Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

HIGH SCHOOLS

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Monday’s results

Boys soccer

Albertus Magnus 2, Nyack 1

Suffern 5, Clarkstown South 2

Lakeland 7, Hen Hud 0

Nanuet 6, Saunders 1

North Rockland 1, Clarkstown North 0 2OT

Bronxville 3, Blind Brook 0

Putnam Valley 3, North Salem 0

Briarcliff 4, Pleasantville 0

Arlington B 5, Haldane 0

Tappan Zee 1, Pearl River 0

Ossining 3, Panas 0

Rye Neck 3, Irvington 0

Pelham 6, Harrison 2

Ramapo 4, Spring Valley 1

Lincoln 6, Gorton 1

Scarsdale 2, New Rochelle 1

Peekskill 8, Pawling 0

Edgemont 2, Scarsdale B 0

Woodlands 5, Yonkers Montessori 4

Rye 3, Eastchester 2 OT

Yorktown 4, Brewster 1

John Jay-EF 3, Carmel 0

Croton-Harmon 5, Westlake 4, OT

Mamaroneck 3, White Plains 0

Ardsley 2, Sleepy Hollow 1

Horace Greeley 2, Fox Lane 1

Byram Hills 2, Port Chester 0

Girls soccer

Nyack 3, East Ramapo 0

Arlington 3, John Jay 0

Mahopac 0, Carmel 0 OT

Irvington 4, Blind Brook 1

Kennedy 5, Mary Louie 1

Holy Child 0, Greens Farms Academy 0

Somers 5, North Rockland 2, 2 OT

Ursuline 1, Horace Greeley 0

Hastings 7, Keio 0

Nanuet 3, Fox Lane 0

Yonkers Montessori 2, Hamilton 1

Saunders 8, Mount Vernon 0

Yonkers 6, Gorton 0

Field hockey

Brewster 3, Somers 2

Suffern 1, North Rockland 1

Pawling 1, North Salem 0

John Jay-EF 3, Carmel 1

Hackley 1, Holy Child 0

Scarsdale 8, Clarkstown South 0

Mamaroneck 3, Horace Greeley 0

Lakeland 8, John Jay 1

Panas 2, Hen Hud 2

Volleyball

North Salem 3, Early College 0

Ursuline 3, Scarsdale 0

Clarkstown North 3, Albertus Magnus 0

Panas 3, Beacon 0

Ossining 3, John Jay-EF 1

Tappan Zee 3, Lincoln 0

Westlake 3, Rye Neck 0

Mamaroneck 3, Mount Vernon 0

Pearl River 3, Riverside 0

Keio 3, Dobbs Ferry 1

Eastchester 3, Port Chester 0

Lourdes 3, Carmel 1

Nanuet 3, North Rockland 0

Saunders 3, Tuckahoe 2

East Ramapo 3, Gorton 0

Haldane 3, Ketcham 0

New Rochelle 3, White Plains 2

Putnam Valley 3, Croton-Harmon 0

Harrison 3, Pelham 1

Boys

Clarkstown North 3, Suffern 1

Tennis

Arlington 7, Mahopac 0

Ardsley 4, Dobbs Ferry 1

Tuesday’s events

Boys soccer

Early College vs. Scarsdale B at Quaker Ridge School, 4:15 p.m.

Girls soccer

Carmel at John Jay-EF, 4:15 p.m.

Panas at Ossining, 4:15 p.m.

Scarsdale at Ursuline, 4:15 p.m.

North Rockland at Clarkstown North, 4:15 p.m.

Suffern at Clarkstown South, 4:15 p.m.

Albertus Magnus at Nanuet, 4:15 p.m.

Rye at Byram Hills, 4:15 p.m.

Eastchester at Port Chester, 4:15 p.m.

Yonkers at Saunders, 4:15 p.m.

Mount Vernon at Lincoln, 4:15 p.m.

Riverside at Gorton, 4:15 p.m.

Nyack vs. Scarsdale B at Boulder Brook Park, 4:15 p.m.

Lakeland at Hen Hud, 4:30 p.m.

North Salem at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Haldane at Peekskill, 4:30 p.m.

Somers at John Jay, 4:30 p.m.

Pearl River at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Pelham at Harrison, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Briarcliff, 4:30 p.m.

Bronxville at Ardsley, 4:30 p.m.

