Statewide football predictions

Statewide football predictions

News

Statewide football predictions

By

Football

Football

North Carolina high school football analyst Brian Simmons has made his predictions for all of this week’s games:

WEEK 12 – TOP 10 FEATURED GAMES    Pick

Clinton (9-0, 2A) at Wallace-Rose Hill (9-0, 1A)*    W by 1

Concord (8-2, 3A) at Robinson, Jay M. (8-2, 3A)*    R by 11

Davidson Day (8-2) at Charlotte Christian (9-1) (NCISAA Playoffs)    C by 11

East Montgomery (10-0, 1A) at West Montgomery (10-0, 1A)*    W by 3

Lee County (9-0, 3A) at Southern Lee (7-2, 3A)*    L by 12

Pisgah (10-0, 3A) at Brevard (8-2, 2A)*    P by 4

Plymouth (7-3, 1A) at Gates County (7-3, 1A)*    P by 13

Roanoke Rapids (9-1, 2A) at South Granville (7-3, 2A)*    S by 3

Scotland (10-0, 4A) at Richmond Senior (7-2, 4A)*    S by 6

Wilkes Central (8-2, 2A) at North Wilkes (7-3, 2A)*    W by 4

WEEK 12 PICKS    

THURSDAY NOVEMBER 3, 2016    Pick

Asheville (5-5, 3A) at Erwin (6-4, 3A)*    E by 10

Gray’s Creek (2-7, 3A) at Sanford, Terry (6-3, 3A)*    S by 29

FRIDAY NOVEMBER 4, 2016    Pick

Albemarle (1-9, 1A) at South Stanly (3-7, 1A)*    S by 24

Andrews, T.W. (6-4, 2A) at Trinity (4-6, 2A)*    A by 27

Anson (4-6, 3A) at Sun Valley (7-3, 3A)*    S by 22

Apex Friendship (1-8, 4A) at Holly Springs (6-4, 4A)*    H by 46

Ashe County (3-7, 2A) at Elkin (0-10, 1A)*    A by 23

Ashley (3-6, 4A) at Laney (6-4, 4A)*    L by 34

Athens Drive (4-6, 4A) at Green Hope (5-5, 4A)*    G by 10

Atkins (0-10, 1A) at North Stokes (0-10, 1A)*    A by forfeit

Ayden-Grifton (6-3, 2A) at Kinston (6-3, 2A)*    A by 10

Bandys (2-8, 2A) at Newton-Conover (5-5, 2A)*    N by 19

Bertie (5-5, 2A) at Edenton Holmes (7-2, 2A)*    E by 33

Bessemer City (7-3, 1A) at Cherryville (3-7, 1A)*    B by 19

Bishop McGuinness (4-6, 1A) at Walkertown (5-5, 1A)*    W by 30

Britt, Jack (3-7, 4A) at Overhills (2-7, 4A)*    O by 5

Bunker Hill (1-9, 2A) at West Caldwell (8-2, 2A)*    W by 49

Bunn (9-1, 2A) at Warren County (5-4, 2A)*    B by 33

Burns (8-2, 3A) at R-S Central (5-5, 2A)*    B by 11

Carolina Pride (3-7, Ind) at Mountain Island Charter (9-1, 1A)    M by 29

Carrboro (2-8, 2A) at Reidsville (10-0, 2A)*    R by 57

Carver (4-6, 2A) at South Stokes (2-8, 2A)*    C by 29

Cary (1-9, 4A) at Fuquay-Varina (7-3, 4A)*    F by 44

Cedar Ridge (5-5, 3A) at Northern Vance (5-5, 3A)*    C by 7

Central Cabarrus (4-6, 3A) at Northwest Cabarrus (2-8, 3A)*    C by 13

Central Davidson (0-10, 3A) at Asheboro (7-3, 3A)*    A by 53

Charlotte Catholic (9-1, 4A) at Providence (3-7, 4A)*    C by 31

Clinton (9-0, 2A) at Wallace-Rose Hill (9-0, 1A)*    W by 1

Comm. Sch. of Davidson (1-9, 1A) at Pine Lake Prep (3-7, 1A)*    P by 23

