Thomas ties crosstown rival Schroeder 2-2

Thomas ties crosstown rival Schroeder 2-2

Gallery

Thomas ties crosstown rival Schroeder 2-2

By

Webster Thomas goalie Dalton Jerzak, left, stops a penalty shot by Webster Schroeder's Matt Montgomery in the third period to preserve the 2-2 tie Webster Ice Arean as part of the Robert J. Smith Memorial High School Hockey Showcase on Saturday.

Webster Thomas goalie Dalton Jerzak, left, stops a penalty shot by Webster Schroeder’s Matt Montgomery in the third period to preserve the 2-2 tie Webster Ice Arean as part of the Robert J. Smith Memorial High School Hockey Showcase on Saturday.

Webster Schroeder's Tommy Winn, right, takes a shot on goal past Webster Thomas defender Zachary Fosdick during regular season game played at Webster Ice Arean as part of the Robert J. Smith Memorial High School Hockey Showcase on Saturday, January 9, 2016. Webster Schroeder and Webster Thomas played to a 2-2 tie.

Webster Schroeder’s Tommy Winn, right, takes a shot on goal past Webster Thomas defender Zachary Fosdick during regular season game played at Webster Ice Arean as part of the Robert J. Smith Memorial High School Hockey Showcase on Saturday, January 9, 2016. Webster Schroeder and Webster Thomas played to a 2-2 tie.

Hector Vargas, who finished with two goals, scored to even the game at 2-2 for Webster Thomas as the Titans tied Webster Schroeder in a Section V hockey game on Saturday.

Tyler Cooligan had two assists for Webster Thomas (9-1-2).

Webster Schroeder led 2-1 after the first period.

Connor Ball tallied a goal and an assist and Matt Montgomery added two assists for the Warriors (6-4-1).

Boys Swimming

Bath Invitational

200 medley relay: 1. Brockport (Alex Burrow, Brandon Amthor, Nathaniel Bartalo, Bruce Kane) 1:39.48; 2. Pittsford (Samuel Roche, Arthur Fan, Casey Ransford, Ben Beldner) 1:40.79; 3. Avon (Nick Fasoldt, Trevor McCabe, Drew Page, Nic Wolfer) 1:45.37; 200 freestyle: 1. Amthor (BKPT) 1:43.58; 2. Britt Kaukeinen (Irondequoit) 1:45.82; 3. James Baker (Honeoye Falls-Lima) 1:46.99; 200 IM: 1. Noah Stevens (Brighton) 1:58.28; 2. David DeLaus (HFL) 2:00.80; 3. Bruce Kane (BKPT) 2:05.44; 50 freestyle: 1. Wolfer (AVON) 22.08*; 2. Alex Baker (Canandaigua) 22.83; 3. Christian Realbuto (PITT) 23.07; Diving: 1. Sean Riley (PITT) 523.40; 2. Shane Gillman (Dansville) 507.35; 3. Corey Neas (BRIG) 492.25; 100 butterfly: 1. Noah Stevens (BRIG) 51.03*@; 2. Arthur Fan (PITT) 51.43*; 3. Max Wagner (Hilton) 56.22; 100 freestyle: 1. Wolfer (AVON) 47.53*; 2. Bartalo (BKPT) 48.31*; 3. Baker (CANA) 49.74; 500 freestyle: 1. Baker (HFL) 4:45.16*; 2. Tim Drake (PITT) 4:55.76; 3. John Kellett (PITT) 4:56.98; 200 freestyle relay: Brockport (Bartalo, Bruce Kane, Alex Regna, Amthor) 1:28.29*; 2. Hilton (Lee Lohrmann, Adram Reitz, Wagner, Alex Parks) 1:30.81; 3. Honeoye Falls-Lima (Baker, DeLaus, Zach Skelton, Harper Coleman) 1:31.74; 100 backstroke: 1. Arthur Fan (PITT) 53.62*: 2. Kaukeinen (IRON) 54.61*; 3. DeLaus (HFL) 55.92; 100 breaststroke: 1. Chris Evans (PITT) 1:05.19; 2. Eric Fan (PITT) 1:05.23; 3. Tommy Magda (PITT) 1:05.79; 400 freestyle relay: 1. Brockport (Amthor, Kane, Bartalo, Matt Dambra) 3:13.58*@; 2. Pittsford (Samuel Roche, John Kellett, Ransford, Arthur Fan) 3:18.43; 3. Honeoye Falls-Lima (Baker, Jackson Kammermeier, Harper Coleman, DeLaus) 3:19.83. * = State cut @ = Pool record