Edgemont at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Blind Brook at Irvington, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Hastings, 4:30 p.m.

Woodlands at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Hamilton at Tuckahoe, 4:30 p.m.

New Rochelle at Mamaroneck, 5 p.m.

Rye Neck at Fox Lane, 5:30 p.m.

Field hockey

John Jay-EF at Mahopac, 4:15 p.m.

Lakeland at Somers, 4:15 p.m.

Nanuet at Suffern, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Nyack, 4:15 p.m.

Clarkstown South at Pearl River, 4:15 p.m.

White Plains at Scarsdale, 4:15 p.m.

Valhalla at Bronxville, 4:15 p.m.

Pleasantville at Irvington, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Rye Neck, 4:15 p.m.

Briarcliff at Sleepy Hollow, 4:15 p.m.

Hastings vs. Pelham at Glover field, 4:30 p.m.

Volleyball

Ketcham at Mahopac, 4:30 p.m.

Lakeland at Panas, 4:30 p.m.

Ossining at Lourdes, 4:30 p.m.

Hen Hud at Beacon, 4:30 p..m.

Pawling at Peekskill, 4:30 p.m.

John Jay at Yorktown, 4:30 p.m.

Horace Greeley at Somers, 4:30 p.m.

Valhalla at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Edgemont at Hastings, 4:30 p.m.

Rye Neck at Keio, 4:30 p.m.

Hamilton at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Scarsdale, 4:30 p.m.

Pleasantville at Irvington, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Yonkers, 4:30 p.m.

Brewster at Fox Lane, 4:45 p.m.

John Jay-EF at Carmel, 6 p.m.

North Salem at Haldane, 6 p.m.

Ardsley at Blind Brook, 6 p.m.

Swimming

John Jay vs. Lakeland/Panas at Copper Beach MS., 4:30 p.m.

Putnam Valley vs. Horace Greeley at SUNY Purchase, 4:30 p.m.

Yorktown vs. Croton-Harmon/Hen Hud/Somers at Mildred E. Strang, 4:30 p.m.

Pelham at White Plains, 4:30 p.m.

Scarsdale vs. Ardsley at Ardsley MS., 4:30 p.m.

Tappan Zee vs. Nyack at Rockland CC., 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Suffern, 4:30 p.m.

East Ramapo vs. Pearl River at Rockland CC., 4;30 p.m.

Byram Hills vs. Keio at Manhattanville, 4:30 p.m.

Harrison vs. Rye at Hommocks MS., 4:30 p.m.

Eastchester vs. Bronxville/Tuckahoe at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Tennis

Westlake at Sleepy Hollow, 4 p.m.

Pelham at Harrison, 4:15 p.m.

Suffern at North Rockland, 4:15 p.m.

Irvington at Eastchester, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Ardsley, 4:15 p.m.

Pleasantville at Dobbs Ferry, 4:15 p.m.

Keio at Rye Neck, 4:15 p.m.

Valhalla at Woodlands, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Tappan Zee, 4:15 p.m.

Carmel at Brewster, 4:15 p.m.

Hen Hud at Clarkstown South, 4:15 p.m.

Panas at Lourdes, 4:30 p.m.

Ketcham at Mahopac, 4:30 p.m.

Cross country

Ketcham, John Jay-EF, Lakeland, Mahopac, Carmel at Arlington, 4:15 p.m.

Beacon, Ossining, Lourdes at Hen Hud, 4:15 p.m.

North Salem, Putnam Valley, Pawling, Peekskill at Haldane, 4:15 p.m.

Fox Lane, Horace Greeley, Somers, Brewster, John Jay at Yorktown, 4:15 p.m.

Valhalla at Westlake, 4:30 p.m.

Ardsley, Croton-Harmon at Woodlands, 4:30 p.m.

Hamilton at Edgemont, 4:30 p.m.

Bronxville at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Rye Neck at Blind Brook, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Irvington, 4:30 p.m.

Hastings, Children’s Village, Port Chester at Keio, 4:30 p.m.

Wednesday’s events

Boys soccer

Ramapo at Clarkstown South, 4 p.m.

Carmel at Ketcham, 4:15 p.m.

Mahopac at John Jay-EF, 4:15 p.m.

Suffern at Spring Valley, 4:15 p.m.

Beacon at Ossining, 4:30 p.m.

North Salem at Haldane, 4:30 p.m.

