High school boys roundup, Thursday, Oct. 13

High school boys roundup, Thursday, Oct. 13

Gallery

High school boys roundup, Thursday, Oct. 13

By

Nathan Lawler, Pittsford Mendon, races to the finish line as he wins the boys race during the Section V cross country meet at Mendon Ponds Park in Mendon on Thursday.

Nathan Lawler, Pittsford Mendon, races to the finish line as he wins the boys race during the Section V cross country meet at Mendon Ponds Park in Mendon on Thursday.

Nathan Lawler of Pittsford Mendon edged Majd Rouhana of Fairport to win the boys race at a Monroe County cross country meet at Mendon Ponds Park on Thursday.

Lawler finished the course in 16 minutes, 22 seconds to lead the field, 10 seconds ahead of Rouhana. Sean Henretta of Fairport finished third in 16 minutes, 36 seconds.

The Red Raiders swept the meet with three of the top five finishers.

Monroe County

at Mendon Ponds East Course

Team: Honeoye Falls-Lima 21, Greece Arcadia 38; Honeoye Falls-Lima 20, Webster Thomas 35; Pittsford Mendon 25, Honeoye Falls-Lima 34; Pittsford Mendon 15, Greece Arcadia 44; Pittsford Mendon 15, Webster Thomas 49; Fairport 21, Pittsford Mendon 36; Fairport 18, Honeoye Falls-Lima 41; Fairport 15, Greece Arcadia 50; Fairport 15, Webster Thomas 15; Greece Arcadia 29, Webster Thomas 30.

Top 5: 1. Nathan Lawler (Mendon) 16:22; 2. Majd Rouhana (Fairport) 16:32; 3. Sean Henretta (Fairport) 16:36; 4. Liam Lyle (Honeoye Falls-Lima) 16:47; 5. Ben Bulkley (Fairport) 17:06.

► More results:Girls Girls volleyball

at Finger Lakes CommunityCollege

Team: Brighton 24, Canandaigua 31; Canandaigua 19, Victor 36; Churchville-Chili 25, Canandaigua 34; Canandaigua 15, Eastridge 50; Brighton 16, Victor 40; Brighton 27, Churchville-Chili 29; Brighton 15, Eastridge 50; Churchville-Chili 15, Victor 49; Victor 15, Eastridge 50; Churchville-Chili 15, Eastridge 50.

Top 5: 1. Paul Dellinger (Brighton) 16:39; 2. Scott Loforte (Canandaigua) 16:42; 3. Jonah Simpson (Brighton) 16:43; 4. Paul Gleason (Churchville-Chili) 16:50; 5. Drew Cuminale (Canandaigua) 17:07.

at Basil Marella Park

Team: Batavia 17, Greece Odyssey 46; Pittsford Sutherland 16, Greece Odyssey 47; Irondequoit 15, Greece Odyssey 48; Penfield 15, Greece Odyssey 50; Pittsford Sutherland 28, Batavia 32; Irondequoit 17, Batavia 38; Penfield 15, Batavia 50; Irondequoit 22, Pittsford Sutherland 33; Penfield 16, Pittsford Sutherland 47; Penfield 20, Irondequoit 41.

Tyler Senall won in 16:15 for Penfield, which had four of the top five finishers.

Boys Soccer

Monroe County

Rush-Henrietta 1,

Greece Arcadia 0

R-H: Zein Mohammad 1 goal.

Pittsford Sutherland 3,

Greece Olympia 1

Sutherland (5-9-2): Nate Zandvoort, Juan Pablo Orozco, John Mozrall 1 goal.

Hilton 1, Webster Thomas 0

Hilton (11-4-1): Nick Simone 1 goal; Noah Malta 1 assist; Jesse DePrez 14 saves.

Churchville-Chili 6, Gates Chili 0

C-C: Umaru Andrews 2 goals, 1 assist; Dan Phan 1 goal, 1 assist.

Greece Athena 3,

Greece Odyssey 1

Athena (10-3-3): Ryan Lindeman 2 goals, 1 assist; CJ Takatch 1 goal.

Odyssey: Dylan Ange 1 goal.

