Varsity scores and schedule

Varsity scores and schedule

News

Varsity scores and schedule

By

HIGH SCHOOL

Friday’s results

Boys soccer

Putnam Valley 1, Haldane 0

Eastchester 1, Byram Hills 0

North Rockland 3, Spring Valley 1

Croton-Harmon 3, Panas 1

Blind Brook 6, Edgemont 1

Pelham 3, Rye 1

John Jay-EF 2, Carmel 0

New Rochelle 1, Mount Vernon 0

Pearl River 6, Nyack 1

Beacon 6, Peekskill 3

Riverside 4, Roosevelt 2

Somers 1, Brewster 0

Rye Neck 2, Keio 0

Woodlands 2, Dobbs Ferry 2

Lourdes 3, Hen Hud 1

Bronxville 4, Hamilton 0

Ossining at Horace Greeley, (ppd.)

Yonkers at Saunders, 4 p.m.

Ramapo at Suffern, 4:30 p.m.

Port Chester at Fox Lane, 4:30 p.m.

Gorton at Lincoln, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Nanuet, 4:30 p.m.

Irvington at Hastings, 4:30 p.m.

Yonkers Montessori at Tuckahoe, 4:30 p.m.

North Salem at Pawling, 4:30 p.m.

Scarsdale vs. Mamaroneck at Memorial Field, 5 p.m.

Lakeland at John Jay, 6:30 p.m.

Pleasantville at Valhalla 8 p.m.

Girls soccer

Ossining 6, North Salem 1

Haldane 1, Beacon 0

Pawling at Brewster, 3:45 p.m.

Tuckahoe vs. Yonkers at Fleming Field, 4:15 p.m.

Bronxville at Eastchester, 4:15 p.m.

Riverside at Yonkers Montessori, 4:15 p.m.

Briarcliff at Westlake, 4:30 p.m.

Peekskill at Woodlands, 4:30 p.m.

Keio at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Maria Regina at Scarsdale B, 4:30 p.m.

Hamilton at Lincoln, 4:30 p.m.

Dobbs Ferry at Irvington, 7 p.m.

Field hockey

Briarcliff 1, Pleasantville 1

Croton-Harmon 3, Pawling 1

Bronxville 5, Edgemont 0

Hastings 3, Irvington 1

Hen Hud at Rye Neck, 4:15 p.m.

Hastings 3, Irvington 1

Carmel at North Salem, 4:30 p.m.

Mamaroneck 4, Rye 1

Panas 6, Lourdes 1

Volleyball

Nyack 3, Clarkstown North 0

Panas 3, Ardsley 0

Ursuline 3, Mamaroneck 1

Briarcliff 3, Nanuet 1

Rye Neck 3, Byram Hills 0

Fox Lane 3, Port Chester 0

Ossining 3, Horace Greeley 0

New Rochelle at White Plains, 4:30 p.m.

North Rockland at East Ramapo, 4:30 p.m.

Peekskill at Brewster, 4:30 p.m.

Keio at Sleepy Hollow, 4:30 p.m.

Yorktown at John Jay, 4:30 p.m.

Riverside at Tuckahoe, 4:30 p.m.

Hamilton at Gorton, 4:30 p.m.

Somers at Beacon, 4:30 p.m.

Tappan Zee at Irvington, 4:30 p.m.

Suffern at Clarkstown South, 4:45 p.m.

Woodlands at Maria Regina, 5 p.m.

Scarsdale B at Mount Vernon, 6 p.m.

Albertus Magnus at Haldane, 6 p.m.

Swimming

Suffern 89, Ketcham 71

Scarsdale vs. Ossining at Caputo Community Center, 4:30 p.m.

Lourdes vs. John Jay at Carver Center Pool, 4:30 p.m.

Tappan Zee vs. LM Klein MS, 4:30 p.m.

Byram HIlls vs. Bronxville at Sarah Lawrence College, 4:30 p.m.

Port Chester vs. Keio at Manhattanville, 4:30 p.m.

North Rockland vs. Arlington at Poughkeepsie MS, 5:15 p.m.

Tennis

Horace Greeley at Yorktown, 4:15 p.m.

New Rochelle at Mamaroneck, 4:15 p.m.

Clarkstown North at Clarkstown South, 4:15 p.m.

White Plains at Ossining, 4:15 p.m.

East Ramapo at Port Chester, 4:15 p.m.

Irvington at Valhalla, 4:15 p.m.

Bronxville at Keio, 4:15 p.m.

John Jay at Byram Hills, 4:15 p.m.

Sufern at Peekskill, 4:15 p.m.

Briarcliff at Edgemont, 4:15 p.m.

John Jay-EF at Fox Lane, 4:30 p.m.

Woodlands at North Salem, 4:30 p.m.

Pawling at Beacon, 4:30 p.m.

Lourdes vs. Somers at Reis Park, 4:30 p.m.

Arlington vs. Hen Hud at Lake Street Tennis Courts, 4:30 p.m.

Saturday’s events

Boys soccer

Saunders at Ramapo, 11 a.m.

Riverside at Nanuet, 11 a.m.

Gorton vs. Peekskill at Torpy Field, 2:30 p.m.

Lincoln at Albertus Magnus, 3 p.m.

Arlington B at Panas, 3 p.m.

Arlington at Mahopac, 6 p.m.

Ardsley at Harrison, 7 p.m.

Girls soccer

Suffern at Clarkstown South, 1 p.m.

Keio at Valhalla, 2 p.m.

Peekskill at Putnam Valley, 2:30 p.m.

Scarsdale vs. Mamaroneck at Memorial Field, 3 p.m.

White Plains at Ursuline, 3 p.m.

Mount Vernon at New Rochelle, 3 p.m.

Fox Lane at Yorktown, 3 p.m.

Ossining at Horace Greeley, 3 p.m.

Albertus Magnus at Nanuet, 3 p.m.

Croton-Harmon at Pleasantville, 3 p.m.

Blind Brook at Edgemont, 3 p.m.

Woodlands at Hastings, 3 p.m.

Yonkers Montessori at Hamilton, 3 p.m.

North Rockland at Clarkstown North, 3:30

Arlington at Mahopac, 4 p.m.

Pelham at Rye, 7 p.m.

Field hockey

North Rockland at Nanuet, 1:45 p.m.

Lakeland at Mahopac, 2:30 p.m.

Yorktown at Clarkstown South, 3 p.m.

Brewster at Horace Greeley, 3 p.m.

John Jay at Rye, 3 p.m.

Somers at Nyack, 3 p.m.

Arlington at Scarsdale, 6 p.m.

Putnam Valley at Panas, 6 p.m.

Volleyball

Yonkers Montessori at Edgemont, 3 p.m.

North Salem at Valhalla, 3:30 p.m.

Tennis

North Salem at Pawling, 3 p.m.

Cross country

Brewster Invitational, 8 a.m.

Sunday’s events

Boys soccer

Yonkers at Rye, 11 a.m.

Suffern at Pearl River, 1 p.m.

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Latest

More USA TODAY High School Sports
Home
https://usatodayhss.com/2016/varsity-scores-and-schedule-947
Varsity scores and schedule

Friday’s results and upcoming schedule

I found this story on USA TODAY High School Sports and wanted to share it with you: %link% For more high school stories, stats and videos, visit http://usatodayhss.com.