Concord (8-2, 3A) at Robinson, Jay M. (8-2, 3A)*    R by 11

Corinth Holders (2-8, 3A) at Cleveland (7-3, 3A)*    Clev by 33

Cox Mill (3-7, 3A) at Carson (3-7, 3A)*    Even – Car

Currituck (2-7, 2A) at Northeastern (8-2, 2A)*    N by 44

Cuthbertson (5-5, 3A) at Piedmont (3-7, 3A)*    C by 13

Dixon (2-7, 2A) at Croatan (4-6, 2A)*    C by 11

East Bladen (5-4, 2A) at West Bladen (2-7, 2A)*    E by 36

East Burke (2-8, 2A) at Kings Mountain (7-3, 3A)*    K by 35

East Chapel Hill (1-9, 4A) at Riverside(Durham) (3-7, 4A)*    R by 42

East Gaston (3-7, 3A) at Forestview (6-4, 3A)*    F by 31

East Montgomery (10-0, 1A) at West Montgomery (10-0, 1A)*    W by 3

East Rutherford (3-7, 2A) at Chase (4-6, 2A)*    C by 6

East Surry (7-3, 1A) at Mount Airy (10-0, 1A)*    M by 29

East Wake (2-8, 4A) at Harnett Central (1-9, 4A)*    H by 2

Eastern Guilford (10-0, 3A) at Rockingham County (1-9, 3A)*    E by 49

Eastern Wayne (4-4, 3A) at Aycock, C.B. (5-4, 3A)*    A by 10

Enka (2-8, 3A) at Roberson, T.C. (7-3, 4A)*    R by 39

Enloe (3-7, 4A) at Wake Forest (10-0, 4A)*    W by 50

Fairmont (6-3, 2A) at St. Pauls (6-3, 2A)*    F by 4

Farmville Central (4-5, 2A) at North Pitt (1-8, 2A)*    F by 10

Fike (5-4, 3A) at Hunt (3-6, 3A)*    F by 7

Franklinton (5-5, 2A) at Southern Vance (0-10, 2A)*    F by 26

Glenn (7-3, 4A) at Ragsdale (4-6, 4A)*    G by 7

Graham (4-5, 2A) at Yancey, Bartlett (5-5, 2A)*    Y by 4

Greene Central (6-3, 2A) at Goldsboro (0-9, 2A)*    GC by 33

Harding (4-6, 4A) at West Mecklenburg (8-2, 4A)*    W by 27

Hayesville (2-7, 1A) at Cherokee (6-4, 1A)*    C by 28

Heritage (8-2, 4A) at Broughton (2-8, 4A)*    H by 42

Hertford County (6-4, 2A) at First Flight (6-3, 2A)*    H by 13

Hibriten (10-0, 3A) at Hickory (2-8, 3A)*    Hib by 51

Hickory Ridge (8-2, 3A) at West Rowan (8-2, 3A)*    W by 5

Hobbton (1-9, 1A) at Lakewood (6-3, 1A)*    L by 43

Hoke County (2-7, 4A) at Pinecrest (8-2, 4A)*    P by 33

Hough (7-3, 4A) at Vance (9-1, 4A)*    V by 14

Huss, Hunter (7-3, 2A) at Ashbrook (4-6, 3A)*    H by 17

Independence (2-8, 4A) at Butler (9-1, 4A)*    B by 49

Jacksonville (7-3, 3A) at Havelock (9-1, 3A)*    H by 27

Jefferson, Thomas (7-3, 1A) at Highland Tech (0-9, 1A)*    J by 50

Jones Senior (5-5, 1A) at East Carteret (9-1, 1A)*    E by 36

Jordan-Matthews (2-8, 2A) at Cummings (0-10, 2A)*    J by 7

Kannapolis Brown (7-3, 4A) at Hopewell (1-9, 4A)*    K by 41

Kestrel Heights (2-8, 1A) at North Moore (6-4, 1A)    N by 52

KIPP Pride Academy (6-4, 1A) at Southeast Halifax (4-5, 1A)*    K by 1

Lee County (9-0, 3A) at Southern Lee (7-2, 3A)*    L by 12

Leesville Road (5-5, 4A) at Wakefield (6-4, 4A)*    W by 5