Spencerport 2, Victor 0

Spencerport (6-8-2): Justin Streicher, Darek Whitcomb 1 goal; Jake Hutton, Evan Clarke 1 assist.

Honeoye Falls-Lima 3, Brockport 0

HFL (12-3-1): Kieran Papalia, Roth Wetzel, Nick Gilmore 1 goal.

Webster Schroeder 1, Penfield 0

Schroeder (9-7): Matthew Harrington 1 goal; Andriy Demydiv 1 assist.

Livingston County

Avon 4, LeRoy 0

Avon (7-6-2): Robert Atwood 1 goal, 1 assist; Jake Peterson 2 goals, 1 assist.

Livonia 6, Dansville 1

Livonia (13-2): Troy Rossborough 2 goals, 1 assist; Tavian Hino 2 goals; Dustin Conine, Brandon Krause 1 goal; Mark Brado 2 assists; Ryan Henderson, Nate Adams 1 assist.

Mount Morris 4, Perry 2

MM (13-3): Colin Brickwood 2 goals; Eladio Soto 1 goal; Reed Goho 1 goal, 2 assists; Kyle Soto 2 assists.

RCAC

Wilson 7, East 2

Wilson (8-4): Thakur Kharel 4 goals; Patrick Phillips 2 goals.

World of Inquiry 5, Edison 1

Inquiry (13-1-1): Ayub Jeylani 2 goals, James Weh 2 goals, 1 assist; Jaivaughn Killings 1 goal, 2 assists.

Bishop Kearney 6, Northstar 0

Kearney (7-8-1): Deu Awuok 2 goals; Cory O’Gara, Ryan Coppenbarger 1 assist.

Finger Lakes

Bloomfield 6,

South Seneca/Romulus 1

Bloomfield: Tanner Kimball 3 goals; Quinn Evans, Levi Rogers, Bryce Beechler 1 goal.

Naples 9, Midlakes 0

Naples (15-0-1): Felipe Gonzalez 2 goals, 3 assists; Zach Dormer 2 goals, 1 assist; Tim Brautigam 1 goal, 1 assist; Cole Rathbun 3 assists.

Harley-Allendale Columbia 2, Marcus Whitman 1

HAC: Mateo Alexander, Sajan Deol 1 goal.

Wayne County

Williamson 2, Sodus 1

Williamson (10-2): Cam Hamel, Hunter Byron 1 goal; Pedro Castillo, Justin Eaton 1 assist. Williamson captured Wayne County championship with the win.

Sodus (4-11-1): Will Lamar 1 goal; Kamren Davis 10 saves.

Genesee Region

Pembroke 2, Attica 0

Pembroke: Jamil Marable Jr., Kyle Korczak 1 goal.

Private-Parochial

Finney 3, Lima Christian 1

F (12-4): Nicky D’Angelo 3 goals; Joe Tomlinson, Keegan Ocorr 1 assist.

Non-league

McQuaid 6, Aquinas 0

M (14-2): Dan Rooney 3 goals; Brennan Brown 1 goal, 2 assists; Alessandro Margiotta, Marc Croop 1 goal; Kevin Gearinger, Justin LaFountain, Dom DiMonda, Dylan Duffy 1 assist.

Boys Volleyball

Monroe County

Brighton 25-25-25,

Hilton 22-15-11

Brighton (10-5): Jack Falter 16 kills; Matt Falter 5 kills, 4 blocks.

Hilton (1-13): Nolan Civiletti 4 digs.

Irondequoit 25-25-25,

Rush-Henrietta 17-22-17

I (2-11): Leo Camerucci 9 digs; J.P. Erbland 8 kills.

R-H (1-13): Fahad Rafi 10 kills; Jason Rogers 5 kills, 13 digs.

Fairport 25-25-25,

Churchville-Chili 16-22-16

F (7-3): Ben Coffey 3 aces, 5 kills; Matt Adams 8 digs; Seth Terzo 7 digs, 4 blocks.

C-C: John Keele 11 digs, 7 kills; Vincent Orologio 6 kills, 3 blocks.

Spencerport 25-27-25,

Webster 15-25-21

Spencerport (13-1): Josh Hubbard 3 kills; Andrew Bertino 15 digs; John Olmsted 4 kills.

