Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

HIGH SCHOOLS

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Thursday’s results

Baseball

Hen Hud 6, Arlington B 3

Gorton 4, Yonkers Montessori 2

Yorktown 6, Putnam Valley 1

Eastchester 2, Pleasantville 1 (10)

Haldane 11, Solomon Schechter 2

Rye Neck 16, Woodlands 0 (5)

Pearl River 17, Saunders 1

Croton-Harmon 1, Blind Brook 0

Brewster 13, Lourdes 5

Pelham 8, Mount Vernon 3

Ketcham 8, Clarkstown North 5

Keio 7, Dobbs Ferry 3

Ossining 10, Sleepy Hollow 2

Valhalla 16, Irvington 0

Riverside 14, Hamilton 4

Tuckahoe 9, Bronxville 3

Softball

Pearl River 3, Saunders 0

Hen Hud 11, Arlington B 2

Yorktown 19, Putnam Valley 4

Pawling 12, Panas 11 (8)

Westlake 8, North Salem 6

Lincoln 17, East Ramapo 2

Lakeland 18, Haldane 1

Brewster 7, Mahopac 3

Yonkers 11, Sleepy Hollow 9

Monroe Woodbury 4, Clarkstown South 3

Yonkers Montessori 16, Riverside 2

Boys lacrosse

Wappingers 17, Haldane 0

Lakeland/Panas 15, Putnam Valley 2

Fox Lane 18, Arlington 3

Pleasantville 11, Mamaroneck 8

Scarsdale 16, Nanuet 4

Carmel 4, Ossining 2

Mahopac 10, Horace Greeley 5

Brewster 13, North Salem 0

John Jay 13, Suffern 7

Iona Prep 11, Kellenberg 6

Lourdes 20, Peekskill 0

Pelham 6, Briarcliff 4

Pearl River 13, New Rochelle 8

Eastchester 6, Westlake 4

Irvington 12, Ardsley 3

Hen Hud at Somers

Rye Neck at Keio

Sleepy Hollow at Bronxville

non-league opponent at Clarkstown South

Girls lacrosse

Kennedy 12, Molloy 7

Ardsley 17, Yonkers 3

Scarsdale 17, Clarkstown North 4

Hen Hud 7, Wappingers 5

Rye Neck 18, Sleepy Hollow 13

Keio 7, Dobbs Ferry 7

Croton-Harmon 15, Blind Brook 3

Tennis

Beacon 5, Somers 2

Tuckahoe at Woodlands

Suffern at Tappan Zee

Keio at Nyack

Arlington at Hen Hud

Sleepy Hollow at Croton-Harmon

Track and field

Boys

Hen Hud 103, Lourdes 47

Girls

Hen Hud 117, Lourdes 30

Friday’s events

Baseball

Saunders at Pearl River, 4:15 p.m.

Croton-Harmon at Blind Brook, 4:30 p.m.

Riverside at Hamilton, 4:30 p.m.

Hastings at Westlake, 4:30 p.m.

Ardsley at Keio, 4:30 p.m.

Haldane at Port Chester, 4:30 p.m.

Mount Vernon at Pelham, 4:30 p.m.

New Rochelle at Ossining, 4:30 p.m.

Softball

Ursuline at John Jay-EF, 4 p.m.

Carmel at Lakeland, 4:15 p.m.

Nanuet at Port Chester, 4:15 p.m.

Pearl River at Saunders, 4:15 p.m.

Non-league opponent at Clarkstown South, 4:15 p.m.

East Ramapo at Roosevelt, 4:15 p.m.

Peekskill at Beacon, 4:30 p.m.

Woodlands at Keio, 4:30 p.m.

Hamilton at Blind Brook, 4:30 p.m.

Yonkers Montessori at Hastings, 4:30 p.m.

Eastchester at John Jay, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Albertus Magnus, 4:30 p.m.

Boys lacrosse

Ardsley at Croton-Harmon, 4:30 p.m.

Keio at Hastings, 4:30 p.m.

Blind Brook at Rye Neck, 4:30 p.m.

