Full WNC winter sports all-conference list

Full WNC winter sports all-conference list

News

Full WNC winter sports all-conference list

By

Christ School's John Fulkerson was the Carolinas Athletic Association Player of the Year for boys basketball.

Christ School’s John Fulkerson was the Carolinas Athletic Association Player of the Year for boys basketball.

The following information was requested from Western North Carolina conferences and compiled by staff writer Andrew Pearson. This list will be published in Sunday’s print edition of the Citizen-Times.

BOYS BASKETBALL

Mountain Athletic 3-A/4-A

Nick Tolbert (Asheville); Sage Turner (Enka); C.J. Thompson and Tarique Wynn (Erwin); Mitchell Rose and Tanner Dillingham (McDowell); Brennan Hockaday, Brennan Howard and Blake Mathews (North Buncombe); Josh Jones and Costa Poulos (Reynolds); Jacob McCarthy (Roberson).

Coach of the Year: Sonita Warren-Dixon (Asheville).

Player of the Year: Damon Scott (Asheville).

WNC Athletic 2-A/3-A

Hamilton Lopez (Brevard); Malik Alston and Josh Glynn (East Henderson); Bradley Evers (Franklin); Drew Williams, Ryan Decker, Austin Nelson and Kyle Decker (North Henderson); Trey Morgan, Mason Herbert and Zeke Long (Pisgah); Damon Ledford, Jayce Wolfe, Trey Tritt and Tommy Brennan (Smoky Mountain); Landon Henley and Jordan Valentine (Tuscola); Tristan Thomas and Dylan Buchanan (West Henderson).

Co-Coaches of the Year: Jimmy Cleaveland (Smoky Mountain) and Justin Parris (North Henderson).

Co-Players of the Year: Jayce Wolfe (Smoky Mountain) and Austin Nelson (North Henderson).

Western Highlands 1-A/2-A

Jacob Waldroop, Jeffrey Puckett and Luke Crowe (Avery County); Qushawn Brown, Tykel Landrum and Michael Schmidt (Hendersonville); Mitchell Ledford (Madison); Max Spurling, Drey Phillips and Alex McKinney (Mitchell); Trey Robinson, Hayden Branton and Job Kennedy (Mountain Heritage); Brian Bartlett, Mathew Brown and Ben Craig (Owen); Wesley Mullis and Jamal Wheeler (Polk County).

Coach of the Year: Scott Polsgrove (Avery County).

Player of the Year: Jamal Wheeler (Polk County).

Big Smoky Mountain 1-A

Taylor Parker (Andrews); Jason McMillan and Justus Day (Cherokee); Zach Cottrell, Braxton Cox and Josh Cottrell (Hayesville); Tyler Long (Robbinsville); Zach Stroup and Deland Thomas (Rosman); Grant Shuler (Swain County).

Co-Coaches of the Year: Michael Cottrell (Hayesville) and Willis Tullos (Cherokee).

Player of the Year: Zach Cottrell (Hayesville).

Little Smoky Mountain 1-A

Hunter Stewart and Ben Riddle (Blue Ridge); Johnny Lupoli (Highlands); Grant Nichols (Hiwassee Dam); Dylan Cope and Tristan Howard (Nantahala).

Co-Coaches of the Year: Josh Taylor (Nantahala) and Brett Lamb (Highlands).

Co-Players of the Year: Hunter Stewart (Blue Ridge) and Tristan Howard (Nantahala).

Carolinas Athletic Association

Jordan Shepherd, Michael Steward and Chris Clayton (Asheville Christian Academy); Tai Giger and Peyton Truesdale (Carolina Day); Will Fleming, John Fulkerson, Christian Nichols and Matt Halvorsen (Christ School); Adama Kpaan (Rabun Gap).

Player of the Year: John Fulkerson (Christ School).

GIRLS BASKETBALL

Mountain Athletic 3-A/4-A

Rosemary Mosher (Asheville); Taylor Clark and Sam Olson (Enka); Treasure Bailey, Kasey Kidwell, Dalton Gossett and Kendra Griffin (Erwin); Cheyenne Matson and Micaiah Shelton (McDowell); Ashlyn Perkins, Dani Sweeney and Sarah Swicegood (Reynolds); Camryn Jansen (Roberson).