Webster: Chris McKrell 8 kills, 10 digs; Justin Spiegel 5 blocks, 4 aces.

RCAC

World of Inquiry 25-25-27,

Edison 15-8-25

WOI (8-8): Taz Hardy 11 service points.

Varsity Voices: Football preview – Rush-Henrietta vs. McQuaid
The host Knights face the Royal Comets in a Week 1 rematch on Saturday. R-H won the first matchup, 27-13. (Oct. 19, 2016)
Varsity Voices: Football preview – Batavia hosts upstart UPrep
The top-seeded Blue Devils edged UPrep earlier this season, 30-26. Will the rematch be as exciting? (Oct. 19, 2016)
Varsity Voices: Football preview – Brockport vs. Eastridge in Class A
The defending Section V champion Blue Devils travel to East Irondequoit for a rematch. Brockport won their Week 2 game, 31-15. (Oct. 19, 2016)
Varsity Voices: Boys Soccer – Fairport hopes to regain title
The Red Raiders are the top seed in the Class AA tournament. Head coach Gianni Bussani, and senior Pete Critchlow, talk with Jeff DiVeronica about their season and sectionals.
Varsity Voices: ER/Gananda looks to remain undefeated
Marc Dovi and James Johnson discuss ER/Gananda’s attempt to remain undefeated in the regular football season.
Varsity Voices: Girls Soccer Eastridge
Marc Dovi and James Johnson talk with Eastridge coach Marc Dall and senior captain Christina Hess about the rise of the division champion Lancers.
Varsity Voices: Football key matchups in the final week of regular season.
Marc Dovi and James Johnson talk about Batavia’s interesting matchup with Class D Clyde-Savannah, the undefeated Livonia and Hornell game, a Class AA scramble, and the play-in game between Class A Irondequoit and Greece Arcadia.
Varsity Voices: Girls Golf Section V Championship
Marc Dovi and James Johnson talk about how players at Penfield, Pittsford, Webster and Victor fared at Oak Hill.
Varsity Voices: Top area boys soccer teams
Jeff DiVeronica and James Johnson discuss the top area teams, most notably Fairport and Hilton along with the upstart Canandaigua Braves.
Varsity Voices: Football preview, McQuaid vs. Aquinas
Jeff DiVeronica and James Johnson previews Saturday’s matchup between two private school rivals.
Varsity Voices: Football preview, Spencerport at Athena
Jeff DiVeronica and James Johnson preview Saturday’s class A football matchup between Spencerport, with Alton Jones and undefeated Greece Athena.
Varsity Voices: Football preview, Victor vs. Fairport
Jeff DiVeronica and James Johnson preview the challenge ahead for Fairport at Victor on Friday night.
Varsity Voices: Boys Volleyball
Penfield coach Mike Fusare, center, talks with Jeff DiVeronica and James Johnson about the big win over McQuaid and the Patriots’ strong start to the season.
Varsity Voices football: Rushing record season highlight so far
Sports writers Jeff DiVeronica and James Johnson spotlight record-setting Spencerport running back Alton Jones including highlights of his 491-yard, eight-TD game, and preview this week’s matchups.
Varsity Voices: Runner discusses McQuaid Invitational
Sports writers Jeff DiVeronica and James Johnson talk with Webster Thomas senior Amanda Vestri about her career and running in Saturday’s 52nd annual McQuaid Invitational, one of the most historic cross country meets in the U.S.
Varsity Voices Girls Volleyball: Fast start by Penfield, Victor
Sports writers Jeff DiVeronica and James Johnson highlight the fast start by Penfield and show Victor’s three-set win over Webster Schroeder this week.
ICYMI: Spencerport’s Jones runs for 491 yards. See how he did it
Alton Jones rushed for a Section V record 491 yards and finished with eight total touchdowns in Spencerport’s 63-39 victory over Irondequoit on Sept. 23, 2016.
Varsity Voices: Big games this week in soccer, football
Jeff DiVeronica and James Johnson look ahead to the big games.
Varsity Voices: Who is No. 1 in high school football, soccer
The beginning of the season brought some big games to Section V and the action is just heating up.

Latest

More USA TODAY High School Sports