White Plains at non-league opponent, 4:30 p.m.

Girls lacrosse

North Salem at Somers, 4:30 p.m.

Brewster at Putnam Valley, 4:30 p.m.

White Plains at Suffern, 4:30 p.m.

Nanuet at New Rochelle, 4:30 p.m.

Pelham at Albertus Magnus, 4:30 p.m.

Eastchester at Pearl River, 4:30 p.m.

Nyack at Byram Hills, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Rye, 6:45 p.m.

Tennis

Scarsdale at Pelham, 4:15 p.m.

North Rockland at Nanuet, 4:15 p.m.

Suffern at Nyack, 4:15 p.m.

Clarkstown South at Albertus Magnus, 4:15 p.m.

Ardsley at White Plains, 4:15 p.m.

Harrison at John Jay, 4:15 p.m.

Tuckahoe at Eastchester, 4:15 p.m.

Lourdes at Peekskill, 4:30 p.m.

Ossining at Brewster, 4:30 p.m.

Ketcham at Lakeland, 4:30 p.m.

John Jay-EF at Fox Lane, 4:30 p.m.

Somers at Carmel, 4:30 p.m.

Saturday’s events

Baseball

Fox Lane at Arlington, 11 a.m.

Lakeland at Carmel, 11 a.m.

Putnam Valley at Mahopac, 11 a.m.

Arlington B at Ossining, 11 a.m.

Dobbs Ferry at Bronxville, 11 a.m.

Tuckahoe at Sleepy Hollow, 11 a.m.

Irvington at Woodlands, 11 a.m.

North Salem at John Jay, 11 a.m.

Gorton at Rye Neck, 11 a.m.

East Ramapo at Tappan Zee, noon

non-league opponent at North Rockland, noon

White Plains at non-region opponent, 1 p.m.

Nanuet at Clarkstown North, 7 p.m.

Suffern tournament

non-region opponent at Suffern, 10 a.m.

Nyack vs. Horace Greeley, 10 a.m.

Softball

Beacon at Horace Greeley, 11 a.m.

Panas at Fox Lane, 11 a.m.

Ketcham at Yorktown, 11 a.m.

Peekskill at Putnam Valley, 11 a.m.

North Salem at Briarcliff, 11 a.m.

Edgemont at Rye Neck, 11 a.m.

Croton-Harmon at Putnam Valley, 11 a.m.

Hen Hud at Lincoln, 11 a.m.

Gorton at East Ramapo, 11 a.m.

Boys lacrosse

Scarsdale at Horace Greeley, 10 a.m.

Peekskill at Haldane, 11 a.m.

Mahopac at Brewster, 11 a.m.

Carmel at Putnam Valley, 11 a.m.

North Salem at Arlington, 11 a.m.

Hen Hud at Fox Lane, 11 a.m.

Edgemont at Nanuet, 11 a.m.

Albertus Magnus at Irvington, 11 a.m.

Westlake at Harrison, noon

non-region opponent at Tappan Zee, noon

Bronxville at non-region opponent, noon

Dobbs Ferry at Clarkstown North, 1 p.m.

Pleasantville at Byram Hills, 1 p.m.

Clarkstown South at Wappingers, 1 p.m.

Mamaroneck at non-league opponent, 1 p.m.

Rye at Nyack, 2 p.m.

non-region opponent at Yorktown, 2 p.m.

Clarkstown South at Wappingers, 2 p.m.

Lakeland at John Jay, 3 p.m.

Ossining at Lourdes, 4 p.m.

Girls lacrosse

White Plains at Harrison, 9:30 a.m.

non-region opponent at Yorktown, 11 a.m.

Mamaroneck at North Rockland, noon

Bronxville at non-region opponent, noon

Pleasantville at Valhalla, 1 p.m.

Edgemont at Westlake, 1 p.m.

Keio at Ardsley, 1 p.m.

Yonkers at Blind Brook, 1 p.m.

Croton-Harmon at Briarcliff, 3 p.m.

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2016/varsity-scores-and-schedule-853
Varsity scores and schedule

High School Sports scores and schedule

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.