Coach of the Year: Terry Gossett (Erwin).

Player of the Year: Sam Olson (Enka).

WNC Athletic 2-A/3-A

Nijayah Cruell and Ashley McBee (Brevard); Tristan McCrary (East Henderson); Tory Agrusa, Lexi Taro and Haley Hamilton (Franklin); Caroline Marsh (North Henderson); Maddie Webb, Colbie Williamson, Brayden Lewis and Brooklyn Allen (Pisgah); Aaliyah McCollum, Shay Tisho, Kaitlyn Wood and Jhimya McCollum (Smoky Mountain); Shelby Glance and Samantha Young (Tuscola); Jaia Wilson and Taylor Houck (West Henderson).

Coach of the Year: Eric Toedtman (Smoky Mountain).

Player of the Year: Brooklyn Allen (Pisgah).

Western Highlands 1-A/2-A

Jessica Hoilman and Heaven Nelson (Avery County); Tiara Gary (Hendersonville); Brooke Vilcinskas, Kristin Davids and Chloe Schneider (Madison); Emma Duncan and Kennedy Atwood (Mitchell); Haley Elkins, Ciera Chandler, Hali King and Hailey Crane (Mountain Heritage); Chesney Gardner, Demetria Graves and Ashley Valencia (Owen); Hayley Kropp, Autumn Owen and Ansley Lynch (Polk County).

Coach of the Year: Susie Shelton (Mountain Heritage).

Player of the Year: Hayley Kropp (Polk County).

Big Smoky Mountain 1-A

Tiffany Holloway (Andrews); Pooh King, Tori Teesateskie, Bree Stamper and Shelby Wolfe (Cherokee); Emma Stroup (Murphy); Kinsley Orr and Erin Maennle (Robbinsville); Callie Chappell (Rosman); Maleeah Langstaff (Swain County).

Coach of the Year: Chris Mintz (Cherokee).

Player of the Year: Pooh King (Cherokee).

Little Smoky Mountain 1-A

Madison Lloyd and Whitney Billingsley (Highlands); Haylie Shope, Zoey Jacobsen, Kameron Forrister and Jessica Beckner (Hiwassee Dam).

Coach of the Year: Ray Gutierrez (Hiwassee Dam).

Player of the Year: Haylie Shope (Hiwassee Dam).

Carolinas Athletic Association

Emma Newton (Asheville Christian Academy); Sarah Jane Kline (Asheville School); Tess Harris, Ralene Kwiatkowski, Mikayla Ray, Zaria Joyner and Halei Gillis (Carolina Day); Meona Feather, Josie Earnhardt, Lynisa Gardiner and Dammie Balogun (Rabun Gap).

Player of the Year: Meona Feather (Rabun Gap).

BOYS SWIMMING

Mountain Athletic 3-A/4-A

Siam Alam and medley relay (Asheville); Erwin Ortiz, Jake Skigen, Reid Arwood, Mitchell Stanek, 200-yard freestyle relay and 400-yard freestyle relay (Roberson).

Most Valuable Performer: Erwin Ortiz (Roberson).

WNC Athletic 2-A/3-A

Ryan Ballant (Franklin); Johnny Darguzas, Stephen Wenzel, Mason MacDonald, Jack MacDonald, 200-yard freestyle relay and 400-yard freestyle relay (Tuscola); Jake Johnson and medley relay (West Henderson).

Most Valuable Performer: Jack MacDonald (Tuscola).

Western Highlands 1-A/2-A

Trey Roberts (Avery County); Christian Mace, Duncan Roe, Noah O’Neal, Griffin Boeke, Hunter Bickford, Christian Holt, James Jackson, Dawson Walker, Billy Gold and Matt Abel (Hendersonville); Trystan Jones (Madison); Cyrus McCall, Noah Scott, Ethan Kadau and Noah Bainer (Owen).

Coach of the Year: Tiffany Golding (Madison).

Most Valuable Performer: Trystan Jones (Madison).

Carolinas Athletic Association

Joshua Wong, Alec Sands, Nathan Alleyne, medley relay, 200-yard freestyle relay and 400-yard freestyle relay (Asheville School); Matthew Morrison (Carolina Day); Morgan MacDonald (Christ School).

