Enquirer picks winners for girls hoop districts

Enquirer picks winners for girls hoop districts

News

Enquirer picks winners for girls hoop districts

By

Harper Creek's Jacey Bowers (21) goes up for a shot against Pennfield's Melanie McIntyre (11) in action earlier this season.

Harper Creek’s Jacey Bowers (21) goes up for a shot against Pennfield’s Melanie McIntyre (11) in action earlier this season.

Girls Basketball Districts (Feb. 29-March 4)

Complete list for local teams, plus Enquirer prediction on winners for each district.

Class A at Battle Creek Central

Monday: Gull Lake at Sturgis, 7 p.m.; Loy Norrix at Parma Western, 7 p.m.

Wednesday: Lakeview vs. Gull Lake/Sturgis winner, 6 p.m.; BCC vs. Parma Western/Loy Norrix winner, 7:30 p.m.

Friday: Finals, 7 p.m.

WINNER: Lakeview

Class B at Coldwater

Monday: Coldwater vs. Paw Paw

Wednesday: Vicksburg vs. Edwardsburg, 6 p.m.; Three Rivers vs. Coldwater/Paw Paw winner, 7:45

Friday: Finals, 7 p.m.

WINNER: Coldwater

Class B at Marshall

Monday: Harper Creek vs. Pennfield, 7 p.m.

Wednesday: Parchment vs. Harper Creek/Pennfield winner, 6 p.m.; Marshall vs. Comstock, 7:30 p.m.

Friday: Finals, 7 p.m.

WINNER: Marshall

Class B at Eaton Rapids

Monday: Lumen Christi vs. Eaton Rapids, 6 p.m.

Wednesday: Olivet vs. Leslie, 6 p.m.; Stockbridge vs. Lumen Christi/Eaton Rapids winner, 7:45 p.m.

Friday: Finals, 7 p.m.

WINNER: Olivet

Class C at Quincy

Monday: Quincy vs. Homer, 6 p.m.

Wednesday: Bronson vs. Quincy/Homer winner, 5:30 p.m.; Union City vs. Reading, 7 p.m.

Friday: Finals, 6 p.m.

WINNER: Homer

Class C at Maple Valley

Monday: Maple Valley vs. Springport, 6 p.m.

Wednesday: Delton Kellogg vs. Galesburg-Augusta, 6 p.m.; Dansville vs. Maple Valley/Springport winner, 7:45 p.m.

Friday: Finals, 7 p.m.

WINNER: Galesburg-Augusta

Class D at Mendon

Monday: Athens vs. Burr Oak, 6:30 p.m.

Wednesday: Marcellus vs. Athens/Burr Oak winner, 6 p.m.; Mendon vs. Colon, 7:30 p.m.

Friday: Finals, 7 p.m.

WINNER: Athens

Class D at Martin

Finals: Martin vs. Climax-Scotts, 7 p.m Friday

WINNER: Climax-Scotts

Class D at St. Philip

Monday: Marshall Academy vs. Bellevue, 6 p.m.

Wednesday: Tekonsha vs. Bellevue/Marshall Academy winner, 6 p.m.; St. Philip vs. Calhoun Christian, 7:30 p.m.

Friday: Finals, 6 p.m.

WINNER: St. Philip

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2016/enquirer-picks-winners-for-girls-hoop-districts
Enquirer picks winners for girls hoop districts
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.