Lejeune (0-10, 1A) at Northside(Pinetown) (6-4, 1A)*    N by 48

Lexington (5-4, 2A) at Thomasville (4-6, 2A)*    L by 5

Madison (5-5, 2A) at Mountain Heritage (9-1, 2A)*    MH by 33

Maiden (7-3, 2A) at Lincolnton (10-0, 2A)*    L by 21

Mallard Creek (7-2, 4A) at North Mecklenburg (3-7, 4A)*    M by 43

Manteo (4-6, 1A) at Creswell (2-7, 1A)*    M by 33

Marvin Ridge (6-4, 3A) at Weddington (7-3, 3A)*    W by 15

Mattamuskeet (5-5, 1A) at Camden County (3-6, 1A)*    C by 25

McMichael (3-7, 3A) at Western Alamance (8-2, 3A)*    W by 43

Middle Creek (10-0, 4A) at Apex (2-8, 4A)*    M by 53

Midway (5-4, 2A) at Union (6-3, 1A)*    U by 11

Mitchell (9-1, 1A) at Avery County (3-7, 1A)*    M by 37

Monroe (8-2, 2A) at Forest Hills (1-9, 2A)*    M by 43

Mooresville (7-3, 4A) at North Iredell (0-10, 3A)*    M by 45

Morehead (0-10, 3A) at Northern Guilford (3-7, 3A)*    N by 37

Murphy (9-1, 1A) at Rosman (2-8, 1A)*    M by 47

Myers Park (9-1, 4A) at East Mecklenburg (5-5, 4A)*    M by 19

New Bern (4-5, 4A) at Rose, J.H. (5-3, 4A)*    R by 10

New Covenant Knights (1-5, Ind) at Hickory Hawks (6-4, Ind)    H by 31

North Brunswick (7-3, 2A) at East Duplin (9-1, 2A)*    E by 23

North Edgecombe (8-0, 1A) at Tarboro (7-2, 1A)*    T by 27

North Forsyth (5-5, 3A) at Ledford (7-3, 3A)*    L by 19

North Gaston (1-9, 3A) at Lake Norman Charter (4-6, 2A)*    N by 3

North Lenoir (4-5, 2A) at South Lenoir (3-6, 2A)*    N by 21

North Lincoln (2-8, 3A) at Lake Norman (10-0, 4A)*    L by 50

North Rowan (8-2, 2A) at Salisbury (3-7, 2A)*    N by 25

North Surry (4-6, 2A) at Forbush (5-5, 2A)*    N by 2

Northampton County (4-6, 1A) at Rocky Mount Prep (3-6, 1A)*    N by 19

Northeast Guilford (4-6, 3A) at Eastern Alamance (8-2, 3A)*    E by 24

Northern Durham (5-5, 4A) at Cardinal Gibbons (9-1, 4A)*    C by 18

Northern Nash (5-4, 3A) at Rocky Mount (7-2, 3A)*    R by 25

Northside(Jacksonville) (7-3, 2A) at Southwest Onslow (6-4, 2A)*    N by 19

Northwest Guilford (7-3, 4A) at East Forsyth (9-1, 4A)*    E by 25

Northwest Halifax (0-9, 1A) at Granville Central (4-5, 1A)*    G by 49

Northwood (5-5, 3A) at Chapel Hill (2-8, 3A)*    N by 37

Olympic (4-6, 4A) at Berry Academy (1-9, 4A)*    O by 30

Page (9-1, 4A) at Southern Alamance (2-8, 4A)*    P by 49

Panther Creek (4-6, 4A) at Jordan (1-9, 4A)    P by 7

Parkland (7-3, 4A) at Davie County (9-1, 4A)*    D by 38

Parkwood (5-5, 2A) at Central Academy (1-9, 2A)*    P by 40

Patton (6-4, 3A) at Freedom (6-4, 3A)*    F by 8

Pender (3-6, 1A) at Trask (6-3, 1A)*    T by 12

Perquimans (5-5, 1A) at Columbia (3-7, 1A)*    P by 39

Person (7-3, 4A) at Hillside (8-1, 4A)*    H by 26

Pisgah (10-0, 3A) at Brevard (8-2, 2A)*    P by 4

