Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

HIGH SCHOOLS

Saturday’s results

Baseball

Fox Lane 7, Arlington 2

Lakeland 6, Carmel 0

John Jay 9, North Salem 4

Christian Brothers 6, North Rockland 0

Gorton at Rye Neck, ppd.

East Ramapo at Tappan Zee, ppd.

White Plains at Danbury (Ct.), ppd.

Putnam Valley at Mahopac, ppd.

Arlington B at Ossining, ppd.

Dobbs Ferry at Bronxville, ppd.

Suffern tournament

Horace Greeley 3, Nyack 0

Stepinac 10, Suffern 2

Consolation: Nyack 7, Suffern 6

Championship: Horace Greeley 12, Stepinac 0

Softball

Ketcham 6, Yorktown 2

Panas at Fox Lane, ppd.

Croton-Harmon at Putnam Valley, ppd.

Boys lacrosse

Scarsdale 17, Horace Greeley 7

Haldane 11, Peekskill 1

Briarcliff 9, North Rockland 4

John Jay 9, Lakeland/Panas 8 (OT)

Iona Prep 11, Farrell 5

Putnam Valley 11, Carmel 9

Arlington 19, North Salem 6

Fox Lane 17, Hen Hud 7

Nanuet 18, Edgemont 5

Irvington 10, Albertus Magnus 3

Westlake 11, Harrison 9

Tappan Zee 13, Sewanhaka 5

Wappingers 10, Clarkstown South 8

Mamaroneck 11, Wantagh 10 (OT)

Rye 11, Nyack 4

Darien 12, Yorktown 3

Lourdes 14, Ossining 3

Clarkstown North 11, Dobbs Ferry 4

One Love Springfest

At Manhasset High School

Syosset 11, Bronxville 10

Girls lacrosse

White Plains 11, Harrison 7

Darien 12, Yorktown 9

North Rockland 13, Mamaroneck 6

Blind Brook 12, Yonkers 0

Briarcliff 14, Croton-Harmon 5

Kennedy 7, Cathedral 0

Edgemont at Westlake, ppd.

One Love Springfest

At Manhasset High School

Bronxville 20, Syosset 14

Garden City 16, Suffern 7

Sunday’s events

Baseball

Non-region opponent at Mount Vernon, noon

Monday’s events

Baseball

Rye at Lincoln, 4:15 p.m.

Harrison at Riverside, 4:15 p.m.

Roosevelt at Eastchester, 4:15 p.m.

Port Chester at Gorton, 4:15 p.m.

Byram Hills at Nanuet, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Pearl River, 4:15 p.m.

Yonkers at Irvington, 4:15 p.m.

Hamilton at Haldane, 4:30 p.m.

Mount Vernon at Putnam Valley, 4:30 p.m.

Fox Lane at New Rochelle, 4:30 p.m.

Softball

Saunders at Harrison, 4:15 p.m.

Yonkers at Eastchester, 4:15 p.m.

Pelham at Lincoln, 4:15 p.m.

Port Chester at Gorton, 4:15 p.m.

Rye at Riverside, 4:15 p.m.

Byram Hills at Nanuet, 4:15 p.m.

New Rochelle vs. Scarsdale at Supply Field, 4:15 p.m.

Non-region opponent vs. Mamaroneck at Central Elementary School, 4:15 p.m.

North Rockland at Tappan Zee, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Nyack, 4:15 p.m.

Mahopac at Lakeland, 4:30 p.m.

Arlington B at Peekskill, 4:30 p.m.

Rye Neck at Haldane, 4:30 p.m.

Solomon Schechter, 4:30 p.m.

Keio at Edgemont, 4:30 p.m.

Yonkers Montessori at Hamilton, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Pleasantville, 4:30 p.m.

Sleepy Hollow at Westlake, 4:45 p.m.

Boys lacrosse

Edgemont at Briarcliff, 4:30 p.m.

Hastings at Ardsley, 4:30 p.m.

Westlake at Dobbs Ferry, 4:30 p.m.

Rye Neck at Haldane, 5 p.m.

Girls lacrosse

Putnam Valley at Bronxville, 4:30 p.m.

Brewster at Carmel, 4:30 p.m.

Lourdes at North Salem, 4:30 p.m.

Hen Hud at Horace Greeley, 4:30 p.m.

Somers at Arlington, 4:30 p.m.

Wappingers at Lakeland/Panas, 4:30 p.m.

North Rockland at White Plains, 4:30 p.m.

Scarsdale at Clarkstown South, 4:30 p.m.

Ursuline at Eastchester, 4:30 p.m.

Harrison at Nanuet, 4:30 p.m.

Rye at Nyack, 4:30 p.m.

Byram Hills at Tappan Zee, 4:30 p.m.

Golf

Valhalla vs. Woodlands at Metropolis Country Club, 3:30 p.m.

Westlake vs. Byram Hills at Whippoorwill Country Club, 4 p.m.

Tennis

Mamaroneck vs. Rye at Rye Recreation Park, 4:15 p.m.

Byram Hills at Scarsdale, 4:15 p.m.

Pelham at Harrison, 4:15 p.m.

Pearl River at Clarkstown North, 4:15 p.m.

Tappan Zee at Clarkstown South, 4:15 p.m.

Nanuet at Suffern, 4:15 p.m.

Albertus Magnus at North Rockland, 4:15 p.m.

Solomon Schechter at White Plains, 4:15 p.m.

Keio at Scarsdale B, 4:15 p.m.

Yorktown at Hen Hud, 4:30 p.m.

Brewster at Peekskill, 4:30 p.m.

Ossining at Ketcham, 4:30 p.m.

North Salem at Lourdes, 4:30 p.m.

Lakeland at Somers, 4:30 p.m.

Fox Lane at Panas, 4:30 p.m.

Horace Greeley at John Jay-EF, 4:30 p.m.

Track and field

Carmel at Arlington, 4:15 p.m.

Panas at Mahopac, 4:15 p.m.

Ossining & Peekskill at Hen Hud, 4:15 p.m.

Pawling at Putnam Valley, 4:15 p.m.

Haldane at North Salem, 4:15 p.m.

Somers at Fox Lane, 4:15 p.m.

Yorktown at Horace Greeley, 4:15 p.m.

John Jay at Brewster, 4:15 p.m.

Pleasantville at Blind Brook, 4:15 p.m.

Hamilton & Solomon Schechter at Croton-Harmon, 4:15 p.m.

Irvington at Rye Neck, 4:15 p.m.

Ramapo at Clarkstown North, 4:15 p.m.

Suffern at North Rockland, 4:15 p.m.

Clarkstown South at Spring Valley, 4:15 p.m.

Eastchester & Harrison at Port Chester, 4:30 p.m.

Latest

More USA TODAY High School Sports