Wednesday's boys basketball district playoffs schedule

Wednesday's boys basketball district playoffs schedule

News

Wednesday's boys basketball district playoffs schedule

By

Detroit Western Josh McFolley holds the championship trophy as they celebrate after their 62-59 win overSaginaw Arthur Hill in the MHSAA Boys Class A final basketball game on Saturday, March 28, 2015 in East Lansing.

Detroit Western Josh McFolley holds the championship trophy as they celebrate after their 62-59 win overSaginaw Arthur Hill in the MHSAA Boys Class A final basketball game on Saturday, March 28, 2015 in East Lansing.

CLASS A

No. 1 at Portage Central: Kalamazoo Central vs. St. Joseph, 5:30; Mattawan vs. Portage Central, 7

2 at Sturgis: Battle Creek Lakeview vs. Battle Creek Central, 6; Sturgis vs. Kalamazoo Loy Norrix, 7:30

3 at Holt: Jackson vs. Okemos, 6; Holt vs. Lansing Everett, 7:30

4 at East Lansing: Lansing Eastern vs. Grand Ledge, 5; DeWitt vs. East Lansing, 7

5 at Grand Rapids Christian: Grand Rapids Ottawa Hills vs. Middleville Thornapple Kellogg, 5:15; Caledonia vs. Grand Rapids Christian, 7:45

6 at Grandville: Zeeland East vs. Jenison, 5:30; Hudsonville vs. Wyoming, 7:30

7 at Grand Rapids Kenowa Hills: Muskegon vs. Grand Rapids Union, 5:30; Grand Rapids Kenowa Hills vs. Grand Haven, 7:30

8 at Grand Rapids Northview: Grand Rapids Forest Hills Central vs. Grand Rapids Forest Hills Northern, 5:30; Grand Rapids Northview vs. Lowell, 7

9 at Flushing: Flint Carman-Ainsworth vs. Swartz Creek, 6; St. Johns vs. Flushing, 7:30

10 at Midland Dow: Midland vs. Mt. Pleasant, 5:30; Bay City Central vs. Saginaw Heritage, 7:30

11 at Lapeer: Lapeer vs. Saginaw, 5:30; Clio vs. Saginaw Arthur Hill, 7:15

12: Marquette vs. Traverse City West at TBD, 7; Petoskey vs. Gaylord at TBD, 7

13 at Monroe: Temperance Bedford vs. Ypsilanti Lincoln, 5; Ypsilanti vs. Saline, 7

14 at Gibraltar Carlson: Trenton vs. Wyandotte, 5; Gibraltar Carlson vs. Woodhaven, 7

15 at Belleville: Romulus vs. Belleville, 5:30; Westland Glenn vs. Wayne Memorial, 7

16 at Lincoln Park: Detroit Cody vs. Dearborn Fordson, 5; Dearborn vs. Dearborn Edsel Ford, 7

17 at Dexter: Ann Arbor Skyline vs. Ann Arbor Pioneer, 5:30; Ann Arbor Huron vs. Dexter, 7

18 at Plymouth Salem: Canton vs. Northville, 5:30; Novi Detroit Catholic Central vs. Novi, 7

19 at Livonia Franklin: Garden City vs. Redford Thurston, 5:30; Livonia Churchill vs. Dearborn Heights Crestwood, 7

20 at Grosse Pointe South: Detroit Western vs. Detroit East English, 5:30; Detroit Cass Tech vs. Detroit King, 7

21 at Orchard Lake St. Mary’s: Farmington vs. North Farmington, 5; Orchard Lake St. Mary’s vs. West Bloomfield, 7

22 at Grosse Pointe North: St. Clair Shores Lakeview vs. Warren Woods Tower, 5:30; Roseville vs. Grosse Pointe North, 7

23 at Troy Athens: Warren De La Salle vs. Royal Oak, 6; Warren Cousino vs. Warren Mott, 8

24 at Southfield: Southfield-Lathrup vs. Detroit Renaissance, 5:30; Berkley vs. U-D Jesuit, 7

25 at Auburn Hills Avondale: Troy vs. Birmingham Groves, 5; Birmingham Brother Rice vs. Bloomfield Hills, 7

26 at Walled Lake Central: White Lake Lakeland vs. Walled Lake Northern, 5:30; Walled Lake Central vs. Walled Lake Western, 7

27 at Brighton: Hartland vs. Howell, 5; South Lyon East vs. South Lyon, 7

28 at Macomb L’Anse Creuse North: New Baltimore Anchor Bay vs. Romeo, 5; Macomb L’Anse Creuse North vs. Macomb Dakota, 7