Plymouth (7-3, 1A) at Gates County (7-3, 1A)*    P by 13

Polk County (5-5, 2A) at Hendersonville (7-3, 2A)*    H by 24

Porter Ridge (6-4, 4A) at Rocky River (4-6, 4A)*    P by 10

Princeton (4-5, 1A) at Rosewood (3-6, 1A)*    P by 5

Providence Grove (4-6, 2A) at Randleman (7-3, 2A)*    R by 23

Reagan (2-8, 4A) at Reynolds, R.J. (1-9, 4A)*    Rea by 9

Reynolds, A.C. (8-2, 3A) at North Buncombe (0-10, 3A)*    R by 50

Richlands (1-9, 3A) at White Oak (1-8, 3A)*    W by 10

Roanoke Rapids (9-1, 2A) at South Granville (7-3, 2A)*    S by 3

Robbinsville (4-5, 1A) at Swain County (4-6, 1A)*    S by 6

Rolesville (4-6, 4A) at Garner (9-1, 4A)*    G by 43

Royal Imperial Coll.(Ont.) (NR) at Word of God Academy (Ind)    No pick

Sanderson (7-3, 4A) at Millbrook (7-3, 4A)*    S by 3

Scotland (10-0, 4A) at Richmond Senior (7-2, 4A)*    S by 6

Shelby (10-0, 2A) at Crest (8-2, 3A)*    S by 21

Smith, Ben L. (3-7, 4A) at Grimsley (3-7, 4A)*    G by 8

Smith, E.E. (3-6, 4A) at Seventy-First (7-2, 4A)*    Sev by 30

Smithfield-Selma (0-10, 3A) at South Johnston (4-6, 3A)*    SJ by 40

Smoky Mountain (6-4, 2A) at North Henderson (3-7, 3A)*    S by 9

South Brunswick (1-9, 3A) at New Hanover (6-4, 4A)*    N by 53

South Caldwell (2-8, 4A) at Watauga (7-3, 4A)*    W by 44

South Central (4-5, 4A) at Conley, D.H. (6-3, 4A)*    D by 24

South Columbus (7-2, 2A) at Whiteville (5-4, 1A)*    S by 11

South Creek (2-8, 1A) at Riverside(Williamston) (7-2, 1A)*    R by 29

South Davidson (1-9, 1A) at Chatham Central (2-8, 1A)*    C by forfeit

South Iredell (7-3, 3A) at Statesville (5-5, 3A)*    SI by 19

South Mecklenburg (5-5, 4A) at Ardrey Kell (6-4, 4A)*    A by 6

South Point (6-4, 3A) at Cramer, Stuart (7-3, 2A)*    SP by 19

South Robeson (1-8, 1A) at Red Springs (4-5, 2A)*    R by 32

South Rowan (1-9, 3A) at East Rowan (3-7, 3A)*    E by 22

South View (6-3, 4A) at Cape Fear (9-0, 4A)*    C by 23

Southeast Guilford (6-4, 4A) at Dudley (9-1, 4A)*    D by 33

Southeast Raleigh (7-3, 4A) at Clayton (6-4, 4A)*    S by 13

Southern Nash (9-0, 3A) at Nash Central (6-3, 3A)*    S by 25

Southside (6-4, 1A) at Pamlico (2-8, 1A)*    S by 32

Southwest Edgecombe (3-6, 2A) at Beddingfield (5-4, 2A)*    B by 15

Southwest Guilford (6-4, 4A) at High Point Central (3-7, 4A)*    S by 17

Spring Creek (3-6, 1A) at North Duplin (5-4, 1A)*    N by 8

St. Stephens (2-8, 3A) at Foard, Fred T. (3-7, 3A)*    F by 6

Starmount (1-9, 1A) at Alleghany (5-5, 1A)*    A by 11

Surry Central (9-1, 2A) at West Stokes (6-4, 2A)*    S by 8

Swett, Purnell (3-6, 4A) at Lumberton (2-7, 4A)*    L by 6

Topsail (4-6, 3A) at Hoggard (5-5, 4A)*    H by 31

Tuscola (9-1, 3A) at Franklin (6-4, 2A)*    T by 17

Union Academy (4-6, 1A) at North Stanly (6-4, 1A)*    N by 21

