Week 2 Statewide Football Scoreboard; Top 10 pairings

Week 2 Statewide Football Scoreboard; Top 10 pairings

News

Week 2 Statewide Football Scoreboard; Top 10 pairings

By

Class 6A

Week 2 Scoreboard

Week 2 Scoreboard

Austin Anderson 42, Round Rock Westwood 39

CC King 43, CC Moody 0

Converse Judson 42, SA Northside Brandeis 14

Cypress Lakes 68, Katy Mayde Creek 38

Denton Ryan 41, Lewisville Hebron 19

Edinburg North 23, Brownsville Rivera 7

Fort Bend Kempner 34, Clear Falls 31, OT

FW Paschal 72, FW South Hills 42

Houston Northbrook 41, Houston Milby 14

Klein 14, Houston Westside 10

Klein Oak 38, Cypress Creek 28

La Joya 13, Donna North 6

La Joya Palmview 50, PSJA Southwest 26

Laredo Alexander 24, Laredo Martin 14

Lubbock Monterey 38, Hereford 14

McAllen Rowe 26, Mercedes 20, 2OT

Mesquite 31, Garland 29

Pasadena 35, Houston Chavez 28

Plano 31, Irving MacArthur 29

Richardson Berkner 33, Garland Naaman Forest 30

Round Rock Stony Point 27, Killeen Harker Heights 0

Spring 63, Aldine Nimitz 0

The Woodlands 34, Spring Dekaney 7

CLASS 5A

Alice 34, Kingsville King 0

Arlington Seguin 37, Carrollton Smith 17

Dallas Wilson 69, FW Eastern Hills 0

EP Parkland 22, El Paso 13

Fort Bend Marshall 27, Alief Hastings 15

Frisco Wakeland 45, Lucas Lovejoy 33

FW Carter-Riverside 37, FW North Side 6

Georgetown 59, Buda Hays 30

Houston Waltrip 24, Houston Spring Woods 14

Humble 20, Katy Tompkins 3

Laredo Nixon 41, Eagle Pass 21

Mansfield Lake Ridge 30, Keller Fossil Ridge 13

Mansfield Timberview 34, Midlothian 17

North Dallas 27, Dallas Spruce 6

Rosenberg Terry 54, Fort Bend Dulles 49

SA Edison 14, Floresville 7

SA Kennedy 14, SA Burbank 6

Santa Fe 28, Baytown Lee 27

Somerset 21, SA Harlandale 0

Whitehouse 51, Tyler Chapel Hill 21

Willis 73, Houston Lee 0

Wylie East 50, Mesquite Poteet 41

CLASS 4A

Clint Mountain View 21, EP Irvin 14

El Campo 28, Fort Bend Willowridge 14

Groesbeck 44, Paul Kane High, Alberta 16

Raymondville 28, Rio Grande City Grulla 21

CLASS 3A

Grandview 47, WF Hirschi 8

CLASS 2A

Johnson City 19, San Marcos Baptist Academy 0

Perrin-Whitt 47, Roby 6

Valley Mills 29, Millsap 12

Yorktown 48, Leakey 8

CLASS 1A

Anton 57, Hart 8

Cotton Center 76, Afton Patton Springs 28

Lorenzo 47, Amarillo Holy Cross 0

Matador Motley County 33, Spur 30

Robert Lee 54, Paint Rock 6

Westbrook 50, Latter Rain Christian 18

OTHER

Aldine Davis 21, Pasadena Memorial 3

Chester def. Baytown Christian , forfeit

Elk City , Okla. 22, Pampa 20

How the Top 10 fared

Class 6A

1. Allen (1-0) vs. Viera, Fla., Friday.

2. Katy (1-0) at Fort Bend Travis, Friday.

3. Cedar Hill (1-0) at Arlington Bowie, Friday.

4. Euless Trinity (0-0) vs. Rockwall, Friday.

5. Cibolo Steele (1-0) at Laredo United South, Friday.

6. Dallas Skyline (1-0) vs. Arlington Martin, Friday.

7. Arlington Martin (1-0) at Dallas Skyline, Friday.

8. Converse Judson (2-0) beat SA Northside Brandeis 42-14.

9. DeSoto (0-1) vs. IMG Academy, Fla., Saturday.

10. Spring Westfield (1-0) vs. Clear Brook, Friday.

<

Class 5A

1. Cedar Park (1-0) vs. Leander Rouse, Friday.

2. Ennis (1-0) at Denton Guyer, Friday.

3. Temple (1-0) vs. Austin Westlake, Friday.

4. Crosby (1-0) vs. Angleton, Friday.

5. Richmond George Ranch (1-0) vs. Friendswood, Friday.

6. Austin Vandegrift (1-0) at Abilene Cooper, Friday.

7. Aledo (0-1) vs. Noxubee County, Miss., Friday.

8. Mansfield Timberview (1-1) beat Midlothian 34-17.

9. Longview (1-0) at Tyler, Saturday.

10. Houston Stratford (1-0) at Alief Elsik, Friday.

<

Class 4A

1. Navasota (1-0) vs. Houston Yates, Friday.

2. Argyle (1-0) at Denison, Friday.

3. Gilmer (1-0) vs. Longview Pine Tree, Friday.

4. Graham (1-0) vs. Brownwood, Friday.

5. West Orange-Stark (1-0) at Port Neches-Groves, Friday.

6. La Grange (1-0) at Columbus, Friday.

7. Celina (1-0) vs. Dallas Adams, Friday.

8. Kennedale (1-0) vs. Gainesville, Friday.

9. Gladewater (1-0) at Pittsburg, Friday.

10. Stephenville (0-1) vs. Gatesville, Friday.

<

Class 3A

1. Cameron Yoe (1-0) vs. Lexington, Friday.

2. Mineola (1-0) at Winnsboro, Friday.

3. Newton (1-0) at Bridge City, Friday.

4. Shallowater (0-0) at Levelland, Friday.

5. Brock (1-0) at Early, Friday.

6. Franklin (1-0) vs. Madisonville, Friday.

7. Teague (1-0) at Mexia, Friday.

8. East Chambers (1-0) vs. Cleveland Tarkington, Friday.

9. East Bernard (0-1) vs. Houston Christian, Friday.

10. Cisco (1-0) vs. Wall, Friday.

<

Class 2A

1. Canadian (1-0) at Memphis, Friday.

2. Bremond (1-0) vs. Thorndale, Friday.

3. Refugio (1-0) at Mathis, Friday.

4. Mason (1-0) at De Leon, Friday.

5. Seagraves (0-0) vs. Floydada, Friday.

6. Albany (1-0) vs. Dublin, Friday.

7. Shiner (1-0) at Victoria St. Joseph, Friday.

8. Mart (1-0) at Normangee, Friday.

9. Alto (1-0) at Troup, Friday.

10. Bruni (1-0) at Monte Alto, Friday.

<

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2015/week-2-statewide-football-scoreboard-top-10-pairings
Week 2 Statewide Football Scoreboard; Top 10 pairings

Class 6A

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.