Harley-Allendale Columbia Invitational

Boys

Team: 1. Attica, 235; 2. York, 216; 3. Gananda, 197; 4. Harley-Allendale Columbia, 191; 4. Geneseo, 191; 6. Albion-VI, 95; 7. Oakfield-Alabama, 90; 8. Wheatland-Chili, 58; 9. Batavia-Notre Dame, 48; 10. Wayne, 42; 11. World of Inquiry, 33; 12. Batavia, 4.

Individual: 200 medley relay: Geneseo (John Baker, Zac Shine, Alex Kruger, Josh Welch) 1:50.62; 800 freestyle relay: Attica (Alex Kunes, Kyle Best, Tyler Stachowiak, Matthew Langerman) 8:01.65*; 200 IM: Kunes (Att) 2:06.97; 50 freestyle: Stachowiak (Att) 23.68; 100 butterfly: Tanner Streb (York) 58.67; 400 medley relay: Geneseo (John Baker, Zac Shine, Alex Kruger, Garrison Hunt) 4:08.21; 100 freestyle: Stachowiak (Att) 52.27; 100 backstoke: Chris Lemley (Batavia-Notre Dame) 57.33; 400 freestyle relay: Attica (Kunes, Andrew Stoffel, Langerman, Stachowiak) 3:37.05; 100 breaststroke: –Kunes (Att) 1:04.42; 200 freestyle relay – Harley-Allendale Columbia (Matthew Gelb, Max Kreckel, Jacob LaDue, Gil Smolyak) 1:38.58.

Girls

Team scores: 1. Harley-Allendale Columbia, 350; 2. Attica, 267; 3. Oakfield-Alabama, 90; 4. Albion-VI, 109; 5. Batavia Notre-Dame 91; 6. Wheatland-Chili, 80.

Individual: 200 medley relay: Harley-Allendale Columbia (Stephanie Cui, Emma Tracy, Floriana Milazzo, Nicole Gelb) 2:01.10; 800 freestyle relay – Attica (Reagan Bifarella, Jordyn Stachowiak, Jackie Keicher, Bayli Fugle) 9:43.78; 200 IM: Emma Tracy (HAC) 2:21.93; 50 freestyle: Nicole Gelb (HAC) 24.70*; 100 butterfly: Liz Jurs (O-A) 1:07.43; 400 medley relay: Oakfield-Alabama (Madie LaGrou, Brittany Hicks, Jurs, Logan Cadieux) 4:51.67; 100 freestyle: LaGrou (O-A) 56.59*; 100 backstroke: Gelb (56.59)@; 400 freestyle relay: Harley-Allendale Columbia (Lily Kegl, Kit Taylor, Lila Campbell, Emma Tracy) 4:10.18; 100 breaststroke: Bifarella (Att) 1:20.23; 200 freestyle relay: Harley-Allendale Columbia (Campbell, Taylor, Milazzo, Gelb) 1:50.11. * = Meet record @ = School record

Indoor Track and Field

RIT Invitational

Abby McGahey won the triple jump (34-0) and Rachel Richenburg won the weight throw (35-10) for Canandaigua. The 3,200 relay team of Lily VonRhedy, Stella Gullo, Katie Cobos and Molly O’Neil placed first for the Braves.

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2016/thomas-ties-crosstown-rival-schroeder-22
Thomas ties crosstown rival Schroeder 2-2
I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.