29 at Harrison Twp. L’Anse Creuse: Clinton Twp. Chippewa Valley vs. Sterling Heights Stevenson, 5; Fraser vs. Utica Ford, 7

30 at Rochester Adams: Rochester vs. Rochester Hills Stoney Creek, 5; Rochester Adams vs. Utica Eisenhower, 7

31 at Waterford Mott: Oxford vs. Clarkston, 5; Pontiac vs. Lake Orion, 7

32 at Grand Blanc: Holly vs. Ortonville-Brandon, 5; Linden vs. Grand Blanc, 7

McCabe: Davion Williams, Belleville cruise over Taylor Kennedy in Class A

CLASS B

No. 33 at Buchanan: Berrien Springs vs. Stevensville Lakeshore, 5; Benton Harbor vs. Dowagiac, 7

34 at Paw Paw:  Three Rivers vs. Edwardsburg, 6; Paw Paw vs. Coldwater, 7:30

35 at Comstock: Marshall vs. Parchment, 6; Comstock vs. Battle Creek Harper Creek, 7:30

36 at Leslie: Jackson Lumen Christi vs. Stockbridge, 6; Leslie vs. Eaton Rapids, 7:30

37 at Brooklyn Columbia Central: Adrian vs. Hillsdale, 5:30; Tecumseh vs. Onsted, 7

38 at Chelsea: Chelsea vs. Milan, 5:30; Ann Arbor Richard vs. Ida, 7

39 at Flat Rock: Monroe Jefferson vs. Romulus Summit Academy, 5:30; Flat Rock vs. Grosse Ile, 7

40 at River Rouge: Dearborn Divine Child vs. Dearborn Heights Robichaud, 5:30; River Rouge vs. Dearborn Heights Annapolis, 7

41 at Detroit Douglass: Detroit University Prep vs. Detroit Cesar Chavez, 5; Detroit Douglass vs. Detroit Consortium, 7

42 at Detroit Collegiate Prep-Northwestern: Ferndale vs. Detroit Mumford, 5; Detroit Collegiate Prep-Northwestern vs. Hazel Park, 7

43 at Harper Woods: Detroit Osborn vs. Detroit Denby, 5, St. Clair Shores South Lake vs. Harper Woods Chandler Park, 7

44 at Pontiac Notre Dame Prep: Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood vs. Warren Michigan Collegiate, 5:30; Pontiac Notre Dame Prep vs. Birmingham Detroit Country Day, 7

45 at Livonia Clarenceville: Detroit Old Redford vs. Detroit Henry Ford, 6; Detroit CMA vs. Southfield Bradford, 7:30

46 at Fowlerville: Lansing Sexton vs. Williamston, 6; Lansing Catholic vs. Fowlerville, 7:30

47 at Ionia: Charlotte vs. Hastings, 6; Portland vs. Ionia, 7:30;

48 at Grand Rapids South Christian: Kentwood Grand River Prep vs. Wyoming Kelloggsville, 6; Grand Rapids South Christian vs. Wyoming Godwin Heights, 7:30;

49 at Hopkins: Allegan vs. Hopkins, 5; Fennville vs. South Haven, 7

50 at Zeeland West: Hudsonville Unity Christian vs. Allendale, 6; Hamilton vs. Holland Christian, 7:30

51 at Ada Forest Hills Eastern: Grand Rapids Catholic Central vs. Wyoming Lee, 6; Grand Rapids West Catholic vs. Ada Forest Hills Eastern, 7:30

52 at Muskegon Orchard View:  Spring Lake vs. Coopersville, 6; Whitehall vs. Muskegon Oakridge, 7:30

53 at Sparta: Fremont vs. Newaygo, 5:30; Grant vs. Howard City Tri-County, 7

54 at Alma: Ovid-Elsie vs. Shepherd, 5:30; Belding vs. Alma, 7

55 at Durand: Goodrich vs. Lake Fenton, 5:30; Flint Powers vs. Corunna, 7

56: New Haven at Macomb Lutheran North, 4; St. Clair at Clinton Township Clintondale, 7

57 at Croswell-Lexington: Croswell-Lexington vs. Almont, 6; Yale vs. Imlay City, 7:30

58 at North Branch: Otisville LakeVille Memorial vs. Frankenmuth, 6; Flint Northwestern vs. Caro, 7:30

59 at Birch Run: Birch Run vs. Carrollton, 6; Freeland vs. Saginaw Swan Valley, 7:30

60 at Essexville Garber: Standish Sterling-Central vs.  Midland Bullock Creek, 6; Essexville Garber vs. Gladwin, 7:30