GIRLS SWIMMING

Mountain Athletic 3-A/4-A

Izzy Mack, Emma Page, Annie Bowers and 400-yard freestyle relay (Asheville); Camille Long, Abby Hudspeth, Anna Newman, medley relay and 200-yard freestyle relay (Roberson).

Most Valuable Performer: Camille Long (Roberson).

WNC Athletic 2-A/3-A

Cassidy Zemmin (Franklin); Annie Ly, Karalee Corbeil, Cora Dodson, Faith Hannah, medley relay and 400-yard freestyle relay (Tuscola); Rebekah Littauer and 200-yard freestyle relay (West Henderson).

Coach of the Year: Robin Batchelor (Tuscola).

Most Valuable Performer: Cassidy Zemmin (Franklin).

Western Highlands 1-A/2-A

Millie Bumgarner (Avery County); Karina Lubian-Lopez, Mia Salvaggio, Jensen Broadhurst, Meghan Reid, Cami Ortega, Taylor Burleson and Baylee Lane (Hendersonville); Jenna Bradley and Skyla Bradley (Madison); Savannah Marrett and Grace Hunnicutt (Owen).

Coach of the Year: Samantha Franco (Hendersonville).

Most Valuable Peformer: Karina Lubian-Lopez (Hendersonville).

Carolinas Athletic Association

Abby Kriegler, Alexa Phillips, Bella Ostlund and 200-yard freestyle relay (Asheville School); Olivia Sutter, Emma May, medley relay and 400-yard freestyle relay (Carolina Day).

WRESTLING

Mountain Athletic 3-A/4-A

Melvin Rubio, Phil Daub, J.R. Banks, Jon Hall, Hunter Kinser, Michael Cantrell and Chance Cryderman (Enka); Justin Payne, Graham Carter and Conan Wilson (Erwin); Toney McGee, Jarrett Dula, Luis Herrera and Zeb Harris (McDowell); Aydan Arroyo, Dmitriy Simonovich, Peter Simonovich and Logan Anderson (North Buncombe); Blake Mead and Travis Miles (Roberson).

Coach of the Year: Tim Hutchins (McDowell).

Most Outstanding Wrestler (tournament): Peter Simonovich (North Buncombe).

Wrestler of the Year: Peter Simonovich (North Buncombe).

WNC Athletic 2-A/3-A

Raymond Montandon (Brevard); Ethan Willis (East Henderson); Josh Blatt, Will Baldwin, Celedonio Cardenas, Damian Murphy, Paul Searcy and Morgan King (North Henderson); Aidan Rogers and Jeremiah Royer (Pisgah); Jacob Gass (Smoky Mountain); James Gibson (Tuscola); Colby Sousa (West Henderson).

Co-Most Outstanding Wrestlers (tournament): Paul Searcy (North Henderson) and Ethan Willis (East Henderson).

Wrestler of the Year: Jacob Gass (Smoky Mountain).

Western Highlands 1-A/2-A

Cody Daniels, Blake Williams, Ryan Sheppard and Kyle Knight (Avery County); Matthew Digeronimo (Hendersonville); Zach Davis and Payton Roberts (Madison); Coltin Marlowe, Solomon Duncan, Will Atkins, Todd Self, Dalton Beaver and Peyton Greene (Mitchell);

Most Outstanding Wrestler (tournament): Dalton Beaver (Mitchell).

Wrestler of the Year: Ryan Sheppard (Avery County).

Smoky Mountain 1-A

Anthony Toineeta (Cherokee); Keith Cook and Jacob Matheson (Hayesville); Arlus Orr, Kade Millsaps, Lane Millsaps and Kolin Guffey (Robbinsville); Tristan Praytor, Landon Shipman, Andres Villagomez and Ethan Orr (Rosman); Chris Miller, Caleb Woodard and Ross Ensley (Swain County).

Most Outstanding Wrestler (tournament): Anthony Toineeta (Cherokee).

Carolinas Athletic Association

Conor Fenn and Leo Lim (Asheville School); Lot Turner, James Turley, Chester Zau and Adrien Bosseitt (Christ School).

Follow the HS Huddle on Facebook at www.facebook.com/hshuddle, Twitter at www.twitter.com/acthshuddle or Instagram at www.instagram.com/high_school_huddle

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2016/full-wnc-winter-sports-allconference-list
Full WNC winter sports all-conference list
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.