Peekskill at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Yorktown at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Somers at Fox Lane, 4:30 p.m.

Mamaroneck at New Rochelle, 4:30 p.m.

Mount Vernon at White Plains, 4:30 p.m.

Albertus Magnus at Nanuet, 4:30 p.m.

Nyack at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Eastchester at Harrison, 4:30 p.m.

Pelham at Byram Hills, 4:30 p.m.

Rye at Port Chester, 4:30 p.m.

Riverside at Early College, 4:30 p.m.

Lincoln at Yonkers, 4:30 p.m.

Gorton at Saunders, 4:30 p.m.

Valhalla at Pleasantville, 4:30 p.m.

Croton-Harmon at Briarcliff, 4:30 p.m.

Bronxville at Ardsley, 4:30 p.m.

Edgemont at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Hastings at Irvington, 4:30 p.m.

Tuckahoe at Woodlands, 4:30 p.m.

Yonkers Montessori at Hamilton, 4;30 p.m.

EF International Academy at Hamilton, 4:30 p.m.

Rye Neck at Solomon Schechter, 4:30 p.m.

John Jay at Brewster, 5:30 p.m.

Panas at Lakeland, 6 p.m.

North Rockland at Clarkstown South, 6:30 p.m.

Lourdes at Hen Hud, 7 p.m.

Girls soccer

Brewster at Somers, 4:30 p.m.

Solomon Schechter at Keio, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Ardsley, 4:30 p.m.

Pleasantville vs. Dobbs Ferry at Springhurst Elementary, 4:30 p.m.

Field hockey

Mahopac at Arlington, 4:15 p.m.

John Jay-EF at Carmel, 4:15 p.m.

Pawling at Panas, 4:15 p.m.

Putnam Valley at North Salem, 4:15 p.m.

Brewster at Yorktown, 4:15 p.m.

John Jay at Somers, 4:15 p.m.

Ossining at Lourdes, 5:30 p.m.

Volleyball

Saunders at Yonkers, 4:15 p.m.

Riverside at Early College, 4:15 p.m.

Lincoln at Gorton, 4:15 p.m.

Solomon Schechter vs. Hastings at Cochran Gym, 4:30 p.m.

Mount Vernon at New Rochelle, 4:30 p.m.

White Plains at Ursuline, 4:30 p.m.

Suffern at North Rockland, 4:30 p.m.

Clarkstown South at Clarkstown North, 4:30 p.m.

Nanuet at Pearl River, 4:30 p.m.

Nyack at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Byram Hills at Scarsdale B, 4:30 p.m.

Port Chester at Harrison, 4:30 p.m.

Rye at Eastchester, 4:30 p.m.

Putnam Valley at John Jay-EF, 4:30 p.m.

East Ramapo at Palisade Prep, 4:30 p.m.

Lakeland at Somers, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Albertus Magnus, 4:30 p.m.

Swimming

Peekskill vs. Ketcham at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Ossining vs. Beacon at Caputo Community Center, 4:30 p.m.

Eastchester vs. Port Chester at Carver Center Pool, 4:30 p.m.

Woodlands vs. Harrison at LM Klein MS., 4:30 p.m.

Tennis

Haldane at Beacon, 4 p.m.

Ursuline at Mamaroneck, 4:15 p.m.

New Rochelle at Scarsdale, 4:15 p.m.

Clarkstown North at North Rockland, 4:15 p.m.

Clarkstown South at Suffern, 4:15 p.m.

Pearl River at Nanuet, 4:15 p.m.

Nyack at Albertus Magnus, 4:15 p.m.

Harrison at Scarsdale B, 4:15 p.m.

Pelham at Byram Hills, 4:15 p.m.

East Ramapo at Woodlands, 4:15 p.m.

Solomon Schechter at Briarcliff, 4:15 p.m.

Edgemont at Bronxville, 4:15 p.m.

Hastings at Blind Brook, 4:15 p.m.

Westlake at Tuckahoe, 4:15 p.m.

Mahopac at Carmel, 4:30 p.m.

Lakeland at Lourdes, 4:30 p.m.

Hen Hud at Ossining, 4:30 p.m.

Pawling at North Salem, 4:30 p.m.

Brewster at Yorktown, 4:30 p.m.

Fox Lane at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Irvington at White Plains, 4:30 p.m.

Latest

More USA TODAY High School Sports