61 at Big Rapids: Reed City vs. Harrison, 6; Big Rapids vs. Clare, 7:30

62 at Kingsley: Kingsley vs. Ludington, 6; Benzie Central vs. Manistee, 7:45

63 at Cheboygan: Grayling vs. Cheboygan, 6; Sault Ste. Marie vs. Kalkaska, 7:45

64: Kingsford at Houghton, 7; Escanaba vs. Menominee at TBD, TBA

Roundup: Michigan high school boys basketball district results

CLASS C

No. 65 at Eau Claire: New Buffalo vs. Bridgman, 6; Eau Claire vs. Niles Brandywine, 7:30

66 at Centreville: Lawton vs. Decatur, 6; White Pigeon vs. Constantine, 7:30

67 at Union City: Quincy vs. Union City, 5:30; Homer vs. Bronson, 7:30

68 at Michigan Center: Michigan Center vs. Concord, 5:30; Hanover-Horton vs. Vandercook Lake, 7

69 at Hudson: Adrian Madison vs. Clinton, 6; Sand Creek vs. Manchester, 7:30

70 at Blissfield: Monroe St. Mary Catholic Central vs. Petersburg-Summerfield, 5:30; Blissfield vs. Ottawa Lake Whiteford, 7

71 at Whitmore Lake: Canton Preparatory vs. Lutheran Westland, 5:30; Whitmore Lake vs. Ypsilanti Arbor Prep, 7

72 at Riverview Richard: Melvindale ABT vs. Riverview Richard, 6; Ecorse vs. Detroit Cristo Rey, 7:30

73 at Detroit Loyola: Detroit DEPSA vs. Detroit Pershing, 3:30; Detroit Allen vs. Detroit Loyola, 5

74 at Detroit Community: Detroit Community vs. Mt. Clemens, 4:30; Detroit Jalen Rose vs. Detroit Cornerstone, 6:30

75 at Madison Heights Bishop Foley: Southfield Christian vs. Pontiac Academy for Excellence, 6; Madison Heights Bishop Foley vs. Royal Oak Shrine, 7:30

76 at Kalamazoo Christian: Gobles vs. Hartford, 5:30; Kalamazoo Hackett vs. Bangor, 7:15

77 at Vermontville Maple Valley: Springport vs. Delton Kellogg, 6; Vermontville Maple Valley vs. Dansville, 8

78 at Carson City-Crystal: Saranac vs. Laingsburg, 5:30; Byron vs. Pewamo-Westphalia, 7

79 at Saugatuck: Grandville Calvin Christian vs. Grand Rapids Covenant Christian, 5:30; Grand Rapids NorthPointe Christian vs. Saugatuck, 7

80 at Ravenna: Ravenna vs. Kent City, 5:30; Muskegon Western Michigan Christian vs. Muskegon Heights, 7

81 at Burton Bendle: Burton Bendle vs. Flint Academy West, 5; Burton Madison vs. Flint Beecher, 7

82 at Sandusky: Memphis vs. Marlette, 5:30; Dryden vs. Sandusky, 7

83 at Harbor Beach: Bad Axe vs. Ubly, 5:30; Elkton-Pigeon-Bay Port vs. Unionville-Sebewaing, 7:30

84 at Mayville: Vassar vs. New Lothrop, 6; Genesee vs. Millington, 7:30

85 at St. Charles: St. Charles vs. Saginaw Nouvel, 5:30; Saginaw Michigan Lutheran vs. Reese, 7

86 at Hemlock: Merrill vs. Ithaca, 6: Breckenridge vs. Sanford Meridian, 7:30

87 at Blanchard Montabella: Morley Stanwood vs. Blanchard Montabella, 6; Lakeview vs. Beal City, 7:30

88 at Montague: Shelby vs. Hesperia, 5:30; Montague vs. Mason County Central, 7

89 at Houghton Lake: Roscommon vs. Houghton Lake, 6; Beaverton vs. Farwell, 8

90 at Tawas: Lincoln Alcona vs. Whittemore-Prescott, 6; Tawas vs. Oscoda, 7:30

91 at Leroy Pine River: Manton vs. Evart, 6; Leroy vs. McBain, 8

92 at Elk Rapids: Mancelona vs. Traverse City St Francis, 6; Maple City Glen Lake vs. Elk Rapids, 7:30

93 at Indian River Inland Lakes: St. Ignace vs. Boyne City, 6; Harbor Springs vs. East Jordan, 7:30

94 at Ishpeming Westwood: Gwinn vs. Ishpeming, 6; Ishpeming Westwood vs. Manistique, 7:30

95 at Norway: Iron River West Iron County vs. Carney-Nadeau, 5: Norway vs. Iron Mountain, 6:30

