State and Federation swimming and diving results

State and Federation swimming and diving results

News

State and Federation swimming and diving results

By

NYSPHSAA and Federation championships

Tyler Hill, of Horace Greeley, swims the 100 yard Freestyle at the 2016 NYSPHSAA Swim Meet at the Erie Community College Flickinger Center in Buffalo, N.Y. on Friday, March 4, 2016. (Photo for The Journal News/ Don Heupel)

Tyler Hill, of Horace Greeley, swims the 100 yard Freestyle at the 2016 NYSPHSAA Swim Meet at the Erie Community College Flickinger Center in Buffalo, N.Y. on Friday, March 4, 2016. (Photo for The Journal News/ Don Heupel)

At Erie Community College, Williamsville

*Section 1 record

‘automatic all-American

^all-American consideration

200-yard medley relay – 1. St. Anthony’s (Tyler Meyers, Michael Chang, Andrew Stange, Sean Cannon) 1:34.09′. Section 1 competitors: 4. North Rockland (Michael Tartakovsky, Matt Zugibe, Luke Gamboli, Jared Finn) 1:36.14; 12. Scarsdale (Ryan Lee, Josh Hendell, Tanner McFarland, Graham Novitch) 1:38.53; 13. John Jay/Brewster (Sam Sweeney, Kaz Sampson, Brian Valedon, Zachary Boies) 1:38.85; 24. Lourdes (Christian Thomas, Ryan McLoughlin, Jason Boyko, Stephen Kelleher) 1:40.67.

200 freestyle – 1. Kevin Miller (Ithaca) 1:38.87′. Section 1 competitors: 5. River Elms (Horace Greeley) 1:42.19; 10. Josh Hendell (Scarsdale) 1:43.14.

200 individual medley – 1. Alex Park (Half Hollow Hills) 1:51.21^. Section 1 competitors: 2. Matt Zugibe (North Rockland) 1:51.22^; 16. Andrew Babyak (New Rochelle/Bronxville) 1:58.89; 21. Ryan Lee (Scarsdale) 1:58.76; 24. Thomas Mackey (Rye/Blind Brook/Rye Neck) 2:01.59.

50 freestyle – 1. Matthew Marsh (Jamestown) 20.62′. Section 1 competitors: 6. Liam Egan (Rye/Blind Brook/Rye Neck) 21.28; 7. Michael Tartakovsky (North Rockland) 21.29; Christian Huber (Rye/Blind Brook/Rye Neck) 21.68.

Diving (from Friday) – 1. Patrick Carter (West Islip) 528.40. Section 1 competitors: 5. Alec DeCaprio (Ossining) 513.10; 13. Daniel Alaimo (Clarkstown) 424.95; 14. David Walters (Clarkstown) 417.95.

100 butterfly – 1. Noah Stevens (Brighton) 48.86′. Section 1 competitors: 3. Liam Egan (Rye/Blind Brook/Rye Neck) 50.46; 19. Kymani Senior (Ardsley/Hastings/Edgemont/Dobbs Ferry/Woodlands) 52.03.

100 freestyle – 1. Mattew Marsh (Jamestown) 45.51^. Section 1 competitors: 3. Tyler Hill (Horace Greeley) 45.95^*; 10. Christian Huber (Rye/Blind Brook/Rye Neck) 47.50; 22. Joshua Southern (Suffern) 48.39.

500 freestyle – 1. Spencer LaFata (Fordham Prep) 4:27.03′. Section 1 competitors: 3. Josh Hendell (Scarsdale) 4:33.52^; 5. River Elms (Horace Greeley) 4:39.01; 6. Brian Valedon (John Jay/Brewster) 4:39.59; 12. David Bravo (Scarsdale) 4:40.52; 13. Andrew Babyak (New Rochelle/Bronxville) 4:40.54; 15. John Loveless (Fox Lane) 4:42.74.

200 freestyle relay – 1. Half Hollow Hills (Harrison Tack, Justin Chang, Dylan Chan, Alex Park) 1:25.94^. Section 1 competitors: 10. Horace Greeley (Daniel Papes, LuisFelipe Carvao, River Elms, Tyler Hill) 1:27.74; Rye/Blind Brook/Rye Neck (Liam Egan, Thomas Mackey, Ryan Bedell, Christian Huber) 1:28.04; 20. New Rochelle/Bronxville (John Freeman, Michael Lawson, Timothy Cushman, Andrew Babyak) 1:29.64.

100 backstroke – 1. Tyler Hill (Horace Greeley) 50.08^*. Other Section 1 competitors: 5. Michael Tartakovsky (North Rockland) 52.00; 9. Christian Thomas (Lourdes) 51.80; 18. Bopaiah Paruvangada (Horace Greeley) 53.22; 21. Timothy Cushman (New Rochelle/Bronxville) 53.76.

100 breaststroke – 1. Noah Stevens (Brighton) 54.95′. Section 1 competitors: 2t. Matt Zugibe (North Rockland) 55.62’*; 20. Ryan McLoughlin (Lourdes) 1:00.38.

400 freestyle relay – 1. Fordham Prep (Aristides Speres, Alec Nicaj, Nicholas Torres, Spencer LaFata) 3:05.67′. Section 1 competitors: 1. Horace Greeley (Graham Blair, John Koster, River Elms, Tyler Hill) 3:10.07; 9. Rye/Blind Brook/Rye Neck (Liam Egan, Thomas Mackey, Ryan Bedell, Christian Huber) 3:12.41; 11. North Rockland (Jared Finn, Michael Tartakovsky, Christopher Tiso, Matt Zugibe) 3:15.07; 16. Scarsdale (Haofeng Liu, David Bravo, Daniel Tucci, Josh Hendell) 3:16.61; 19. New Rochelle/Bronxville (John Freeman, Michael Lawson, Aidan Flannery, Andrew Babyak) 3:17.12; 21. Lourdes (Stephen Kelleher, Jason Boyko, Ryan McLoughlin, Christian Thomas) 3:18.11

Latest

More USA TODAY High School Sports