 56, Hackley 15

Harrison 60, Byram Hills 19

Yonkers City Schools 55, Scarsdale 18

Suffern 54, North Rockland 18

East Ramapo 48, Clarkstown North 30

Fox Lane 47, New Rochelle 27

Irvington 46, Edgemont 42

Edgemont 60, Eastchester 28

Tappan Zee 43, Nanuet 38

Eastchester 48, Irvington 36

Bowling

Boys

Suffern 7, East Ramapo 0

North Rockland 7, Pearl River 0

Girls

Suffern 7, East Ramapo 0

North Rockland 7, Pearl River 0

Swimming

Byram Hills/Briarcliff/Pleasantville/Westlake/Valhalla 101, Mamaroneck 84

Scarsdale 97, White Plains 80

New Rochelle/Bronxville 91, Ardsley/Hastings.Edgemont/Dobbs Ferry 76

Gymnastics

Brewster 145.5 Carmel 126.7

Wednesday’s events

Boys basketball

Nanuet at Nyack, 4 p.m.

Gorton at Yonkers, 4 p.m.

Martin Luther King JR at Biondi, 4:15 p.m.

Ramapo at North Rockland, 4:15 p.m.

Saunders at Early College, 4:15 p.m.

White Plains at Scarsdale, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Spring Valley, 4:30 p.m.

Byram Hills at Pelham, 4:30 p.m

Eastchester at Port Chester, 4:30 p.m.

Pearl River at Albertus Magnus, 6 p.m.

Suffern at Clarkstown North, 6 p.m.

Girls basketball

Lincoln vs. Ursuline B at Ursuline, 4 p.m.

Yonkers at Saunders, 4 p.m.

Blind Brook at Briarcliff, 4:30 p.m.

Mamaroneck at New Rochelle, 4:30 p.m.

Scarsdale at White Plains, 4:30 p.m.

Nyack at Nanuet, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Pearl River, 4:30 p.m.

Pelham at Byram Hills, 4:30 p.m.

Port Chester at Eastchester, 4:30 p.m.

Rye at Harrison, 4:30 p.m.

Early College at Saunders, 4:30 p.m.

North Rockland at East Ramapo, 6 p.m.

Hockey

Harvey vs. St. Luke’s, 3:45 p.m. at Wonderland

Old Tappan (N.J.) vs. Nyack/Tappan Zee, 4 p.m. at Palisades

ETBE vs. Pelham, 6 p.m. at Ice Hutch

St. Anthony’s vs. Iona Prep, 8 p.m. at Ice Hutch

North Rockland vs. Clarkstown, 6:15 p.m. at Palisades

Byram Hills vs. Joel Barlow (Conn.), 7 p.m. at Danbury

RCDS vs. Rye, 7:45 p.m. at Playland

Hen Hud vs. Pearl River at Sport-O-Rama, 8:30 p.m.

Wrestling

Hen Hud at Peekskill, 4 p.m.

Putnam Valley at Ketcham, 4:30 p.m.

John Jay-EF at Carmel, 4:30 p.m.

Arlington at Mahopac, 4:30 p.m.

Brewster at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Fox Lane at Somers, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Hastings, 4:30 p.m.

Westlake at Ardsley/Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Ossining at Lakeland/Panas, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Pleasantville, 4:45 p.m.

Bowling

Edgemont vs. Valhalla, 3:30 p.m.

Yorktown vs., Horace Greeley at Cortlandt Lanes, 3:30 p.m.

Swimming

Suffern at Newburgh, 4 p.m.

Wappingers vs. Yorktown at Mildred E. Strang MS, 4:30 p.m.

Beacon at Peekskill, 4:30 p.m.

Harrison vs. Keio at Manhattanville, 4:30 p.m.

Tappan Zee vs. Nyack at Rockland CC, 4:30 p.m.

Clarkstown at North Rockland, 4:30 p.m.

Ossining vs. Lakeland/Panas/Putnam Valley at Copper Beach MS., 4:30 p.m.

Fox Lane vs. John Jay/Brewster at Green Chimney, 5:30 p.m.

Gymnastics

Scarsdale vs. Brewster at Epic Gymnastics, 4:30 p.m.

Mahopac vs. Wappingers at Dutchess County Gymnastics Center, 4:30 p.m.

Edgemont at Ossining, 5 p.m.

Lakeland, Somers, Nyack, Tappan Zee at Clarkstown, 5:30 p.m.

Track and field

NYRR Millrose Games Trials at The Armory, 4 p.m.

Thursday’s events

Boys basketball

Beacon at Ossining, 4:15 p.m.

Keio at Palisade Prep, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Westlake, 4:30 p.m.

Bronxville at Woodlands, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Rye Neck, 4:30 p.m.

Hastings at Irvington, 4:30 p.m.

Hamilton at Solomon Schechter, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Children’s Village at Clark Academy, 4:30 p.m.

Biondi at Hawthrone Cedar Knolls, 4:30 p.m.

Pelham at Lincoln, 4:30 p.m.

Mount Vernon at New Rochelle, 4:30 p.m.

John Jay-East Fishkill at Mahopac, 6 p.m.

North Salem at Haldane, 6 p.m.

Ketcham at Carmel, 6:15 p.m.

Hen Hud at Peekskill, 6:15 p.m.

Pawling at Putnam Valley, 6:15 p.m.

Somers at John Jay, 6:15 p.m.

Horace Greeley at Yorktown, 6:15 p.m.

Fox Lane at Brewster, 6:15 p.m.

Pleasantville vs. Valhalla at Kensico School, 6:15 p.m.

Girls basketball

Brewster at Fox Lane, 4:15 p.m.

Palisade Prep at Keio, 4:30 p.m.

Westlake at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Valhalla at Pleasantville, 4:30 p.m.

Woodlands at Bronxville, 4:30 p.m.

Rye Neck at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Irvington at Hastings, 4:30 p.m.

Solomon Schechter at Hamilton, 4:30 p.m.

Yonkers Montessori at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Edgemont, 4:45 p.m.

Mahopac at John Jay-East Fishkill, 6 p.m.

Ossining at Beacon, 6 p.m.

John Jay at Somers, 6 p.m.

Non-region opponent at Ursuline, 6 p.m.

Lakeland at Panas, 6:15 p.m.

Peekskill at Hen Hud, 6:15 p.m.

Haldane at North Salem, 6:15 p.m.

Putnam Valley at Pawling, 6:15 p.m.

Hockey

Scarsdale vs. White Plains, 5:15 p.m. at Ebersole

Wrestling

Mount Vernon at Yonkers, 4:30 p.m.

East Ramapo at Suffern, 4:30 p.m.

Harrison at Rye, 4:30 p.m.

Eastchester at Byram Hills, 4:30 p.m.

North Rockland at Pearl River, 4:30 p.m.

New Rochelle at White Plains, 5:30 p.m.

Non-region opponent at Yonkers, 5:30 p.m.

Bowling

Yorktown vs. North Salem at Cortlandt Bowl, 3:30 p.m.

Tuckahoe vs. Briarcliff, 4 p.m.

Swimming

Ardsley/Hastings/Edgemont/Dobbs Ferry vs. Mamaroneck at Hommocks MS, 4:30 p.m.

Byram Hills/Briarcliff/Pleasantville/Westlake/Valhalla at White Plains, 4:30 p.m.

Rye/Blind Brook vs. Scarsdale at Westchester CC, 4:30 p.m.

Horace Greeley vs. Lourdes at Poughkeepsie MS, 5:15 p.m.

Gymnastics

Scarsdale, Mahopac at Edgemont, 4:30 p.m.

Latest

More USA TODAY High School Sports