96 at Hancock: Final: Calumet vs. L’Anse, 7

Mick McCabe’s high school boys basketball state tournament predictions

CLASS D

No. 97 at St. Joseph Lake Michigan Catholic: Benton Harbor Countryside vs. Lawrence, 6; St. Joseph Lake Michigan Catholic vs. Watervliet Grace Christian, 7:30

98 at Mendon: Mendon vs. Athens, 6; Burr Oak vs. Marcellus Howardsville Christian, 7:30

99 at North Adams-Jerome: Hillsdale Will Carleton vs. North Adams-Jerome, 6; Coldwater Pansophia vs. Hillsdale Academy, 7:30

100: Final: Pittsford at Morenci, 7

101 at Adrian Lenawee Christian: Ann Arbor Central Academy vs. Ann Arbor Steiner, 6; Adrian Lenawee Christian vs. Jackson Christian, 7:30

102 at Allen Park Inter-City Baptist: Taylor Trillium vs. Plymouth Christian, 6; Westland Huron Valley vs. Allen Park Inter-City Baptist, 8

103 at Detroit Public Safety: Detroit Davis Aerospace vs. Novi Franklin Road Christian, 5; Detroit Westside Christian vs. Detroit Public Safety, 7

104 at Bloomfield Hills Roeper: Bloomfield Hills Roeper vs. Clarkston Everest, 6; Warren Macomb Christian vs. Waterford Our Lady, 7:30

105 at Sterling Heights Parkway: Marine City Cardinal Mooney vs. New Haven Merritt, 5:30; Sterling Heights Parkway vs. Kimball Landmark Academy, 7

106 at Flint International: Burton St. Thomas More vs. Genesee Christian, 5; Flint International vs. Burton Faith, 7

107 at Morrice: Brighton Livingston Christian vs. Lansing Christian, 5:30; Morrice vs. Webberville, 7

108 at Bellevue: Battle Creek St. Philip vs. Tekonsha, 5:30; Bellevue vs. Marshall Academy, 7

109 at Martin: Kalamazoo Lakeside vs. Kalamazoo Heritage Christian, 5:30; Kalamazoo Phoenix vs. Martin, 7:15

110 at Holland Calvary: Byron Center Zion vs. Holland Calvary, 5:30, Wyoming Tri-unity vs. Wyoming Potter’s House, 7

111 at Muskegon Catholic Central: Ellington Arts and Technology vs. Walker West Michigan Environmental Science, 5:30; Fruitport Calvary Christian vs. Muskegon Catholic Central, 7:30

112 at Fowler: Fowler vs. Vestaburg, 6; Portland St. Patrick vs. Fulton, 7:30

113: Final: Kingston at Peck, 7

114 at Kinde-North Huron: Kinde-North Huron vs. Akron-Fairgrove, 6; Owendale-Gagetown vs. Bay City All Saints, 7:30

115 at McBain Northern Michigan Christian: Big Rapids Crossroads vs. Marion, 6; McBain Northern Michigan Christian vs. Mt. Pleasant Sacred Heart, 8

116 at Manistee Catholic Central: Walkerville vs. Brethren, 6; Manistee Catholic Central vs. Baldwin, 7:30

117 at Mesick: Fife Lake Forest Area vs. Onekama, 6; Buckley vs. Bear Lake, 7:30

118 at Suttons Bay: Frankfort vs. Suttons Bay, 6; Lake Leelanau St. Mary vs. Northport, 8

119 at Mio-Au Sable: AuGres-Sims vs. Fairview, 6; Atlanta vs. Mio-Au Sable, 7:30

120 at Wolverine: Rogers City vs. Hillman, 6; Vanderbilt vs. Onaway, 7:30

121 at Bellaire: Boyne Falls vs. Bellaire, 6; Ellsworth vs. Central Lake, 7:30

122: Pellston at Mackinaw City, 6

123 at Rudyard: Rudyard vs. Mackinac Island, 5:30; Engadine vs. Newberry, 8

124 at Pickford: DeTour vs. Pickford, 6; Kinross Maplewood Baptist vs. Brimley, 7:30

125 at Rock Mid-Peninsula: Eben Junction Superior Central vs. Cooks Big Bay de Noc, 6; Munising vs. Rock Mid-Peninsula, 7:30

126: Stephenson at Felch North Dickinson, 6; Wilson Nah Tah Wahsh vs. Powers North Central at TBD, 6

127 at Watersmeet: Republic-Michigamme vs. Crystal Falls Forest Park, 5; Watersmeet vs. Ewen-Trout Creek, 6:45

128 at Lake Linden-Hubbell: Painesdale-Jeffers vs. Chassell, 5:30; Ontonagon vs. Lake Linden-Hubbell, 7:30

Michigan high school boys basketball district scores

Latest

More USA TODAY High School Sports