Union Pines (6-4, 3A) at Westover (6-3, 3A)*    W by 21

Washington (3-6, 2A) at North Johnston (6-3, 2A)*    N by 2

Webb, J.F. (2-8, 3A) at Southern Durham (6-4, 3A)*    S by 48

Weldon (0-8, 1A) at Louisburg (5-4, 1A)*    L by 32

West Carteret (6-3, 3A) at Swansboro (3-7, 3A)*    W by 40

West Columbus (0-9, 1A) at East Columbus (0-9, 1A)*    E by 5

West Davidson (3-7, 2A) at East Davidson (7-3, 2A)*    E by 32

West Forsyth (8-2, 4A) at North Davidson (7-3, 4A)*    W by 1

West Henderson (3-7, 3A) at East Henderson (0-10, 3A)*    W by 23

West Iredell (3-7, 3A) at Alexander Central (6-4, 4A)*    A by 32

West Johnston (8-1, 4A) at Knightdale (2-8, 4A)*    W by 43

West Lincoln (5-5, 2A) at East Lincoln (8-2, 2A)*    E by 31

West Stanly (7-3, 2A) at Mount Pleasant (5-5, 2A)*    M by 7

West Wilkes (7-3, 1A) at East Wilkes (8-2, 1A)*    E by 9

Western Guilford (2-8, 3A) at Southwestern Randolph (1-9, 3A)*    W by 21

Western Harnett (2-8, 3A) at Triton (7-3, 3A)*    T by 42

Wheatmore (3-7, 2A) at Eastern Randolph (7-3, 2A)*    E by 26

Wilkes Central (8-2, 2A) at North Wilkes (7-3, 2A)*    W by 4

NCISAA PLAYOFFS    

Division I – Semifinals    Pick

#4 Charlotte Country Day (4-6) at #1 Charlotte Latin (10-0)    CL by 33

#3 Davidson Day (8-2) at #2 Charlotte Christian (9-1)    C by 11

Division II – Quarterfinals    Pick

#8 North Raleigh Christian (2-8) at #1 High Point Christian (7-1)    H by 43

#5 Harrells Christian (5-6) at #4 Cannon School (5-5)    H by 2

#6 Metrolina Christian (6-4) at #3 Ravenscroft (6-5)    R by 16

#7 Southlake Christian (3-7) at #2 Christ School (8-1)    C by forfeit

Division III – Quarterfinals    Pick

#8 Fayetteville Christian (4-6) at #1 Wake Christian (9-0)    W by 51

#5 Village Christian (4-5) at #4 Concord First Assembly (8-2)    C by 7

#6 Northside Christian (6-4) at #3 Statesville Christian (9-2)    S by 23

#7 Asheville School (5-3) at #2 Trinity Christian (8-1)    T by 24

SATURDAY NOVEMBER 5, 2016    Pick

North Wake Saints (7-0, Ind) vs. Central Md. Crusaders(MD) (NR) (in Quantico, VA)    C by 23

PIONEER FOOTBALL LEAGUE – Championship (at Greenville, SC)    Pick

Carolina Crusaders(SC) (5-6, Ind) vs. Anderson Cavaliers(SC) (11-1, Ind)    A by 28

HOMESCHOOL FOOTBALL LEAGUE – Semifinals    Pick

#3 South Wake Crusaders (0-6, Ind) at #2 Greensboro Panthers (2-4, Ind)    G by 22

Follow the HS Huddle on Facebook at www.facebook.com/hshuddle, Twitter at www.twitter.com/acthshuddle or Instagram at www.instagram.com/high_school_huddle

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2016/statewide-football-predictions-31
Statewide football predictions
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.